Քննարկվել են հայ-բրազիլական հարաբերություններին առնչվող հարցեր
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բրազիլիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շուշան Սարդարյանը հունվարի 9-ին հանդիպել է Սան Պաուլոյի քաղաքապետարանի ավագանու անդամ Ջիլբերտո Տոնոս Նատալինիի հետ, հայտնում է ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Շուշան Սարդարյանը, նշելով, որ նախորդ տարի լրացել է Հայաստանի և Բրազիլիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 տարին, ընդգծել է, որ երկկողմ կապերն այս ընթացքում արդյունավետ զարգացել են: Տիկին Սարդարյանն այս համատեքստում կարևորել է խորհրդարանական համագործակցության, մասնավորապես բարեկամական խմբերի գործունեության դերն ու նշանակությունը: Նրա համոզմամբ՝ հայ-բրազիլական հարաբերությունների զարգացման խթան է նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև կապերի առավել ընդլայնումը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Բրազիլիայի ժողովրդին՝ 2011 թվականին Սան Պաուլո նահանգի Կամպինաս քաղաքային խորհրդարանի կողմից և 2015 թվականին Դաշնային Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ բանաձևեր ընդունելու համար, ինչպես նաև նահանգային իշխանություններին` Սան Պաուլո քաղաքի «Արմենիա» հրապարակում Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու համար:
Շուշան Սարդարյանն անդրադարձել է նաև մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումներին, խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու գործընթացին, ինչպես նաև հայկական համայնքի խնդիրներին:
Ջիլբերտո Նատալինին նշել է, որ իրենց կողմից քայլեր են իրականացվում հայկական համայնքին վերաբերող, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանությանն ու Արցախին առնչվող խնդիրները բարձրաձայնելու ուղղությամբ:

В парламенте обсуждены вопросы армяно-бразильских отношений
9 января   руководитель парламентской группы дружбы Армения – Бразилия Ш.Сардарян встретилась с членом Совета старейшин мэрии Сан-Паулу Джильберто Тоносом Наталини, передает пресс-служба НС РА.
Ш.Сардарян, отметив, что в прошлом году исполнилось 25-летие установления дипломатических отношений между РА и Бразилией, подчеркнула плодотворное развитие за эти годы двусторонних связей. В этом контексте она особо выделила роль и значение парламентского сотрудничества, в частности деятельность групп дружбы. По мнению г-жи Сардарян, стимулом к развитию армяно-бразильских отношений является также расширение связей между органами местного самоуправления.
Руководитель группы дружбы выразила признательность народу Бразилии за принятие резолюций о признании Геноцида армян парламентом города Кампинас провинции Сан-Паулу в 2011 г. и Федеральным Сенатом в 2015 г., а также за установку памятника жертвам геноцида на площади ''Армения'' в Сан-Паулу.
Ш.Сардарян обратилась также к проводимым в Армении реформам, переходу к парламентской системе управления, а также к проблемам армянской общины Бразилии.
Джильберто Наталини отметил, что бразильская сторона предпринимает шаги для решения вопросов армянской общины, а также привлечения интереса к признанию Геноцида армян и к Арцахской проблеме.