Իսրայելն ավելի քան 10 երկրի հետ բանակցում է Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու հարցով
Իսրայելը բանակցում է ավելի քան 10 պետությունների հետ՝ Երուսաղեմն իսրայելական մայրաքաղաք ճանաչելու և Թել-Ավիվից դեսպանատներն Երուսաղեմ տեղափոխելու հարցով։ Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի արտգործնախարար Ցիպի Խոտովելին:
«Բոլոր մայրցամաքների վրա կան երկրներ: Խոսքն ավելի քան 10 երկրի մասին է, և մենք ԱԳՆ-ում կշռադատված աշխատանք ենք իրականացնում յուրաքանչյուրի հետ», – ասել է Խոտովելին հեռուստաեթերում:
Նախարարը չի հստակեցրել, թե որ երկրների մասին է խոսքը։
Դեկտեմբերի սկզբին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու և ԱՄՆ դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու մասին։ Սպիտակ տան որոշումը բացասական արձագանք էր առաջացրել միջազգային հանրության կողմից։ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան անցած շաբաթ բանաձև էր ընդունել ԱՄՆ այդ որոշման դեմ:

Израиль ведет переговоры о переносе посольств в Иерусалим с 10 странами
Израиль ведет переговоры с более чем десятью государствами по вопросу признания Иерусалима израильской столицей и перенесения их посольств из Тель-Авива в Иерусалим. Об этом, как передает РИА Новости, заявила заместитель министра иностранных дел Израиля Ципи Хотовели.
"Есть страны на всех континентах. Я могу сказать, что речь идет о более чем десяти странах, и мы в министерстве иностранных дел проводим взвешенную работу с каждой из них", — заявила Хотовели в эфире Израильской корпорации телерадиовещания.
По словам замглавы МИД, некоторые из стран расположены в Европе.
Хотовели не уточнила, какие именно государства рассматривают вариант признания Иерусалима столицей Израиля и переноса своих посольств из Тель-Авива, однако напомнила заявление председателя парламента Румынии, который ранее призвал власти своей страны "серьезно обдумать" перенос посольства в Иерусалим.