Ջերմուկում կանցկացվի «Ձնեմարդուկ-2018» փառատոնը
«Ձնեմարդուկ-2018. ձնե արվեստի փառատոն»-ն այս տարի նորություններով է հանդես գալիս։ Նախատեսվում է կազմակերպել սառցամագլցում, հեծանվային մարզային գավաթի մրցույթ և դահուկավազք։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասել է «Ջերմուկի զարգացման կենտրոն» ՀԿ նախագահ Վազգեն Գալստյանը։ Նրա խոսքով, «Ձնեմարդուկ -2018. ձնե արվեստի փառատոն»-ն այս տարի անցկացվելու է փետրվարի 17-18-ին։
«Սառցամագլցումը Հայաստանում կազմակերպվելու է առաջին անգամ, սակայն այս տարի եղանակային պայմանները մի փոքր խանգարում են։ Ջերմուկում երբեք այսքան տաք ձմեռ չի եղել, բայց եթե մի քանի օր անընդմեջ սառնամանիքներ լինեն՝ անպայման կիրականացնենք», -  նշել է Վազգեն Գալստյանը։
Նրա խոսքով՝ քանդակներ պատրաստելուն հիմնականում մասնակցում են Ջերմուկ քաղաքի երեխաները, բայց հրավիրվում են նաև Երևանի Փանոս Թերլեմեզյանի անվան պետական քոլեջի լավագույն ուսանողները։ Նրանք Ջերմուկում 2-3 մետր բարձրությամբ մեծ արձաններ են քանդակում, իսկ քոլեջի երեխաները կստանան խրախուսական պարգևներ ։

В Джермуке пройдет фестиваль "Снеговик-2018"
В этом году фестиваль "Снеговик-2018" отличится новшествами. Будут состязания в ледовом альпинизме, лыжной гонке и велосипедный турнир розыгрыша Кубка. Как передает "Арменпресс", об этом рассказал председатель ОО "Центр развития Джермука" Вазген Галстян. По его словам, в этом году фестиваль "Снеговик-2018: фестиваль снежного искусства" пройдет 17-18-го февраля.
"Ледовый альпинизм пройдет впервые в Армении, однако погодные условия несколько помешают: такой теплой зимы в Джермуке еще не было, однако если несколько дней подряд будут сильные морозы, то мы обязательно все организуем",- сказал Вазген Галстян.
Он отметил, что скульптуры из снега будут лепить, в основном, джермукские дети, однако приглашены также учащиеся Художественного колледжа имени Паноса Терлемезяна из Еревана.