Քննարկվել են հայ-բրազիլական հարաբերություններին առնչվող հարցեր
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բրազիլիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շուշան Սարդարյանը հունվարի 9-ին հանդիպել է Սան Պաուլոյի քաղաքապետարանի ավագանու անդամ Ջիլբերտո Տոնոս Նատալինիի հետ, հայտնում է ԱԺ պաշտոնական կայքը:
Շուշան Սարդարյանը, նշելով, որ նախորդ տարի լրացել է Հայաստանի և Բրազիլիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 տարին, ընդգծել է, որ երկկողմ կապերն այս ընթացքում արդյունավետ զարգացել են: Տիկին Սարդարյանն այս համատեքստում կարևորել է խորհրդարանական համագործակցության, մասնավորապես բարեկամական խմբերի գործունեության դերն ու նշանակությունը: Նրա համոզմամբ՝ հայ-բրազիլական հարաբերությունների զարգացման խթան է նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև կապերի առավել ընդլայնումը:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Բրազիլիայի ժողովրդին՝ 2011 թվականին Սան Պաուլո նահանգի Կամպինաս քաղաքային խորհրդարանի կողմից և 2015 թվականին Դաշնային Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ բանաձևեր ընդունելու համար, ինչպես նաև նահանգային իշխանություններին` Սան Պաուլո քաղաքի «Արմենիա» հրապարակում Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու համար:
Շուշան Սարդարյանն անդրադարձել է նաև մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումներին, խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու գործընթացին, ինչպես նաև հայկական համայնքի խնդիրներին:
Ջիլբերտո Նատալինին նշել է, որ իրենց կողմից քայլեր են իրականացվում հայկական համայնքին վերաբերող, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանությանն ու Արցախին առնչվող խնդիրները բարձրաձայնելու ուղղությամբ:

Armenia and Brazil Discuss Parliamentary Relations
On January 9, the Head of the RA NA Armenia-Brazil Friendship Group Shushan Sardaryan met with the Councilman of São Paulo Municipal Cabinet Office Gilberto Tonos Natalini, official page of RA Nattonal Assembly reports.
Noting that the 25th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and Brazil was marked in the previous year, Shushan Sardaryan underlined that the bilateral ties had effectively developed during this period. In this context Mrs Sardaryan highlighted the role and significance of the parliamentary cooperation, particularly the activities of the Friendship Groups. To her conviction the further expansion of the ties between the local self-government bodies is also an impetus for the development of the Armenian-Brazilian relations.
The Head of the Friendship Group expressed her gratitude to the people of Brazil for adopting resolutions on recognition of the Armenian Genocide by the Kampinas City Parliament of São Paulo State in 2011 and by the Federal Senate in 2015, as well as the state authorities for erecting a monument dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims in Armenia Square of São Paulo City.
Shushan Sardaryan also touched upon the reforms going on in our country the process of passing into the system of the parliamentary government, as well as the problems of the Armenian community.
Gilberto Tonos Natalini has noted that they take steps in voicing out loud the problems concerning the Armenian community, as well as the Armenian Genocide and Artsakh.