Կատալոնիայի նոր խորհրդարանը կպայքարի՞ հանուն անկախության
Հունվարի 17-ին իսպանական թերթերի և պարբերականների առաջին էջերին կրկին Կատալոնիայի դրոշն է. կատալոնական հանրաքվեն իր հետևանքներով դարձյալ ակտուալ են դարձել հասարակական քննարկումներում: Բանն այն է, որ հունվարի 17-ին նշանակված էր Կատալոնիայի նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստը, և բոլոր հայացքներն ուղղվել են «անհաշտ» երկրամասի կողմը:
Սա տեղի է ունենում նախորդող մի շարք կարևորագույն իրադարձությունների ֆոնին՝ հոկտեմբերի 1-ի անկախության հանրաքվեն և դրան հաջորդած՝ անկախության հռչակումը, Մադրիդի կողմից երկրի Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի կիրառումն ու երկրամասի ինքնավարության սահմանափակումը, Կառլես Պուչդեմոնի կառավարության տապալումը և կատալոնական մի շարք պաշտոնյաների ձերբակալությունը կամ փախուստը, և, անկասկած, դեկտեմբերի 21-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց արդյունքում Կատալոնիայի խորհրդարանում մանդատների մեծամասնությունը բաժին հասավ անկախական ուժերին` 70 մանդատ 135-ից, չնայած ամենաշատ քանակի ձայներ հավաքած «Քաղաքացիներ» կուսակցությունը միասնական Իսպանիայի կողմնակից էր:
Դեռևս ընտրություններից առաջ իսպանական հեղինակավոր «El Pais» թերթի պատվերով անցկացված հարցումները ցույց էին տվել, որ Կատալոնիայում քաղաքացիները քվեարկելու են անկախականների օգտին: Հարցման արդյունքները, փաստորեն, իրենց արդարացրեցին: Կարևոր է ընդգծել նաև, որ անկախության աջակից կուսակցությունները, չնայած միասնական ճակատով հանդես չեկան ընտրություններում, այժմ կարողանում են պահել սոլիդարությունը՝ թույլ չտալով պառակտում մտցնել իրենց շարքերում:
Ինչպես հայտնի է, Կատալոնիայի խորհրդարանի նախագահ է ընտրվել «Կատալոնիայի ձախ հանրապետական» կուսակցության պատգամավոր Ռոջեր Տորենտը: Այս կուսակցությունը երկրամասի անկախության շարժման ամենաակտիվ աջակիցներից է: Ինչպես հայտնում են իսպանական լրատվամիջոցները՝ նրա օգտին են քվեարկել անկախության աջակից բոլոր կուսակցությունները: Կառլես Պուչդեմոնի ներկայացրած՝ «Միասին հանուն Կատալոնիայի» կուսակցության ներկայացուցիչ Խոսեպ Կոստան ընտրվել է խորհրդարանի առաջին փոխնախագահ, իսկ երկրորդ փոխնախագահ է ընտրվել փաստացի ընդդիմություն համարվող «Քաղաքացիներ» կուսակցության պատգամավոր Խոսե Մարիա Էսպեխոն:
Խորհրդարանի գործունեության մեկնարկով սկսվելու է նաև երկրամասում բարձրաստիճան պաշտոնյաների նշանակումը, և խորհրդարանական մեծամասնությունը ժամանակ չի կորցրել՝ առաջադրելու իրենց թեկնածուներին:
Այսպիսով, խորհրդարանում մեծամասնություն ունենալը գործելու մեծ դաշտ և լայն հնարավորություններ կտա անկախականներին: Նրանք նույնիսկ դիտարկում են Կատալնիայի կառավարության նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնին առաջադրել նոր կառավարության ղեկին: Վերջինս, ինչպես հայտնի է, գտնվելով հետախուզման մեջ՝  ապաստան է գտել Բելգիայում, իսկ Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը ոչ մի կերպ չի հանդուրժի Կատալոնիայում «անօրինական» կառավարության հաստատումը: Այս մասին Ռախոյի վերջին հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ Մադրիդը չի վերացնի Սահմանադրության 155-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումները, եթե Կատալոնիայի կառավարության ղեկավարը չլինի «ցանկալի անձ»:
Իսկ «Միասին հանուն Կատալոնիայի» կուսակցությունն ու «Կատալոնիայի ձախ հանրապետականները» արդեն համաձայն են եկել Պուչդեմոնին առաջադրելու հարցում, ուստի կրկին նոր բախում կարելի է ակնկալել Մադրիդ-Բարսելոնա հարաբերությունների ձևաչափում՝ այս անգամ Կատալոնիայի իշխանության մարմինների շուրջ:
Այս նույն ուժերը միասին նախկինում հայտարարել էին, որ պաշտպանելու են Ռոջեր Տորենտի թեկնածությունը որպես երկրամասի խորհրդարանի ղեկավար, իսկ այժմ էլ վստահեցնում են, որ պայքարելու են Պուչդեմոնի համար: Առաջին իսկ նիստի ժամանակ Կատալոնիայի խորհրդարանի նորընտիր խոսնակը հայտարարել է, որ նախ պետք է դուրս գալ Մադրիդի ուղղակի վերահսկողությունից, ինչը, միանշանակ, հեշտ չի լինելու նույնիսկ խորհրդարանական մեծամասնության համար:
Ինչ վերաբերում է Կատալոնիայի անկախության հանրաքվեի և անկախության հռչակման գործով ձերբակալված գործիչներին, ապա նրանց մի մասը օրեր առաջ դիմել է Իսպանիայի Գերագույն դատարան՝ իրենց ազատ արձակելու խնդրանքով: Նրանք են Omnium Cultural ՀԿ-ի նախագահ Ժորդի Կուիշարը, «Կատալոնական ազգային ասամբլեա» ՀԿ-ի ղեկավար Ժորդի Սանչեսը, և Կատալոնիայի կառավարության ներքին գործերի հարցերով նախկին խորհրդական Ժոակիմ Ֆորնը: Վերջիններս Կատալոնիայի նոր գումարման խորհրդարանի պատգամավոր են ընտրվել «Միասին հանուն Կատալոնիայի» կուսակցության ընտրացուցակով: Նրանք դատարանին խոստացել են՝ հրաժարվել պատգամավորական մանդատից, եթե իրենց խմբակցությունը հետ չկանգնի Կատալոնիայի անկախության մտքից:
Արդյո՞ք քաղաքական հայացքները փոխելն է նորընտիր պատգամավորների ազատության գինը:
