Բաքուն ջնջում է անցյալը, քանի որ այն չի համապատասխանում Ադրբեջանի կողմից ինքն իր համար հորինված երևակայական ներկային. Նալբանդյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 39-րդ նստաշրջանում։
«Ցավալի է, որ որոշ պետություններ կրթությունն օգտագործում են հակադիր նպատակներով՝ դրա միջոցով ազգայնական ատելություն սերմանելով, հատկապես երիտասարդների շրջանում», – ասել է Նալբանդյանը:
Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի դասագրքերում բազմաթիվ նման օրինակներ կան. դրանցից մեկը երեխաներին սովորեցնում է, որ հայերն իրենց գենետիկ թշնամիներն են:
«Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի 2016թ. զեկույցում նշված է, որ «Ադրբեջանի քաղաքական առաջնորդները, կրթական հաստատությունները և լրատվամիջոցները շարունակել են հայերի նկատմամբ ատելությամբ լի կոչեր հնչեցնել. ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ է մեծացել` անսալով ատելության այս հռետորաբանությանը»: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Կանոնադրության մեջ արդարացիորեն ամրագրված է, որ «պատերազմները սկսվում են մարդկանց ուղեղներում»: Հասարակությունները պատրաստ չեն լինի հաշտեցմանը, եթե նրանց գիտակցության մեջ չամրագրվի խաղաղության պաշտպանության անհրաժեշտությունը», – նշել է Նալբանդյանը.
Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումներից հետո, այժմ Բաքուն նպատակ է դրել ջնջել հայերի՝ մի քանի հազարամյա ներկայության մասին անգամ հիշողությունը, տարածաշրջանում տեղաբնիկ հայ մշակույթի և պատմության ցանկացած հետք:
«Բաքուն ջնջում է անցյալը այն պատճառով, որ այն չի համապատասխանում Ադրբեջանի կողմից ինքն իր համար հորինված երևակայական ներկային, հավանաբար, հետևելով Ջորջ Օրուելի հայտնի խոսքերին՝ «ով վերահսկում է ներկան, վերահսկում է անցյալը»: Նրանք, ովքեր այսօր վերահսկում են Ադրբեջանը, կարծում են, որ կարող են վերաշարադրել պատմությունը` օրինականացնելու համար իրենց ներկայիս անհանդուրժողական քաղաքականությունը», – նշել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար:
«Պատմականորեն գտնվելով տարբեր քաղաքակրթությունների խաչմերուկում, Հայաստանը ձևավորել է այլ մշակույթների և կրոնների նկատմամբ հարգանքի և համակեցության խորը արմատներ ունեցող ավանդույթներ: Ահա թե ինչու Հայաստանում պահպանվում է հարուստ մշակութային ժառանգություն, որն ի թիվս այլոց, ներառում է hելլենիստական դարաշրջանի տաճար, հնագույն եկեղեցիներ, միջնադարյան հրեական գերեզմանատուն, 18-րդ դարի մզկիթ, իսկ շուտով այստեղ կավարտվի աշխարհի ամենամեծ եզդիական տաճարի կառուցումը», – ասել է նախարարը:
«Մեր հարևանները տարբեր վերաբերմունք են ցուցաբերել հայկական պատմական ժառանգության պահպանման հարցում: Առկա է լավ համագործակցություն Իրանի հետ, որը պատշաճ կերպով հոգ է տանում իր տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանների մասին՝ ի տարբերություն հարևան Ադրբեջանի, բայց նաև Թուրքիայի, որտեղ համամարդկային արժեք ունեցող բազմաթիվ մշակութային հուշարձաններ կորսվել են հավիտյան: Այս առումով ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի շահագրգռվածությունը Թուրքիայի այնպիսի վայրերում, ինչպիսիք են, օրինակ, հայկական միջնադարյան մայրաքաղաք Անին, իրականացվող պեղումներում և վերականգնման աշխատանքներում մեր մասնագետների մասնակցության հարցում», – նշել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
ԱԳ նախարարը նաև մտահոգություն է հայտնել պատերազմից տուժած Սիրիայում հայկական հուշարձանների և սրբավայրերի վրա իրականացված հարձակումների կապակցությամբ:

"Баку стирает прошлое, потому что оно не соответствует выдуманному им для себя воображаемому настоящему": Налбандян
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с речью на 39-ой сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже. Как передает Panorama.am, об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
"Прискорбно, что некоторые государства используют образование в других целях, как средство насаждения национальной ненависти, особенно среди молодежи", – отметил Налбандян.
Налбандян подчеркнул, что в школьных учебниках в Азербайджане есть множество примеров сказанного, один из них учит детей, что армяне – их генетические враги.
"В опубликованном в 2016 году докладе Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью указано, что "политические лидеры Азербайджана, образовательные учреждения и СМИ продолжили озвучивать призывы, полные ненависти к армянам, выросло целое поколение азербайджанцев, впитывая эту риторику ненависти". В Уставе ЮНЕСКО справедливо провозглашается, что "мысли о войне  возникают в умах людей, поэтому в сознании людей следует укоренять идею защиты мира"", – сказал Налбандян.
Глава МИД Армении напомнил, что после осуществленных этнических чисток в отношении армянского населения Азербайджана сейчас Баку поставил цель стереть даже память о тысячелетнем присутствии армян.
"Баку стирает прошлое, потому что оно не соответствует выдуманному Азербайджаном для себя воображаемому настоящему, вероятно, следуя известным словам Джорджа Оруэлла – "кто контролирует настоящее – контролирует  прошлое". Те, кто сегодня контролирует Азербайджан, полагают, что могут переписать прошлое, чтобы легитимизировать проводимую сегодня ими политику нетерпимости", – указал глава МИД РА.
"Исторически находясь на перекрестке цивилизаций, Армения сформировала имеющие глубокие корни традиции уважения к другим религиям и культурам. Вот почему в Армении сохраняется богатое культурное наследие, которое, в числе прочего, включает храм эллинистического периода, древнейшие церкви, средневековое еврейское кладбище, мечеть 18 века, а в скором времени завершится строительство крупнейшего в мире езидского храма", – сказал министр.
"Наши соседи проявляют разное отношение к сохранению армянского исторического культурного наследия. Имеется хорошее сотрудничество с Ираном, власти которого надлежащим образом заботятся об армянских памятниках на территории страны – в отличие от соседнего Азербайджана, а также Турции, где многочисленные культурные памятники общечеловеческого значения утрачены навсегда. В этом плане хочу подтвердить заинтересованность Армении в участии армянских специалистов в раскопках и реконструкционных работах в таких местах в Турции, как Ани", – отметил глава армянского внешнеполитического ведомства.
Глава МИД выразил также обеспокоенность в связи с уничтожением армянских памятников и святынь в результате военных действий в Сирии.