Ֆինանսիստները թվայնացման աստիճանով գերազանցել են ՏՏ ոլորտը. հետազոտությունը
Korn Ferry խորհրդատվական խումբը համեմատել է տարբեր երկրների և ոլորտների ընկերությունները՝ ըստ թվային տնտեսությանն ադապտացվելու աստիճանի. ֆինանսական ոլորտը ճանաչվել է առաջատար՝ հետևում թողնելով նույնիսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինդուստրիան, հաղորդում է Finparty.ru-ն:
Հետազոտության շրջանակում ուսումնասիրվել է 362 ընկերություն 14 երկրից և մակրոտարածաշրջանից: Ընկերություններն ընտրվել են 5 տարբեր ոլորտից՝ սպառողական սեկտոր, ֆինանսներ, առողջապահություն, արդյունաբերություն և տեխնոլոգիաներ:
Նրանք գնահատվել են 5 ցուցանիշի համաձայն՝ որոշումների կայացման արագություն, ներքին հարաբերություններ, կենտրոնացում թվայնացման վրա, բաց և թափանցիկ աշխատանք, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների ներդրման համար պատասխանատու աշխատակիցների լիազորություններ: Արդյունքում յուրաքանչյուր ընկերության, ոլորտի և երկրի համար հաշվարկվել է թվային կայունության ինդեքս՝ ցուցանիշ, որն արտացոլում է թվային տնտեսության պայմաններին ադապտացվելու աստիճանը:
Դիտարկված ոլորտների մեջ թվային կայունության առաջատար է դարձել ֆինանսական ոլորտը:
«Այս ոլորտի ներկայացուցիչները վերջին տարիներին ունեն ամենահզոր մոտիվացիան՝ նոր թվային մշակույթ անցում կատարելու համար, փորձում են պաշտպանել հաճախորդների տվյալները և շուկայական մասնաբաժինը, ինչպես նաև ճգնաժամի պայմաններում պահպանել սպառողներին և սեփական աշխատակազմը»,- նշված է հետազոտության մեջ:

Finance Outstrips IT in Digitization - Research
Executive search and recruiting firm Korn Ferry conducted a study that compared companies from different countries and sectors by their digital sustainability. The finance industry came out a leader, leaving even the tech industry behind, Finparty.ru reports.
that the Korn Ferry study assessed 362 companies from 14 countries and macro-regions. They represented five industries: consumer sector, finance, healthcare, industrials, and technology.
The companies were ranked by five dimensions of digital sustainability: Agility, Connectivity, Discipline & Focus, Openness & Transparency, and Empowerment & Alignment. Each company was granted an index of digital sustainability, which reflected the measure of adaptation to the conditions of digital economy.
Finance industry got the highest digital sustainability index across the compared sectors.
“Financial companies have, for some time, had the compelling commercial drive to shift culture, processes and practices – seeking to protect customer data and market share while meeting new customer and talent demands,” stressed Korn Ferry.
Technology ranked second in the study.
“The Technology sector is not only made up of the high-growth ‘unicorns’ and disruptors of the world, but also decades-old legacy tech giants in need of structural, cultural and work process reform,” noted Korn Ferry.