Ստոլտենբերգ. ՆԱՏՕ-ն չի ուզում Ռուսաստանի հետ նոր «սառը պատերազմ»
Ռուսաստանն ավելի ինքնավստահ է դարձել, սակայն ՆԱՏՕ-ն չի ուզում նոր «սառը պատերազմ» և կողմ է Մոսկվայի հետ քաղաքական երկխոսության։ РИА Новости-ի հաղորդմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը։
«Մենք պետք է հաշվի առնենք այն փաստը, որ գործ ունենք առավել ինքնավստահ Ռուսաստանի հետ։ Միևնույն ժամանակ, մենք չենք ուզում, որպեսզի «սառը պատերազմը» և սպառազինությունների մրցակցությունը կրկնվեն։ Մենք կողմ ենք Մոսկվայի հետ քաղաքական երկխոսության, թեպետ դա այնքան էլ հեշտ չէ», -ասել է Ստոլտենբերգը։
Նա նաև հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի կապերը կընդլայնվեն և կակտիվանան ռազմական խողովակները։

Столтенберг։ НАТО не желает новой холодной войны с Россией
Россия стала более уверенной в себе, однако НАТО не хочет новой холодной войны и вступает за политический диалог с Москвой. Об этом, как передает РИА Новости, заявил генеральный секретарь Североатлантического альянса Йенс Столтенберг.
"Мы должны учитывать тот факт, что мы имеем дело с более самоуверенной Россией. В то же время мы не хотим повторения "холодной войны" и гонки вооружений, а выступаем за политический диалог с Москвой, хоть он и не прост", - сказал Столтенберг.
Он также выразил надежду на увеличение числа контактов между Россией и НАТО и активизацию связей по военным каналам.