ՀՀ ԱԺ նախագահ. շնորհավորում եմ բոլորիդ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում
Այս րոպեներին մենք ևս մեկ անգամ ամփոփում ենք մեր մտքերն ու զգացմունքները, համեմատում ակնկալիքներն իրականության հետ` գիտակցելով, որ դեռ շատ անելիքներ ունենք:
Բոլորիս երազանքն է ստեղծել զարգացած, արդար ու անվտանգ պետություն:
Մեզնից է կախված, թե ներկայում արժեքավոր ինչ կստեղծենք վաղվա սերունդների համար: Վստահ եմ, որ մեր երկրի ու միմյանց հանդեպ ունեցած սրտացավությունը, սերը և ջերմությունը մեզ կբավականացնեն` հասնելու համազգային, ընտանեկան ու անձնական նպատակներին:
Այդպես միասնաբար 2018 թվականին արժանապատվորեն պետք է նշենք Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 100-ամյա հոբելյանը, ինչպես նաև մայրաքաղաք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը և արցախյան շարժման 30-ամյակը:
կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում, մաղթում եմ առողջություն, խաղաղություն ու բարօրություն: Թող Նոր տարին երջանկություն ու հաջողություն բերի ձեր ընտանիքներին ու հարազատներին:

Speak of Armenia's NA: I Congratulate the People of Armenia, Artsakh and the Diaspora
Speaker of Parliament of the Republic of Armenia Ara Babloyan released a statement on New Year and Christmas.
Below is the full statement.
"Dear fellow citizens,
Please accept my sincere congratulations and best wishes for New Year and Christmas.
At this moment we once more summarize our thoughts and feelings, compare the reality with our expectations, acknowledging that we still have a lot to do.
We all dream to have a developed, just and secure state.
It is up to us what valuable things we will create now for the generations of tomorrow. I am sure that kindness, love, and warmth that we feel towards each other will be enough to achieve our national, family and personal goals.
United we should celebrate the 100th anniversary of the first Republic of Armenia, and the 2800th anniversary of Yerevan, as well as the 30th anniversary of the Artsakh Movement in 2018.
Dear fellow citizens,
Once more congratulate the people of Armenia, Artsakh and the Diaspora, wishing health, peace and welfare. Let New Year bring happiness and success to your families and relatives."