Ֆինանսիստները թվայնացման աստիճանով գերազանցել են ՏՏ ոլորտը. հետազոտությունը
Korn Ferry խորհրդատվական խումբը համեմատել է տարբեր երկրների և ոլորտների ընկերությունները՝ ըստ թվային տնտեսությանն ադապտացվելու աստիճանի. ֆինանսական ոլորտը ճանաչվել է առաջատար՝ հետևում թողնելով նույնիսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինդուստրիան, հաղորդում է Finparty.ru-ն:
Հետազոտության շրջանակում ուսումնասիրվել է 362 ընկերություն 14 երկրից և մակրոտարածաշրջանից: Ընկերություններն ընտրվել են 5 տարբեր ոլորտից՝ սպառողական սեկտոր, ֆինանսներ, առողջապահություն, արդյունաբերություն և տեխնոլոգիաներ:
Նրանք գնահատվել են 5 ցուցանիշի համաձայն՝ որոշումների կայացման արագություն, ներքին հարաբերություններ, կենտրոնացում թվայնացման վրա, բաց և թափանցիկ աշխատանք, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների ներդրման համար պատասխանատու աշխատակիցների լիազորություններ: Արդյունքում յուրաքանչյուր ընկերության, ոլորտի և երկրի համար հաշվարկվել է թվային կայունության ինդեքս՝ ցուցանիշ, որն արտացոլում է թվային տնտեսության պայմաններին ադապտացվելու աստիճանը:
Դիտարկված ոլորտների մեջ թվային կայունության առաջատար է դարձել ֆինանսական ոլորտը:
«Այս ոլորտի ներկայացուցիչները վերջին տարիներին ունեն ամենահզոր մոտիվացիան՝ նոր թվային մշակույթ անցում կատարելու համար, փորձում են պաշտպանել հաճախորդների տվյալները և շուկայական մասնաբաժինը, ինչպես նաև ճգնաժամի պայմաններում պահպանել սպառողներին և սեփական աշխատակազմը»,- նշված է հետազոտության մեջ:

Исследование: финансисты обошли IT-сектор по темпам цифровизации
Консалтинговая группа Korn Ferry сравнила компании из разных стран и отраслей по степени адаптации к цифровой экономике - финансовая сфера оказалась лидером, оставив позади даже технологическую индустрию, сообщает Finparty.ru.
В рамках исследования были изучены 362 компании из 14 стран и макрорегионов. Они представляли пять различных отраслей: потребительский сектор, финансы, здравоохранение, промышленность и технологии.
Компании оценивались по пяти параметрам - быстрота принятия решений, внутренние взаимосвязи, фокус на цифровизации, открытость и прозрачность, а также полномочия сотрудников, отвечающих за внедрение новых технологий. В итоге для каждой компании, отрасли и страны был рассчитан индекс цифровой устойчивости - показатель, который отражает степень адаптации к условиям цифровой экономики.
Среди рассмотренных отраслей лидером по цифровой устойчивости оказалась финансовая индустрия.
«Представители этого сектора в последние годы имеют самую мощную мотивацию для перехода к новой цифровой культуре, стремятся защитить данные клиентов и долю на рынке, сохранить потребителей услуг и персонал в условиях кризиса»,- подчеркнули в Korn Ferry.
Технологическая отрасль заняла в рейтинге лишь второе место.
«Она состоит не только из «волшебных» инновационных компаний, в ней много тяжеловесных организаций, которые давно на рынке и нуждаются в модернизации структуры, культуры и рабочих процессов»,- отметили в консалтинговой группе.