Իրավիճակն Իրանում շարունակում է մնալ միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում
ԵՄ-ն մտադիր է հրավիրել Իրանի ԱԳ նախարար Մուհամմադ Ջավադ Զարիֆին՝ նրա հետ իրանական հակակառավարական ելույթները քննարկելու համար: Այս մասին հայտնել է Գերմանիայի արտգործնախարար Զիգմար Գաբրիելը։
«Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի (Ֆեդերիկա Մոգերինի) հետ համատեղ մենք որոշել ենք առաջիկա շաբաթվա ընթացքում հրավիրել իրանցի արտգործնախարարին, եթե հնարավոր լինի», - ասել է Զիգմար Գաբրիելը։
Գերմանիայի արտգործնախարարը նշել է, որ ԵՄ-ն ամուր կանգնած է ցույցերի ազատության աջակցության դիրքում, և կառավարությունները նույնպես պետք է աջակցեն դրան:
Գաբրիելը դրա հետ մեկտեղ հայտարարել է, որ Գերմանիայի իշխանությունները չեն աջակցում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանը՝ ցույցերի պատճառով Իրանի կառավարության փոխման անհրաժեշտության վերաբերյալ: Նշենք, որ նման դիրքորոշում է հայտնում նաև Փարիզը:
«Որքան էլ որ մտահոգիչ լինեն վերջին օրերին Իրանում տեղի ունեցող զարգացումներն, ըստ էության, դրանք միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար սպառնալիք չեն ներկայացնում», - հայտարարել է ՄԱԿ անվտանգության խորհրդում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Ֆրանսուա Դելատրը՝ Իրանի վերաբերյալ հունվարի 5-ին ԱՄՆ-ի կողմից նախաձեռնված ԱԽ նիստի ժամանակ:
Պեկինը ևս հայտարարել է միջազգային հանրության կողմից Իրանի ներքին գործերին միջամտելու անթույլատրելիության մասին՝ ընդգծելով, որ Իսլամական Հանրապետությունում տեղի ունեցող զարգացումները միջազգային անվտանգության համար սպառնալիք չեն ներկայացնում: ՄԱԿ-ի  անվտանգության խորհրդում Իրանի ներքին զարգացումների հարցի քննարկումը քննադատեց նաև Մոսկվան՝ Վաշինգտոնին մեղադրելով միջազգային այդ հարթակը չարաշահելու մեջ:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ը բացահայտ աջակցություն է հայտնել ցուցարարներին: «Քանի դեռ Դոնալդ Թրամփը հանդիսանում է նախագահ, իսկ ես՝ փոխնախագահ, ԱՄՆ-ը չի կրկնի մեր անցյալի ամոթալի սխալները, երբ ոմանք մի կողմ են քաշվել և անտեսել իրանցի ժողովրդի հերոսական դիմակայությունը, որը պայքարել է իր դաժան ռեժիմի դեմ։ Իրանցի ժողովրդի աճող դիմակայությունն այժմ հույս ու հավատ է տալիս բոլոր նրանց, ովքեր պայքարում են ազատության համար և ընդդեմ բռնապետության։ Մենք չպետք է և չենք թողնի նրանց աղետի մեջ», - գրել է ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Նշենք, որ իրանական իշխանություններն երկրում բողոքի ակցիաները հրահրելու մեջ մեղադրում են ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային և Սաուդյան Արաբիային: Միևնույն ժամանակ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, մեկնաբանելով երկրում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաները, նշել է, որ դրանց պատճառը ոչ միայն արտաքին միջամտությունն է, այլ նաև ներքին խնդիրները: Դեկտեմբերի 28-ից Իրանի տարբեր քաղաքներում սկսված բողոքի պատճառը տնտեսական վիճակն էր, կոռուպցիան, բարձր գները և գործազրկությունը:
Դեկտեմբերի 28-ին Իրանի տարբեր քաղաքներում սկսված և մի քանի օր տևած բողոքի ակցիաների ժամանակ անկարգությունների արդյունքում զոհվել է 21 մարդ, այդ թվում՝ նաև մեկ իրավապահ: Ոստիկանությունը ձերբակալել է ավելի քան 400 ցուցարարի: «Խաբված խռովարարների մեծամասնությունը, որոնք կալանավորվել էին Իրանում վերջին անկարգությունների ժամանակ, գրավով ազատ են արձակվել, մինչդեռ անկարգությունների հիմնական մեղավորները դեռևս կալանավորված են»,- այս մասին հայտարարել է Իրանի ոստիկանության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Մոնթազեր Ալ Մահդին: «Կալանավորվածների թվում են նրանք, ովքեր անարգել են Իրանի դրոշը, ինչպես նաև նրանք, ովքեր դարձել են շուրջ 20 մարդու զոհվելու պատճառը»,- նշել է նա:
