Բակո Սահակյանն այցելել է Ֆլամանդական խորհրդարան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 18-ին Բրյուսել քաղաքում այցելել է Ֆլամանդական խորհրդարան, հանդիպել պատգամավորների հետ և ներկա գտնվել Արցախի հետ բարեկամության խմբի ստեղծման հանդիսավոր արարողությանը:
Նախագահ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ում ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ ձևավորել այս խումբը, նշելով, որ այն՝ որպես Ֆլանդրիայի ու Արցախի միջև անկեղծ բարեկամության խորհրդանիշ, հավաստում է երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամությունն ու նվիրվածությունը համընդհանուր արժեքներին:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ ներկայիս Բելգիայի տարածքում Ֆլանդրիան հայկական սփյուռքի ամենահին օջախն է, որտեղ հայ համայնքը դարեր շարունակ յուրօրինակ կամուրջ է հանդիսանում արևմուտքի ու արևելքի, պատմական հայրենիքի և գեղեցիկ այս երկրի միջև, հավելելով, որ հարաբերությունների նման հարուստ պատմությունը, բնական է, պետք է իր դրական ազդեցությունն ունենա ներկա ժամանակահատվածի վրա:

Solemn Ceremony of Establishing the Flanders-Artsakh Friendship Group
On 18 October Artsakh Republic President Bako Sahakyan visited the Flemish Parliament in Brussels, met with a group of its members and attended the solemn ceremony of establishing the Flanders-Artsakh Friendship Group, official page of Artsakh President reports.
President Sahakyan extended gratitude to all those who spared no efforts to establish the Friendship Group, noting that as a symbol of sincere friendship between Flanders and Artsakh the group signaled the willingness to develop bilateral relations and adherence to universal values.
The Head of the State underlined that Flanders was the oldest center of the Armenian Diaspora in the territory of the present day Belgium, where the Armenian community for centuries had been a unique bridge between the West and the East, their historical homeland and this beautiful country, adding that such a rich history of relations, naturally, would have a positive impact on the current period too.