2018թ. գարունը կդիմավորենք առանց հայ-թուրքական արձանագրությունների. Նալբադյան
Հայաստանը 2018թ. գարունը կդիմավորի առանց հայ-թուրքական արձանագրությունների: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ելույթ ունենալով Հունաստանի Արտաքին գործերի նախարարությունում, փոխանցում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Վստահ եմ, որ ձեզ կհետաքրքրի նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերաբերյալ մեր մոտեցումը: Ինչպես գիտեք, Հայաստանի Նախագահի նախաձեռնությամբ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց էր մեկնարկել, որը հանգեցրեց 2009թ.-ի հոկտեմբերին Ցյուրիխի արձանագրությունների ստորագրմանը: Այնուամենայնիվ, մինչ օրս այս փաստաթղթերը չեն վավերացվել, քանի որ Թուրքիան առաջ քաշեց անհիմն նախապայմաններ, որոնք հակասում էին արձանագրությունների տառին և ոգուն: Այս փաստաթղթերը չեն կարող ընդմիշտ պատանդ մնալ, և դա է պատճառը, որ Հայաստանի Նախագահը սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի ամբիոնից հայտարարեց, որ Հայաստանը արձանագրություններն առ ոչինչ կհայտարարի, քանի որ չկա որևէ դրական առաջընթաց դրանց իրականացման համար, և մենք 2018թ. գարունը կդիմավորենք առանց այդ արձանագրությունների»,- նշել է Նալբանդյանը:

Мы встретим весну 2018 года без армяно-турецких протоколов: Налбандян
Армения объявит армяно-турецкие протоколы ничтожными, и мы встретим весну 2018 года без этих протоколов. Об этом заявил министр иностранных дел Армении выступая в министерстве иностранных дел Греции, передает пресс служба МИД Армении.
"Как вы знаете, процесс нормализации отношений с Турцией стартовал по инициативе президента Армении Сержа Саргсяна, который привел к подписанию Цюрихских протоколов в 2009 году. Однако эти документы до сих пор не ратифицированы, поскольку Турция выдвинула беспочвенные предусловия, которые противоречат букве и духу протоколов. Данные протоколы не могут вечно оставаться с заложниках, и по этой причине президент Армении заявил в сентябре с трибуны Генеральной Ассамблеи ООН о том, что Армения объявит их ничтожными, и мы встретим весну 2018 года без этих протоколов", - заявжл Налбандян.