Թուրքիան հաստատել է հայկական կովերի գողության փաստը
Թուրքիան հաստատել է, որ ջավախահայերով բնակեցված Դադեշ գյուղի բնակիչների կովերն անցել են թուրքական տարածք։ Sputnik Արմենիային այս մասին ասաց Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի շրջաններից մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր ընտրված Հենզել Մկոյանը։
«Թուրքիայի սահմանապահները չեն հերքում, որ խոշոր եղջերավոր անասունները թուրքական տարածք են քշվել Դադեշից։ Մենք կովերից 5-ին կարողացել ենք վերադարձնել չեզոք գոտուց»,- Sputnik Արմենիային ասաց Մկոյանը։
Նրա խոսքով, Վրաստանի ուժային կառույցների ներկայացուցիչներն այժմ ակտիվ աշխատում են թուրք գործընկերների հետ` դեպքի հանգամանքները պարզելու համար։ Մկոյանն ընդգծեց, որ թուրք սահմանապահներն այլևս չեն կարող մերժել իրենց տեսախցիկների նկարահանած տեսանյութերը տրամադրելու դիմումը։
Նոյեմբերի 6-ի գիշերը Դադեշ գյուղում երկու գոմ են թալանել: Առևանգել են 21 կով, ձի, շուն, ինչպես նաև տեխնիկա։

Турция призналась в краже армянских коров
В Турции подтвердили, что похищенный у фермеров армянонаселенного грузинского села Дадеш (регион Самцхе-Джавахети) крупный рогатый скот, был перегнан на их территорию, сказал в беседе со Sputnik Армения депутат-мажоритарий от округов Ниноцминда и Ахалкалаки Энзел Мкоян.
"Турецкие пограничники не отрицают, что крупный рогатый скот был перегнан из села Дадеш на их территорию. Пять коров нам удалось вернуть обратно с нейтральной территории", - сказал в беседе с корреспондентом Sputnik Армения Мкоян.
По его словам, силовые ведомства и пограничники Грузии активно работают турецкими коллегами для выяснения обстоятельств инцидента и его решения. Мкоян подчеркнул, что турецкие пограничники уже не могут отказать грузинской стороне в предоставлении видео с регистраторов.
"Грузинские власти сами обеспокоены инцидентом и тем, что пострадали местные жители. Если даже не удастся найти скот, они сделают все для того, чтобы не оставить голодными пострадавших", - сказал Мкоян.
Ночью 6 ноября в селе Дадеш ограбили два хлева. Были похищены 21 корова, лошадь, собака, а также некоторая сельхозтехника.