Չնայած Մադրիդին հաջողվել է դեռևս պահպանել Իսպանիայի միասնականությունը, սակայն այն գործընթացը, որ սկսվել է Կատալոնիայում ոչ միայն շատ ավելի խոր արմատներ ունի, այլև զարգանալու միտում: Կատալոնիայի՝ Իսպանիայից անկախանալու ձգտումը ունի ինչպես քաղաքական և ֆինանսա-տնտեսական լուրջ պատճառներ, այնպես էլ ազգային, լեզվական և այլ առանձնահատկություններով պայմանավորված գաղափարահոգեբանական ակունքներ:

Will the New Parliament of Catalonia Fight for Independence
Since January 17, the flag of Catalonia is again on Spanish newspapers and periodicals. The Catalan referendum has become more relevant in public debate. The thing is that on January 17 the first session of the newly elected Parliament of Catalonia was held, and all the views were directed towards the region.
This occurs in the face of a series of crucial events ahead of the October 1 independence referendum, followed by the proclamation of independence, Madrid's application of Article 155 of the Constitution and the restriction on the autonomy of the region, the collapse of the government of Carlos Puigdemont and the arrest or escape of a number of Catalonian officials, and, of course, the extraordinary parliamentary election on December 21, as a result of which the majority of mandates in the Catalonian parliament was gained by the independent forces (70 out of 135 seats), while the "Citizensʺ Party which gained the highest number of votes was in favor of united Spain.
The poll conducted by the Spanish "El Pais" newspaper before the elections had shown that citizens in Catalonia would vote for the independence. The results of the poll actually justified themselves. It is also important to note that the pro-independence parties, despite the fact that they did not make a joint election, are now able to maintain the much needed solidarity.
As you know, Roger Torent, Catalonia's left-wing Republican Party MP, has been elected the President of the Catalonian parliament. This party is one of the most active supporters of the region’s independence. As reported by Spanish media, all parties supporting independence have voted for him. Josep Costa, a member of the party "For the sake of Catalonia", was elected first vice speaker of the party, and the second vice speaker became a member of the "Citizens" party, Jose Maria Espejo.
The appointment of high-ranking officials in the region began with the launch of the parliament, and the parliamentary majority did not waste time to nominate their candidates.
Thus, having a majority in the parliament will create great opportunities for those who want  independence. They even consider the former head of the government of Catalonia, Carlos Puigdemont, as head of the new government. The latter, as known, has got asylum in Belgium, while Spanish Prime Minister Mariano Rajoy will not tolerate the "illegal" government in Catalonia. Rajoy's recent statements show that Madrid will not cancel Article 155 of the Constitution if the new head of the Catalonian government becomes an "undesirable person."
However, "Together for Catalonia" and "Catalonia's left-wing republicans" have already agreed to nominate Puigdemont, so again a new clash can be expected in Madrid-Barcelona relations, this time around the Catalonian authorities.
These very forces announced earlier that they would defend Roger Torent's candidacy as the head of the regional parliament, and now assure that they will fight for Puigdemon. At the first session, the newly elected speaker of the Catalonian parliament stated that first they had to get rid of Madrid's direct control, which would definitely not be easy even for the parliamentary majority.
With regard to the arrests of the people, who organized Catalonia's Independence Referendum and Declaration of Independence, some of them have appealed to the Supreme Court of Spain several days ago. They are the president of the Omnium Cultural NGO, Jorge Quichar, the head of the Catalonian National Assembly, Jorge Sanchez, and Joachim Forn, a former advisor to the Catalonian government's interior affairs. They were elected as members of the Catalonian parliament of the new convocation from "Together for Catalonia" party. They promised the court to abandon the parliamentary mandate if their faction did not give up the idea of ​​Catalonia's independence.
Is the change of political viewpoint the freedom price of the newly elected deputies?
Although Madrid has still managed to maintain Spain's unity, the process that began in Catalonia has not only deeper roots, but also a tendency to develop. Catalonia's aspiration for independence from Spain has both serious political and financial-economic implications, as well as ideological-psychological sources of national, linguistic and other peculiarities.