Մենք` խորհրդարանականներս, պարտավոր ենք միասնաբար հանդես գալ ընդդեմ թուրքական ժխտողականության. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ խորհրդարանական պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ, Լիտվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում դեկտեմբերի 13-ին հանդիպել է Լիտվա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամների հետ: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը և Սուրեն Մանուկյանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Լիտվայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները բարձր են գնահատել Լիտվայի կողմից Հայաստանի Հանրապետության անկախությունն աշխարհում առաջինը ճանաչելու փաստը: Լիտվան Մերձբալթյան երկրներից առայժմ միակն է, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Նրանք երախտագիտություն են հայտնել լիտվացի խորհրդարանականներին` Վիլնյուսի Ցեղասպանության թանգարանում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի անցկացմանն աջակցելու համար:
Կողմերը կարևորել են հայ-լիտվական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցությունը, ինչպես նաև միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների առավել ակտիվ աշխատանքը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին. կողմերը կարևորել են հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորումը:
Անդրադարձ է կատարվել նոյեմբերի 24-ին ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Լիտվան՝ որպես ՀՀ անկախությունն աշխարհում առաջինը ճանաչած պետություն, սեղմ ժամկետում, առանց ձգձգումների առաջինը կվավերացնի նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգի կարևորագույն հարցերից մեկի` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ հաջորդ տարի լրանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը և հավելել, որ ցեղասպանությունը մարդկության դեմ գործած մեծագույն հանցագործություն է, որը վաղեմության ժամկետ չունի:
«Լիտվան այն երկրների թվին է պատկանում, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Հուսով ենք, որ մերձբալթյան մյուս երկրների խորհրդարանները կհետևեն Լիտվայի օրինակին: Ափսոսանքով նշեմ, որ Թուրքիայի այսօրվա իշխանությունները ժխտողական քաղաքականություն են վարում: Ժխտողականությունը գրեթե հավասարազոր է ցեղասպանություն գործելուն: Մենք` խորհրդարանականներս, պարտավոր ենք միասնաբար պայքարել ցեղասպանությունների դատապարտման, ինչպես նաև թուրքական ժխտողականության դեմ»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը Լիտվա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներին 2018 թվականին հրավիրել է Հայաստան:

Шармазанов: ''Мы, парламентарии, обязаны совместно выступить против турецкой политики отрицания''
13 декабря делегация во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Литва, Латвия, Эстония Э.Шармазановым, в рамках рабочего визита в Литву встретилась с  членами парламентской группы дружбы Литва – Армения. В составе делегации – депутаты НС С.Фарманян и С.Манукян, передает пресс-служба НС РА.
На встрече присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Литве Т.Мкртчян.
Члены делегации высоко оценили признание независимости РА Литвой – первой в мире. Литва все еще единственная из прибалтийских стран, признавшая Геноцид армян. Депутаты НС выразили благодарность литовским парламентариям за помощь в организации в Вильнюсском музее геноцида выставки к 100-й годовщине армянской трагедии.
Стороны подчеркнули важность развития армяно-литовских межпарламентских отношений, сотрудничества групп дружбы, а также активной работы делегаций двух стран на международных парламентских площадках. Затронуты также региональные проблемы-собеседники особо выделили необходимость исключительно мирного урегулирования конфликтов.
Обращено внимание на подписанное Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА- ЕС. Вице-спикер НС выразил надежду, что Литва как государство, первым в мире признавшее независимость Армении, в сжатые сроки, без проволочек, первой ратифицирует также соглашение между РА и ЕС.
Собеседники обменялись мнениями также по одному из важнейших вопросов внешнеполитической повестки РА – международному признанию и осуждению Геноцида армян. Вице-спикер НС сообщил, что в будущем году исполняется 70-летие принятой Генассамблеей ООН конвенции “О предупреждении и наказании преступления геноцида”, и добавил, что геноцид – величайшее   преступление против человечества, не имеющее срока давности.
“Литва в числе стран, признавших Геноцид армян. Надеюсь, парламенты других прибалтийских стран последуют примеру Литвы. С сожалением отмечу, что сегодняшние власти Турции проводят политику отрицания. Политика отрицания почти равнозначна совершению геноцида. Мы, парламентарии, обязаны совместно бороться за осуждение геноцидов,   а также против турецкой политики отрицания”, - подчеркнул Э.Шармазанов.