Հայ դահուկավազորդներն ու լեռնադահուկորդները պայքարում են օլիմպիական ուղեգրերի համար
Դահուկավազքի Հայաստանի հավաքականն այս օրերին Ֆինլանդիայում է: Հայ դահուկորդներն ուսումնամարզական հավաքներ են անցկացնում, մասնակցում միջազգային մրցումների: Նրանք պայքարում են ձմեռային օլիմպիական ուղեգրերի համար, հայտնում է ՀԱՕԿ մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրուցում նշեց, որ մեր դահուկորդները բավականին հաջող հանդես են եկել Սարիսելկա և Ռուկա (Ֆինլանդիա) քաղաքներում կայացած վարկանիշային մրցաշարերում.
«Մեր դահուկորդների մոտ բավականին առաջընթաց կա: Նախորդ տարի Ռուկայում Միքայել Միքայելյանը վաստակել էր մոտ 120 միավոր, իսկ այս տարի՝ 84-85: Մրցումից մրցում նա մեծ աճ է գրանցում: Նույնը կարող եմ ասել Թադևոս Պողոսյանի մասին: Շատ ուրախալի է նաև Կատյա Գալստյանի արդյունքը: Նա իրեն լավ է դրսևորում, մեկ մեկնարկ ունեցել է 135 միավորով: Մարիամ Միքայելյանը չի մասնակցել մրցաշարերին՝ հարբուխի պատճառով: Այս դահուկորդները ևս մեկ մեկնարկ կունենան դեկտեմբերի 10-ին»,- ասաց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:
Գագիկ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ հայ լեռնադահուկորդները նույնպես պայքարում են օլիմպիական ուղեգրերի համար: Հարություն Հարությունյանն ու Վազգեն Առաքելյանը վարկանիշային մրցաշարերի են Ավստրիայում և Իտալիայում:
Օլիմպիական ուղեգրին մոտ է մեր առաջատար դահուկավազորդ Սերգեյ Միքայելյանը: Ուղեգիր նվաճելու համար նա պետք է լինի դասակարգման աղյուսակի 300 լավագույնների շարքում: Այդ դեպքում, մեր երկիրը օլիմպիական խաղերում կկարողանա ունենալ ևս մեկ դահուկավազորդ, որի միավորները կլինեն 100-ից ցածր:

Армянские лыжники и горнолыжники борются за олимпийские путевки
Сборная Армении по лыжным гонкам в эти дни находится в Финляндии. Армянские лыжники проводят учебно-тренировочные сборы и участвуют в международных соревнованиях. Они борются за зимние олимпийские путевки, передает пресс-служба НОК Армении.
Генеральный секретарь Федерации лыжного спорта Армении Гагик Саргсян в беседе с пресс-службой НОКА отметил, что наши лыжники довольно успешно выступили на состоявшихся в финских городах Сариселка и Рука рейтинговых соревнованиях.
"У наших лыжников заметен существенный прогресс. В прошлом голу в Руке Микаел Микаелян заработал около 120 очков, а в этом - 84-85. От соревнования к соревнованию он прибавляет. То же могу сказать о Тадевосе Погосяне. Очень радует также результат Кати Галстян. Она хорошо проявляет себя, набрав за один старт 135 очков. Мариам Микаелян не участвовала в соревнованиях из-за гриппа. Этих лыжников 10 декабря ждет еще один старт", - сказал генеральный секретарь федерации.
Гагик Саргсян сообщил, что армянские горнолыжники также борются за олимпийские путевки. Арутюн Арутюнян и Вазген Аракелян находятся на рейтинговых соревнованиях в Австрии и Италии.
Близок к олимпийской путевке наш ведущий лыжник Сергей Микаелян. Для завоевания путевки он должен быть в числе 300 лучших в рейтинговой таблице. В этом случае наша страна сможет иметь на Олимпийских играх еще одного лыжника, чьи баллы будут ниже 100.