Ադրբեջանական զինուժը կիրառել է «Սպայկ» հակատանկային հրթիռ և հրետանային զինատեսակներ, պատասխանը լինելու է ցավոտ. ԱՀ ՊԲ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երեկ՝ հոկտեմբերի 22-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտելով վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ-Մատաղիս) ուղղությամբ կիրառել են հրետանային զինատեսակներ, հայկական դիրքերի վրա արձակելով  ականանետի 5 արկ և  «ՍՊԱՅԿ» տիպի մեկ հակատանկային հրթիռ: Կատարվածը փաստում է, որ, ինչպես միշտ, Բաքուն ոչ միայն հակված չէ ձեռքբերված պայմանավորվածությունը նպատակաուղղել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու չարդարացված կորուստների բացառմանը, այլև հակառակը՝ կանխամտածված սադրանքների միջոցով գնում է իրադրության ապակայունացմանը, հայտնում է Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հաշվի առնելով միջազգային հանրության և, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, Արցախի զինված ուժերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից: Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ դեպքերը նման տրամաբանությամբ զարգանալու պարագայում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները մնալու են անպատասխան:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն զգուշացնում է, որ սադրանքները շարունակվելու դեպքում պատասխանը լինելու է անհամարժեք և բավականին ցավոտ:

ВС Азербайджана применили артиллерийское оружие и ПТРК "Спайк" - ответ будет болезненным: минобороны Арцаха (видео)
Накануне, 22 октября, ВС Азербайджана, нарушив достигнутые недавно на состоявшейся в Женеве по инициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ встрече президентов Армении и Азербайджана договоренности, в северо-восточном направлении арцахско-азербайджанской границы (Мартакерт-Матагис) применили артиллерийское оружие. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу минобороны Республики Арцах.
Противник произвел в направлении армянских позиций выстрелы из миномета (5 снарядов) и ПТРК "Спайк" (1 ракета).
"Произошедшее свидетельствует, что, как всегда, Баку не только не склонен направлять достигнутые договоренности на мирное урегулирование конфликта и исключение неоправданных потерь, но, наоборот – путем предумышленных провокаций идет на дестабилизацию обстановки.
Учитывая необходимость эффективной реализации процессов по мирному урегулированию карабахского  конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ ВС Арцаха воздержались от ответных действий. Однако это вовсе не означает, что при сохранении данной логики  развития событий действия противника останутся безответными.
Министерство обороны Республики Арцах со всей ответственностью предупреждает военно-политическое руководство Азербайджана, что при продолжении провокаций ответ будет несоразмерным и достаточно болезненным", – подчеркивается в сообщении.