Բակո Սահակյանն այցելել է Ֆլամանդական խորհրդարան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 18-ին Բրյուսել քաղաքում այցելել է Ֆլամանդական խորհրդարան, հանդիպել պատգամավորների հետ և ներկա գտնվել Արցախի հետ բարեկամության խմբի ստեղծման հանդիսավոր արարողությանը:
Նախագահ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ում ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ ձևավորել այս խումբը, նշելով, որ այն՝ որպես Ֆլանդրիայի ու Արցախի միջև անկեղծ բարեկամության խորհրդանիշ, հավաստում է երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամությունն ու նվիրվածությունը համընդհանուր արժեքներին:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ ներկայիս Բելգիայի տարածքում Ֆլանդրիան հայկական սփյուռքի ամենահին օջախն է, որտեղ հայ համայնքը դարեր շարունակ յուրօրինակ կամուրջ է հանդիսանում արևմուտքի ու արևելքի, պատմական հայրենիքի և գեղեցիկ այս երկրի միջև, հավելելով, որ հարաբերությունների նման հարուստ պատմությունը, բնական է, պետք է իր դրական ազդեցությունն ունենա ներկա ժամանակահատվածի վրա:

Президент Арцаха посетил Фламандский парламент
18 октября в Брюсселе президент Республики Арцах Бако Саакян посетил Фламандский парламент, встретился с депутатами и присутствовал на торжественной церемонии создания Группы дружбы с Арцахом.
Бако Саакян выразил благодарность всем, кто приложил усилия для формирования этой группы, отметив, что она, будучи символом искренней дружбы между Фландрией и Арцахом, подтверждает готовность развивать двусторонние отношения и преданность всеобщим ценностям.
Глава государства подчеркнул, что на территории нынешней Бельгии Фландрия является самым древним очагом армянской диаспоры, и армянская община выступает в качестве своеобразного моста между западом и востоком, исторической родиной и этой прекрасной страной. Президент Саакян добавил, что такая богатая история отношений должна оказать свое положительное влияние на современный период.