2018թ. գարունը կդիմավորենք առանց հայ-թուրքական արձանագրությունների. Նալբադյան
Հայաստանը 2018թ. գարունը կդիմավորի առանց հայ-թուրքական արձանագրությունների: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ելույթ ունենալով Հունաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունում, փոխանցում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Վստահ եմ, որ ձեզ կհետաքրքրի նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ մեր մոտեցումը: Ինչպես գիտեք, Հայաստանի Նախագահի նախաձեռնությամբ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց էր մեկնարկել, որը հանգեցրեց 2009թ.-ի հոկտեմբերին Ցյուրիխի արձանագրությունների ստորագրմանը: Այնուամենայնիվ, մինչ օրս այս փաստաթղթերը չեն վավերացվել, քանի որ Թուրքիան առաջ քաշեց անհիմն նախապայմաններ, որոնք հակասում էին արձանագրությունների տառին և ոգուն: Այս փաստաթղթերը չեն կարող ընդմիշտ պատանդ մնալ, և դա է պատճառը, որ Հայաստանի Նախագահը սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի ամբիոնից հայտարարեց, որ Հայաստանը արձանագրություններն առ ոչինչ կհայտարարի, քանի որ չկա որևէ դրական առաջընթաց դրանց իրականացման համար, և մենք 2018թ. գարունը կդիմավորենք առանց այդ արձանագրությունների»,- նշել է Նալբանդյանը:

We Will Enter the Spring of 2018 Without Armenian-Turkish Protocols: Nalbandian
Armenia will declare the Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation and we will enter the spring of 2018 without those Protocols, Edward Nalbandian Minister of Foreign Affairs of Armenia declared during his speech in the Ministry of Foreign Affairs of Greece, MFA press service reports.
’’I am sure you also should be interested in our views with regard to the Armenian-Turkish relations. As you know it was the initiative of the President of Armenia to start the normalization process with Turkey that resulted in the conclusion of the Zürich protocols in October 2009. However, up to now, those documents have not been ratified, since Turkey came up with groundless preconditions that run counter to the letter and spirit of the Protocols. These documents can not be held hostage forever and that is why the President of Armenia declared in September from the rostrum of the UN General Assembly that Armenia will declare the Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation and we will enter the spring of 2018 without those Protocols’’, said Nalbandyan.