Ալիևի նախկին փեսան արմատներով ղարաբաղցի Չումակովին հրավիրել է Բաքու. Ադրբեջանում «անհանգստանում են»
Հայկական արմատներով անվանի երգիչ Ալեքսեյ Չումակովը Instagram-ի իր էջում հայտնի երգիչ Էմին Ագալարովի (Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նախկին փեսան) և իր կնոջ՝ Յուլյա Կովալչուկի հետ համատեղ լուսանկար է հրապարակել։ Այս մասին հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան
Չումակովը շնորհակալություն է հայտնել Ագալարովին Բաքու հրավիրելու համար, որտեղ նա մասնակցելու է «Ժարա» փառատոնին։ «Շնորհակալություն հիանալի, հագեցած և շատ հետաքրքիր զրույցի համար։ Մեր գործում չի ստացվում երկար խոսել, իսկ մեզ մոտ ստացվեց։ Էմին, շնորհակալություն ընկերության և «Ժարա» հրավիրելու համար։ Զգում եմ՝ իսկապես թեժ է լինելու», - գրել է Ալեքսեյը լուսանկարի տակ։
Մեկ օր առաջ Էմինը գալիք փառատոնը ներկայացրել է Բաքվում կայացած համերգներից մեկի ժամանակ, ինչին հաջորդել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կայծակնային արձագանքը։ Նրանք հասցրել են «անհանգստանալ», որ նախնական ցուցակներում եղել է Ալեքսեյ Չումակովի անունը, որի մայրը, ինչպես հայտնի է, ծնունդով Ղարաբաղից է։ Ագալարովին մեղադրել են ոչ միայն Չումակովի հետ ընկերություն անելու մեջ, այլ նաև հիշեցրել են Սոսո Պավլիաշվիլու հետ սկանդալային պատմությունը (նրան ներառել էին Ադրբեջանի «սև ցուցակում»՝ Արցախում համերգ տալու համար)։
Չնայած Ադրբեջանում բազմաթիվ բողոքներին՝ Պավլիաշվիլին, ինչպես գրում է վերոհիշյալ կայքը, ամեն դեպքում ժամանել է Բաքու։ Բայց, ինչպիսի դժբախտություն, այդպես էլ ներողություն չի խնդրել ադրբեջանցիներից։
«Հակառակը, Պավլիաշվիլին բավական վիրավորական խոսքեր է ասել այն մարդկանց հասցեին, որոնք դեմ են եղել նրա այցին։ Անցել են տարիներ… Հայամետ Պավլիաշվիլուն Էմին Ագալորվի աջակցությամբ թույլ են տվել մուտք գործել Ադրբեջան։ Այժմ Բաքվում լինելու շանս ունի նաև Չումակովը», - գրում է լրատվամիջոցը։

Бывший зять Алиева пригласил армянина Чумакова в Баку
Российский певец с армянскими корнями, популярный эстрадный певец Алексей Чумаков опубликовал на своей странице в Instagram совместную фотографию с известным певцом Эмином Агаларовым (бывшим зятем президента Азербайджана Ильхама Алиева - ред.) и своей супругой Юлией Ковальчук, передает Sputnik Армения.
Чумаков поблагодарил Агаларова за приглашение в Баку на фестиваль "Жара" в качестве участника.
"Спасибо за прекрасную, насыщенную и очень интересную беседу! Главное, что в нашем деле не получается говорить долго, а у нас это получилось. Эмин, спасибо за дружбу и за приглашение на "Жару". Чую, действительно будет жарко",- подписал Алексей фото.
Днем ранее Эмин анонсировал предстоящий фестиваль на одном из своих концертов в Баку, вызвав молниеносную реакцию азербайджанских СМИ, успевших изрядно "попереживать" на тему того, что в предварительных списках значилось имя Алексея Чумакова, мать которого, как известно, карабахская армянка.
Агаларову "вменили" не только дружбу с Чумаковым, но и припомнили скандальную историю с Сосо Павлиашвили, которого включили в так называемый "черный список" Азербайджана за концерт в Карабахе.
Несмотря на многочисленные протесты в Азербайджане, Павлиашвили, как пишет вышеупомянутый ресурс, в Баку все-таки приехал. Но - вот беда! - перед азербайджанцами "так и не извинился".
"Напротив, Павлиашвили произнес весьма обидные слова, в том числе и в отношении людей, которые были против его визита в Азербайджан. Прошли годы… "Армянофила" Павлиашвили в Азербайджан при содействии Эмина Агаларова все же впустили. Теперь шанс побывать в Баку появился и у самого Чумакова", - очень сильно негодует единица массовой, с позволения сказать, "информации".