Հայաստանը խաղաղության և կրոնական համերաշխության ջատագով է. Է.Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 31-ին Էջմիածնում ներկա է գտնվել «Տարածաշրջանային խաղաղություն. իրողություններ և հնարավորություններ» համաժողովի բացմանը: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքում:
Էդուարդ Շարմազանովը ողջույնի խոսքում  նշել է.
«Ուրախ եմ ողջունելու ձեզ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի բարձր հովանու  ներքո անցկացվող համաժողովի առիթով: Բարի գալուստ եմ մաղթում արտասահմանի մասնակիցներին: Կարևոր է նաև, որ դահլիճում են հայաստանյան առաջատար համալսարանների ուսանողներն ու երիտասարդ գիտնականները, ովքեր ճեմարանականների հետ միասին որակյալ գիտելիք և տեղեկատվություն կստանան՝ լսելով զեկուցումներն ու ելույթները:
Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ մի քանի սկզբունքային դիտարկումներ անել՝ կապված օրվա թեմայի հետ: Հայաստանի Հանրապետությունն իր ստեղծման առաջին օրվանից անդուլ ջանքեր է գործադրում հարևանների հետ խաղաղության, փոխադարձ հարգանքի և բարիդրացիության վրա հիմնված հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ: Մի դեպքում դա ստացվում է, և մենք շատ բարձր ենք գնահատում խաղաղ համակեցության առկա օրինակները: Մյուս դեպքում տասնամյակներ գործադրված քաղաքական և դիվանագիտական ջանքերը, ցավոք, առայժմ արդյունք չեն տվել և դրա պատճառով մեր տարածաշրջանում խաթարվում են անվտանգությունն ու կայունությունը: Շատ չխորանալով տասնամյակների պատմության մեջ՝ ասեմ միայն, որ վերջին տարիներին Հայաստանի իշխանությունները քիչ ջանքեր չեն գործադրել հանուն անվտանգ, ապահով ու կանխատեսելի տարածաշրջանի:
Հարգելի՛ գործընկերներ, մեր գերխնդիրը եղել և մնում է Արցախի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը: Մենք համոզված ենք, որ դրա լուծումը հնարավոր է միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակներում: Ադրբեջանի կողմից ռազմական լուծում տալու փորձերը ձախողվել են անցյալում, ձախողվում են այսօր, համոզված եմ՝ ձախողվելու են նաև ապագայում: Տևական խաղաղությունն ու կայունությունը կհաղթանակեն այն դեպքում, երբ միջազգային իրավունքի հանրահայտ նորմերի զուգակցությամբ գտնվի հակամարտության բոլոր կողմերի համար ընդունելի լուծում: Բոլոր կողմերը պարտավոր են հարգել Արցախի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը: Առ այսօր Ադրբեջանի ղեկավարությունը մերժում է ոչ միայն այդ իրավունքը, այլ նաև բարբարոսաբար վերացնում է հայկական քրիստոնեական հոգևոր ժառանգության տասնյակ հազարավոր նմուշները, ինչպես օրինակ՝ Նոր Ջուղայի խաչքարերը, և փորձում այս հակամարտությանը տալ կրոնական երանգ: Հայաստանը և Արցախը խաղաղության և կրոնական համերաշխության ջատագովներ են և դատապարտում են այս հակամարտությանը կրոնական բնույթ հաղորդելու ադրբեջանական փորձերը:
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական ընդհատված երկխոսությանը, ապա, ցավոք սրտի, դրական տեղաշարժեր այս պահին չկան, ինչը, իհարկե, չի նպաստում տարածաշրջանային խաղաղությանը: Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է ժխտողականության և նախապայմաններ պարտադրելու քաղաքականությունը, որը մեզ համար երբեք չի կարող ընդունելի լինել և հակասում է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության մեր տեսլականին:
Հարգելի՛ գործընկերներ, այսօր այստեղ են հավաքվել տարբեր կրոնների, ազգերի, քաղաքական համոզմունքների, նախասիրությունների ներկայացուցիչներ: Մեզ բոլորիս հյուրընկալել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր կենտրոնը` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը: Չեմ կարող չօգտագործել առիթը և չընդգծել այն ներդրումը, որն ունի խաղաղության հաստատման գերբարդ գործում Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, ով պարբերաբար հանդիպում է Հարավային Կովկասի մահմեդականների հոգևոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հետ՝ Նորին Սրբություն Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարք Կիրիլի միջնորդությամբ: Տարածաշրջանի ժողովուրդներն ուշադրությամբ հետևում են Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական ու կրոնական առաջնորդների հանդիպումներին՝ ակնկալելով դրական տեղաշարժեր խաղաղության այդ փնտրտուքում:
Ցավոք, միջազգային ասպարեզում և մեր մեծ տարածաշրջանում անհանգիստ մթնոլորտ է: Լարվածության հին օջախներին գումարվում են նորերը: Խաղաղությանն ուղղված ջանքերը շնորհակալության և հարգանքի են արժանի: Կարծում եմ, որ այսօրվա համաժողովը ևս մեկ ներդրում է մեր բարդ տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև բարիդրացիություն հաստատելու, ինչպես նաև ազնիվ ու որակյալ գիտափորձագիտական եզրահանգումների հասնելու գործում:

Армения - поборник мира и религиозного согласия: Эдуард Шармазанов
31 октября вице-спикер  НС Э.Шармазанов присутствовал в Эчмиадзине на открытии конференции "Региональный мир: реальности и возможности", Об этом сообщает официальный сайт НС РА.
