Ադրբեջանական զինուժը կիրառել է «Սպայկ» հակատանկային հրթիռ և հրետանային զինատեսակներ, պատասխանը լինելու է ցավոտ. ԱՀ ՊԲ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երեկ՝ հոկտեմբերի 22-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտելով վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ-Մատաղիս) ուղղությամբ կիրառել են հրետանային զինատեսակներ, հայկական դիրքերի վրա արձակելով  ականանետի 5 արկ և  «ՍՊԱՅԿ» տիպի մեկ հակատանկային հրթիռ: Կատարվածը փաստում է, որ, ինչպես միշտ, Բաքուն ոչ միայն հակված չէ ձեռքբերված պայմանավորվածությունը նպատակաուղղել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու չարդարացված կորուստների բացառմանը, այլև հակառակը՝ կանխամտածված սադրանքների միջոցով գնում է իրադրության ապակայունացմանը, հայտնում է Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հաշվի առնելով միջազգային հանրության և, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, Արցախի զինված ուժերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից: Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ դեպքերը նման տրամաբանությամբ զարգանալու պարագայում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները մնալու են անպատասխան:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն զգուշացնում է, որ սադրանքները շարունակվելու դեպքում պատասխանը լինելու է անհամարժեք և բավականին ցավոտ:

On October 22, the Azerbaijani Armed Forces, violating the agreement reached recently at the meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Geneva, in the north-eastern direction of the Artsakh-Azerbaijan border (Martakert-Matagis), applied artillery, the press service of Artsakh Defense Ministry informs.
The opponent fired from mortars (5 rounds) and the Spike ATGK (1 missile) in the direction of the Armenian positions.
What happened shows that as always Baku is not inclined to use the reached agreements for a peaceful settlement of the conflict and for the elimination of unjustified losses, on the contrary, with deliberate provocations, it is destabilizing the situation.
Considering the need for effective implementation of the processes for the peaceful settlement of the Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group, Artsakh's Armed Forces refrained from responding. However, this does not mean that if this logic of development of events continues, the actions of the opponent will remain unanswered.
The Ministry of Defense of the Republic of Artsakh with all responsibility warns the military-political leadership of Azerbaijan that if the provocations continue, the answer will be disproportionate and rather painful.