Տեսանելի են ադրբեջանական լոբբիզմի անառողջ դրսևորումները. Արմեն Աշոտյան
ԱԺ-ում այսօր կայացած  մամուլի ասուլիսի ժամանակ Եվրանեսթ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը հիշեցրեց, որ հայկական պատվիրակությունը երեք օր է, որ վերադարձել է Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովից՝ հավելելով, որ պետք է վերագնահատել եվրոպական կառույցների հետ խորհրդարանական համագործակցության կարևորությունը, փոխանցում է Panorama.am-ը:
«Վերագնահատման հիմքում պետք է ընկած լինի շրջանակային նոր համաձայնագրի ստորագրման ակնկալվող փաստը: Եվրոպական խորհրդարանի հետ մեր աշխատանքները նոր որակ պետք է ստանան: Երկրորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ եվրոպական կառույցները խոշոր քաղաքական օրակարգի մաս են և Հայաստանի պետական շահերը առաջ մղելու գործում եվրոպական ինստիտուտների դերը շատ հատկանշական է:
Երրորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ ԵԽԽՎ-ում հայտնի կոռուպցիոն սկանդալների բացահայտումներից հետո տեսանելի են ադրբեջանական լոբբիզմի անառողջ դրսևորումները: Եվ վերջապես չորրորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ Արևելյան գործընկերության ձևաչափում ներառված երկրները երկկողմ հարաբերությունների տեսանկյունից կարևոր երկրներ են և ճիշտ կլինի այդ հարթակն օգտագործել»,- նշեց բանախոսը:

Раскрыты нездоровые проявления азербайджанского лоббизма: Армен Ашотян
Необходимо переоценить важность парламентского сотрудничества с европейскими структурами. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Национальном Собрании Армении руководитель армянской делегации в Парламентской Ассамблее "Евранест" Армен Ашотян, передает Panorama.am.
"В основе переоценки должен лежать факт намеченного к подписанию нового рамочного соглашения с ЕС. Наша работа с Европарламентом должна получить новое качество"- сказал Ашотян, отметив также важность роли европейских институтов в деле продвижения государственных интересов Армении.
Еще одним важным обстоятельством является следующее: после коррупционных скандалов в ПАСЕ раскрыты нездоровые проявления азербайджанского лоббизма. Кроме того, по словам Ашотяна, нужно учесть важность двусторонних отношений со странами Восточного партнерства.