Իրանի ԱԽ-ն բողոքի ցույցերի համար մեղադրել է Վաշինգտոնին, Լոնդոնին և Էր Ռիադին
Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին հայտարարել է, որ Իսլամական Հանրապետությունում բողոքի ցույցերը անցնում են «միջնորդավորված պատերազմի» շրջանակում, որը Թեհրանի դեմ վարում են մի քանի երկրներ, հայտնում է Tasnim-ը։
Նրա խոսքով՝ բողոքի ցույցերը հովանավորում են ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան և Սաուդյան Արաբիան. հենց այդ երկրներն են ղեկավարում սոցցանցերի արշավներն, որոնք ազդում են բողոքի ակցիաների անցկացման վրա։
«Ըստ մեր վերլուծության՝ Իրանի դեմ նոր հեշթեգները 27 տոկոսը մշակված է սաուդյան կառավարության կողմից»,- ասել է Շամխանին։ Նրա կարծիքով սա օտարերկրյա միջամտություն է, որն ուղղված է Իրանի զարգացմանը խոչընդոտելուն։
Դեկտեմբերի 28-ից զանգվածային բողոքի ցույցեր են սկսվել Իրանի խոշոր քաղաքներում՝ Թեհրանում, Մեշհեդում, Սպահանում ու այլ քաղաքներում։ Նախագահ Հասան Ռոհանիի խոսքով՝ դրանց պատճառը ներքին խնդիրներ են, նաև արտաքին միջամտությունները։ Իրանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ բախումների հետևանքով զոհվել է 10 մարդ։

Совбез Ирана возложил вину за протесты на Вашингтон, Лондон и Эр-Рияд
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани заявил, что протестные акции в Исламской Республике проходят в рамках "опосредованной войны", которую ведут с Тегераном некоторые страны, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Tasnim.
По его словам, за протестами стоят США, Великобритания и Саудовская Аравия - именно они руководят кампаниями в социальных сетях, которые влияют на проведение демонстраций.
"На основе нашего анализа около 27 процентов новых хэштегов, направленных против Ирана, разработаны саудовским правительством", - сказал Шамхани. Это вмешательство из-за рубежа, считает он, направлено на то, чтобы затормозить развитие Ирана. Протесты, по его мнению, "закончатся через несколько дней".
Массовые акции начались в крупных городах Ирана - Тегеране, Мешхеде, Исфахане и других -с 28 декабря. По словам президента Хасана Роухани, они вызваны внутренними проблемами, а также подстрекательством извне. По данным иранских СМИ, жертвами столкновений стали десять человек.