Թուրքիան վերահաստատեց. Ցյուրիխյան գործընթացը տապալողը հենց ինքն է եղել
Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից շուրջ 8 տարի անց կրկին վերահաստատվեց այն փաստը, որ հենց Թուրքիան է եղել Ցյուրիխյան գործընթացը տապալողը: Դեռ տարիներ առաջ Հայաստանը հայտարարեց առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու պատրաստակամության մասին, և հենց հայկական կողմը նախաձեռնեց «Ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» և Ցյուրիխյան գործընթացը: Չնայած նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ Թուրքիան այս գործընթացում չցուցաբերեց բավարար քաղաքական կամք և Հայաստանի հետ սկսեց խոսել նախապայմանների լեզվով՝ տապալելով ողջ գործընթացը:
Իսկ այժմ էլ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն ևս մեկ անգամ բացահայտ կերպով և պաշտոնապես հայտարարում է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն վավերացվի, քանի դեռ Թուրքիայի առաջ քաշած նախապայմանները, կապված Ղարաբաղյան հիմնահարցի հետ, չեն կատարվել: Ավելին, Չավուշօղլուն իր հայտարարության մեջ նշեց, իբրև թե Անկարան Երևանի հետ «Ցյուրիխյան արձանագրությունները ստորագրել է որոշակի պայմաններով. Հայաստանը պետք է լքի օկուպացված տարածքները, ինչից հետո մենք կարգավորում ենք մեր կապերը՝ սա էր հիմնական պայմանը»:
Ակնհայտ է, որ Անկարան հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված սկսել է իրականությունը խեղաթյուրող և փաստերն աղավաղող արշավ՝ մոլորեցնելու միջազգային հանրությանն ու գործընթացի տապալման մեղքը բարդելու Հայաստանի վրա: Այնուամենայնիվ, առավել քան պարզ է, որ Հայաստանը հետ չի կանգնելու առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու իր դիրքորոշումից, և այս առումով գնդակն այժմ գտնվում է Թուրքիայի դաշտում: Ու որքան էլ այդ երկրի իշխանությունները փորձեն գործընթացի տապալման մեղավոր հայտարարել Հայաստանին, միջազգային հանրության, հատկապես՝ Ցյուրիխյան գործընթացի հետ որևէ առնչություն ունեցած երկրների համար ակնհայտ է, որ Ցյուրիխյան գործընթացի կասեցման մեղավորը թուրքական կողմն է: Ավելին, այս համատեքստում շատ երկրներ և կառույցներ հանդես են եկել քննադատական հայտարարություններով, որոնք ցավոք, իրավիճակը չեն փոխել:
Կարևոր է նշել նաև, որ Թուրքիայի նման պահվածքը հայկական կողմի համար, բնականաբար, սպասելի էր: Թեև Ցյուրիխյան գործընթացի նկատմամաբ կար լավատեսություն, Հայաստանն այս գործընթացը սկսել էր պրագմատիկ հաշվարկով՝ չբացառելով ցանկացած զարգացում, այդ թվում՝ գործընթացի տապալումը:
Հաշվի առնելով Ցյուրիխյան արձանագրությունների հետ կապված Անկարայի ապակառուցողական մոտեցումը` միջազգային հանրությունը պետք է մի քանի եզրակացություն անի, նախ՝  Թուրքիան վստահելի գործընկեր չէ, երկրորդ՝ թուրքական իշխանությունները շարունակում են թշնամական քաղաքականություն վարել հարևան երկրների նկատմամբ, և վերջապես՝ հայ-թուրքական արձանագրություններն այդ երկրի իշխանությունները փորձել են ծառայեցնել իրենց շահերին՝ վարելով իմիտացիոն քաղաքականություն:
Հայաստանում այս գիտակցումը գերիշխող է: Թերևս պատահական չէր, որ ՀՀ նախագահը ՄԱԿ գլխավոր ամբիոնից հայտարարեց, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների կենսագործման ուղղությամբ մինչև 2018թ. գարուն որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության դեպքում՝ Հայաստանը դրանք հայտարարելու է առոչինչ: Նա նաև Թուրքիայի իշխանությունների համար հստակեցրեց, որ սխալվում են, եթե մտածում են, թե կարող են առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը:
Ամենայն հավանականությամբ, հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված իրավիճակի փոփոխության ականատես կլինենք այն ժամանակ, երբ Թուրքիայում կլինի առավել պատասխանատու և հավասարակշռված իշխանություն:

Turkey Reaffirmed: Ankara Is to Be Blamed for the Failure of Zurich Process
About 8 years after the signing of the Armenian-Turkish protocols, the fact that Turkey was the one that overthrew the Zurich process, was reaffirmed again. Many years ago Armenia announced its readiness to normalize Armenian-Turkish relations without preconditions, and the Armenian side initiated the "Football diplomacy" and the Zurich process. Despite the agreements reached earlier, Turkey did not show enough political will in this process and began to speak with Armenia in the language of preconditions, overthrowing the whole process.
And now, the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu once again publicly and officially states that the Armenian-Turkish protocols will not be ratified until the preconditions put forth by Turkey regarding the Karabakh issue have not been fulfilled. Moreover, Cavusoglu said in his statement that Ankara had signed the Zurich protocols with Yerevan on certain terms. “Armenia should leave the occupied territories, after which we settle our ties, this was the main condition," he said.
It is obvious that Ankara has started a campaign of distorting the facts and the reality concerning the Armenian-Turkish protocols to mislead the international community and to blame Armenia for the failure of the process. Nevertheless, it is clear that Armenia will not stand back from its position on normalizing the Armenian-Turkish relations without preconditions and in this respect the ball is now in the Turkish field. And no matter how much the authorities in that country will try to blame Armenia for the failure of the process, it is clear for the international community, especially for the countries that had this or that relation with the Zurich process, that it is the Turkish side, which suspended the Zurich process. Moreover, in this context many countries and structures have made critical statements, which, unfortunately, did not change the situation.
It is also important to note that such behavior of Turkey was, of course, expected for the Armenian side. Although there was optimism towards the Zurich process, Armenia started this process with a pragmatic calculation, not excluding any development, including the failure of the process.
Taking into account Ankara's destructive approach to the Zurich protocols, the international community must make several conclusions, first of all, that Turkey is not a reliable partner, second, that the Turkish authorities continue to pursue a hostile policy towards the neighbors and finally that the Turkish authorities wanted to use the Armenian-Turkish protocols for their interests by pursuing an imitation policy.
In Armenia this awareness is dominant. Perhaps it was not accidental that the President of the Republic of Armenia from the UN General Assembly declared that Armenia will declare the 2009 Armenia-Turkey Protocols “null and void” if they are not ratified by the spring of 2018. He also clarified for the Turkish authorities that they are mistaken if they think they can take those documents hostage.
Most likely, we will witness the change in the situation with the Armenian-Turkish relations, when more responsible and balanced authorities come in power in that country.