Վերջին օրերին Իրանում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, սակայն փորձագետները զգուշացնում են, որ եթե Իսլամական Հանրապետության իշխանությունները բարեփոխումներ չիրականացնեն և չընդառաջեն ցուցարարների սոցիալական արդարացի պահանջներին, ապա բողոքի ակցիները կվերսկսվեն:

Протесты в Иране - в центре внимания международного сообщества: реакция США и Европы
Министр иностранных дел Германии Зигмар Габриэль заявил в интервью телеканалу ZDF, что главу МИД Ирана Джавада Зарифа намерены пригласить в Евросоюз для обсуждения проходящих в стране протестов, передает РИА Новости
"Мы условились с главой европейской дипломатии пригласить министра иностранных дел Ирана при возможности на следующей неделе ", - сказал Габриэль.
Он добавил, что Германия выступает за свободу демонстраций. При этом Габриэль заявил, что власти Германии не поддерживают заявление президента США Дональда Трампа о необходимости изменения иранского правительства из-за протестов. Отметим, что такой же позиции придерживается и Париж.
"Какими бы беспокоящими ни были события последних дней в Иране, по существу, они не представляют угрозы международному миру и безопасности", - сказал постпред Франции при ООН Франсуа Делаттр на заседании Совбеза по Ирану, которое инициировали США 5 января. Пекин также заявил о недопустимости вмешательства во внутренние дела Ирана со стороны международного сообщества, подчеркнув, что события в Исламской Республике не угрожают международной безопасности. Обсуждения в Совете Безопасности ООН о событиях в Иране также подверглись критике со стороны Москвы, которая обвинила Вашингтон в злоупотреблении этой международной платформой.
Отметим, что США открыто поддержали демонстрантов. "Пока Дональд Трамп является президентом, а я – вице-президентом, Соединенные Штаты Америки не повторят постыдных ошибок нашего прошлого, когда некоторые стояли в стороне и игнорировали героическое сопротивление иранского народа, боровшегося против своего жестокого режима. Нарастающее сопротивление иранского народа дает сейчас надежду и веру всем, кто сражается за свободу и против тирании. Мы не должны и не оставим их в беде", – написал вице-президент США Майк Пенс в своем микроблоге в Twitter, передает "Голос Америки".
Иранские власти считают, что за протестами стоят США, Великобритания и Саудовская Аравия. При этом, по словам президента Хасана Роухани, протесты вызваны не только подстрекательством извне, но и внутренними проблемами. Причиной протестов, которые начались в крупных городах Ирана с 28 декабря, является экономическая ситуация, коррупция, высокие цены и безработица.
В ходе протестов в Иране было задержано около 450 демонстрантов, 20 человек погибли в столкновениях с полицией. Власти Ирана заявляют, что уже полностью контролируют ситуацию с протестными выступлениями, однако надо заметить, что обстановка продолжает оставаться напряженной: если власти Исламской Республики не начнут проводить реформы и не будут учитывать справедливые требования протестующих, акции протеста возобновятся.