Э.Шармазанов в своем приветственном слове отметил:
"Рад приветствовать вас на конференции, проводимой под эгидой Первопрестольного Св.Эчмиадзина. Добро пожаловать иностранным участникам. Важно также, что в зале студенты ведущих университетов Армении и ​​молодые ученые, которые благодаря докладам и выступлениям смогут вместе с семинаристами пополнить свои знания, получить новую информацию.
Пользуясь случаем,   хочу поделиться несколькими принципиальными наблюдениями, связанными с темой дня. Республика Армения с первых же дней создания прилагает неустанные усилия для установления с соседями отношений, основанных на мире, взаимном уважении и добрососедстве. В одном случае это получается, и мы весьма высоко ценим существующие примеры мирного сосуществования. В другом случае прилагаемые десятилетиями   политические и дипломатические усилия, к сожалению, пока не дали результата, и поэтому в нашем регионе тормозятся безопасность и стабильность.   Не вдаваясь в историю десятилетий, лишь отмечу, что в последние годы власти Армении предприняли немало усилий в интересах безопасного, надежного и предсказуемого региона.
Уважаемые коллеги, нашей сверхзадачей было и остается мирное урегулирование Арцахской проблемы. Мы убеждены, что ее решение возможно только посредством мирных переговоров в рамках формата сопредседателей Минской группы. Попытки Азербайджана дать военное решение терпели неудачу в прошлом, терпят и сегодня, и, уверен, потерпят также в будущем. Долгосрочный мир и стабильность победят лишь тогда, когда будет найдено решение, приемлемое для всех сторон конфликта,- в   сочетании с общепризнанными нормами международного права. Все стороны обязаны уважать полную реализацию права граждан Арцаха на самоопределение. До сих пор руководство Азербайджана не только отрицает это право, но и варварски уничтожает десятки тысяч образцов армянского христианского духовного наследия, какими являются, например, хачкары Нор Джуги, и пытается придать этому конфликту религиозный оттенок. Армения и Арцах являются сторонниками мира и религиозного согласия и осуждают попытки Азербайджана придать конфликту религиозный характер.
Что касается прерванного армяно-турецкого диалога, то, к сожалению, на данный момент нет никаких положительных подвижек, что, безусловно, не способствует региональному миру. Турецкое правительство продолжает политику отрицания и предусловий, что никогда не может быть приемлемо для нас и противоречит нашему видению регионального мира и стабильности.
Уважаемые коллеги! Сегодня здесь собрались представители различных религий, наций, политических убеждений и предпочтений. Всех нас принял духовный центр Армянской Апостольской церкви - Первопрестольный Св.Эчмиадзин. Народы региона внимательно следят за встречами с политическими и религиозными лидерами Армении и Азербайджана, прогнозируют улучшение в поисках мира.
К сожалению, на международной арене и в нашем большом регионе беспокойная атмосфера. К с тарым очагам напряженности добавляются новые. Мирные усилия достойны благодарности и уважения. Полагаю, сегодняшняя конференция - еще   один вклад в налаживание добрососедства между народами нашего сложного региона, а также в достижение объективных и эффективных научно-экспертных выводов.