Էրդողանը պատրաստ է հրաժարական տալ, եթե...
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ պատրաստ է հրաժարական տալ, եթե ընդդիմությունը կարողանա ապացուցել, որ ինքը կամ իր ընտանիքը օֆշորներում թաքցրած միջոցներ ունի:
«Եթե Թայիփ Էրդողանը մեկ դոլար ունի, ապա դա պետք է ապացուցվի: Եթե դա ապացուցվի, ես մեկ րոպե էլ  չեմ մնա նախագահի  պաշտոնում», - ասել է Էրդողանը` անդրադառնալով ընդդիմադիր Ժողովրդական հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քլըչդարօղլուի այն հայտարարությանը, թե Էրդողանի մոտ շրջապատը միլիոնավոր դոլարներ ունի օֆշորային հաշիվներում:
«Ես հարցնում եմ այդ մարդուն, կա՞ն արդյոք ձեր մեղադրանքներն ապացուցող փաստաթղթեր: Եթե կան, հրապարակեք դրանք և ես կանեմ այն, ինչ անհրաժեշտ է... Եթե դուք դա չանեք, կխոսոտովանեք, որ զրպարտել եք և ներողություն կխնդրեք», - ասել  է Էրդողանը:
Նա նաև նշել է, որ իր փաստաբանները Քլըչդարօղլուի դեմ հայց են ներկայացրել՝ 1.5 մլն թուրքական լիրայի (մոտ 350 հազար դոլար) չափով բարոյական վնասի փոխհատուցում պահանջելով:

Президент Турции назвал условие, при котором согласится уйти в отставку
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил, что уйдет в отставку, если лидер основной оппозиционной Народно-республиканской партии страны Кемаль Кылычдароглу докажет обвинения в коррупции в адрес турецкого лидера, сообщает РИА Новости.
Возглавляемая Эрдоганом Партия справедливости и развития ранее заблокировала проведение в парламенте разбирательства из-за публикаций о причастности сыновей премьер-министра Турции Бинали Йылдырыма к офшорным компаниям.
Кылычдароглу раскритиковал решение парламентариев и призвал Эрдогана обнародовать данные о собственном состоянии, так как, по словам политика, дети, родственники и соратники турецкого президента вложили в офшорную компанию несколько миллионов долларов.
Адвокаты главы государства обратились в суд с иском против оппозиционера и потребовали, чтобы он выплатил Эрдогану 380 тысяч долларов компенсации.
"Если у вас есть доказательства, то предоставьте их. И я дам ответ. Иначе скажите, что вы оклеветали меня и извинитесь. Пусть докажет, в каком иностранном банке у Тайипа Эрдогана есть счет. Если не докажет, пусть уходит из политики. А если сможет доказать, то я оставлю свой пост", - заявил Эрдоган в эфире телеканала NTV.