Արցախի ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատում Հայաստանի խորհրդարանի հետ համագործակցության մակարդակը
Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների Ազգային ժողովների միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի ընթացքում իր ելույթում Արցախի ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ միայն 2016 թվականի ապրիլ-հունիսին՝ ապրիլյան պատերազմից հետո, Արցախ են այցելել ՀՀ խորհրդարանի գրեթե բոլոր պատգամավորները՝ շատ հաճախ իրենց հետ Արցախ բերելով արտասահմանյան խորհրդարանների տասնյակ ներկայացուցիչների: Այս մասին հայտնում է Artsakhpress-ը:
«Այսօրվա համատեղ նիստի օրակարգում առանձնացվել են հարցեր, որոնք առավել մանրամասն դիտարկման կարիք ունեն: Դրանցից առաջինը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով քննարկումներն են և այդ համատեքստում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունների կողմից տարվող աշխատանքները»,-ընդգծեց Արցախի ԱԺ նախագահը:
Աշոտ Ղուլյանն ընդգծեց, որ գնահատում են ՀՀ ԱԺ գործընկերների ջանքերը՝ միջազգային խորհրդարանական կառույցներում Հայաստանի և Արցախի դիրքորոշումները պատշաճ ներկայացնելու, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խնդրի էությունը խեղաթյուրող և կողմնակալ ձևակերպումների ու նախաձեռնություններին դիմագրավելու ուղղությամբ:

Artsakh Parliament Speaker Highly Appreciates the Level of Cooperation with Armenia’s Parliament
In his remarks at the 12th session of interparliamentary commission on cooperation between the Parliaments of Armenia and Artsakh, Speaker Ghoulyan said in April-June, 2016, after the April war, almost all MPs of the Armenian Parliament visited Artsakh together with dozens of representatives of foreign parliaments, Artsakhpress reports.
“The agenda of today’s joint session has identified issues which need to be thoroughly discussed. One of them are the discussions on the topic of the Azerbaijani-Karabakh conflict in international parliamentary platforms and in this context the works carried out by Armenia’s parliamentary delegations”, he said.
The Artsakh Parliament Speaker stated that they highly appreciate the efforts of their Armenian partners to properly present the stances of Armenia and Artsakh in international parliamentary structures, to counter the Azerbaijani biased formulations and initiatives distorting the essence of the conflict.