Ադրբեջանից հեռացել է մոտ 660 հազար հայ. փախստականների հարցերով համակարգող
1990 թվականի հունվարի 13-ից 19-ը Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերը Ցեղասպանության ակնհայտ դրսևորում էին: Այս մասին հունվարի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է փախստականների հարցերով համակարգող Մարիամ Ավագյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Բաքվում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ահռելի քանակությամբ փաստաթղթեր կան, որոնք վկայում են հայ բնակչության նկատմամբ բռնության դրսևորումների մասին:
«Այս մասին բազմիցս գրել են նաև արտասահմանյան լրատվամիջոցները, ինչպիսին են «Ազատության ձայնը», New-York Times-ը, «Իզվեստիան» և այլն»,- պարզաբանել է Ավագյանը՝ դժգոհելով, որ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը համապատասխան քարոզչական աշխատանք չի կատարում տարբեր խոշոր միջազգային կազմակերպություններում այդ իրադարձությունները պատշաճ ներկայացնելու համար: Նա նշել է, որ Բաքվի ջարդերի զոհերի ճշգրիտ թվի մասին տվյալներ չկան, սակայն որոշ գնահատականներով՝ Բաքվի ջարդերի ժամանակ սպանվել է մոտ 9 հազար մարդ, իսկ Սումգայիթում 700-ից ավելի:
Ավագյանը նաև հիշեցրել է, որ այս կամ այն երկրի ներկայացուցիչների` Բաքու պաշտոնական այցերի ժամանակ նրանք պարտավոր են այցելել «Շեհիդների» ծառուղի, որտեղ թաղված են հայկական ջարդերի կազմակերպիչները: Նա կոչ արեց ավելի մեծ ակտիվություն հանդես բերել՝ ուղղված այն բանին, որ Ադրբեջան այցելող տարբեր երկրների ներկայացուցիչները զերծ մնան այդ ծառուղի այցելելուց, ինչպես դա ժամանակին արել են Ռուսաստանի և Շվեյցարիայի նախագահները:
Դրանից զատ, նրա գնահատմամբ՝ 1988 թվականից սկսած և 1990 թվականին Խորհրդային Ադրբեջանից հեռացել է մոտ 660 հազար հայ:

Координатор по вопросам беженцев: из Азербайджана бежали порядка 660 тысяч армян
Погромы армян с 13 по 19 январе 1990 года в Баку были очевидным проявлением Геноцида. Об этом на встрече с журналистами 13 января заявила координатор по вопросам беженцев Марьям Авагян, передает News.am
По ее словам, относительно произошедших в Баку событий есть огромное количество документов, свидетельствующих о конкретных случаях проявления насилия в отношении армянского населения.
''Об этом неоднократно писали и в зарубежных СМИ, таких как ''Голос Свободы'', ''New-York Times'', ''Известия'' и во многих других'', - пояснила Авагян, посетовав на то, что армянским политическим руководством не проводится соответствующей пропагандистской работы по должному представлению данных событий в различные крупные Международные организации, представляющих, по сути, собой все международное сообщество. При этом она отметила, что данных относительно точного числа жертв бакинских погромов нет. Однако, она заметила, что по некоторым оценкам в ходе бакинских погромов было убито более 9000 человек, а в Сумгаите более 700 человек.
Авагян также напомнила, что во время официальных визитов представителей тех или иных стран в Баку, они обязаны посещать аллею ''Шехидов'', где покоятся палачи, организовавшие армянские погромы. Она предложила проявлять больше активности, направленной на то, чтобы представители различных государств, посещающих Азербайджан, воздерживались от посещения этой аллеи, как это, в свое время, сделали президенты России и Швейцарии.
Кроме того, по оценке координатора по вопросам беженцев, начиная с 1988 года и по 1990 год Советский Азербайджан покинуло порядка 660 тысяч Армян.