Ռուսաստանը հեռացված է 2018թ. ձմեռային օլիմպիական խաղերից
Լոզանում կայացել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) գործադիր մարմնի նիստը, որտեղ քննարկվել է Ռուսաստանի մասնակցության հարցը 2018 թ. ձմեռային օլիմպիական խաղերին, հայտնում է ՀԱՕԿ լրատվական բաժինը:
Ըստ առայժմ հասանելի տեղեկությունների, Ռուսաստանի օրհներգն, այնուամենայնիվ, չի հնչի Փհենյհանում։ ՄՕԿ-ի որոշմամբ Ռուսաստանը հեռացվել է Հարավային Կորեայում կայանալիք օլիմպիական խաղերից։ Սակայն, ՄՕԿ-ի մեկ այլ որոշմամբ, «մաքուր» ռուս մարզիկները, որոնք ունեն օլիմպիական ուղեգրեր, կկարողանան հանդես գալ Փհենյհան-2018-ում չեզոք դրոշի ներքո, «Օլիմպիական մարզիկ Ռուսաստանից» անունով։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Վիտալի Մուտկոն ցմահ որակազրկվել է օլիմպիական խաղերից։
WADA-ի ստուգումների արդյունքում Սոչիի օլիմպիական խաղերին մասնակցած ռուս բազմաթիվ մարզիկների օրգանիզմում արգելված նյութեր էր հայտնաբերվել։

Россия отстранена от зимних Олимпийских игр 2018 года
В Лозанне состоялось заседание исполкома Международного олимпийского комитета (МОК), на котором обсуждался вопрос участия России в зимних Олимпийских играх 2018 года, сообщает пресс-служба НОК Армении.
По имеющимся сейчас данным, гимн России все же не прозвучит в Пхенчхане. Решением МОК Россия отстранена от предстоящих Олимпийских игр в Южной Корее. Однако другим решением МОК, "чистые" российские спортсмены, которые имеют олимпийские путевки, смогут выступить в Пхенчхане-2018 под нейтральным флагом, под именем "Олимпийский атлет из России".
Вице-премьер РФ Виталий Мутко пожизненно отстранен от Олимпийских игр.
В результате проверок WADA в организмах многочисленных российских спортсменов, участвовавших в Олимпийских играх в Сочи, обнаружены запрещенные вещества.