ՀՀ քաղաքացիների համար Դանիա մուտքի վիզայի ստացումը դյուրացվում է
«Հայաստանի Հանրապետության և Դանիայի Թագավորության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը ՀՀ կառավարությունը համաձայնություն տվեց, հայտնում է Արցախպրեսը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ համաձայնագրով էապես դյուրացվում է Հայաստանի քաղաքացիների համար Դանիա մուտքի վիզայի ստացումը:
«Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան 180 օրվա ընթացքում մինչև 90 օր մնալ Դանիայում և շենգենյան գոտու այլ երկրների տարածքում: Դյուրացումը վերաբերում է տարբեր խմբերի՝ գիտնականներին, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, պատվիրակությունների անդամներին: Սա լուրջ քայլ է՝ Եվրոպական միության հետ վիզաների դյուրացման գործում»,- ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարարը:

The government on Thursday, November 9, approved a proposal to sign an agreement on facilitating the issuance of visas between Armenia and Denmark, Pan Armenian reports.
Deputy Foreign Minister of Armenia, Shavarsh Kocharyan, noted that the document would make the process of obtaining a Danish visa significantly easier.
"The Armenian citizens will be able to stay 90 days over a 180-day period in Denmark and other countries of the Schengen area," Kocharyan said.
"The facilitation targets a number of groups - scientists, NGO representatives, members of delegations. This is a serious step on the road to simplification of visa regime with the European Union."