Մերկելն ու Կուրցը խոսել են ԵՄ արտաքին սահմանների պաշտպանությունից
ԵՄ-ն արտաքին սահմանների ավելի ապահով պաշտպանության, ինչպես նաև ավելի բարձր մակարդակով համագործակցության կարիք ունի այն երկրների հետ, որտեղից գալիս են ներգաղթյալները, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն՝ իր ավստրիացի գործընկեր Սեբաստիան Կուրցի հետ մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Բանակցությունների ժամանակ կողմերը քննարկել են առաջին հերթին երկկողմ հարաբերությունները: Եվրոպական օրակարգի խնդիրների թվում էին միգրացիան և տնտեսությունը:
«Համաշխարհային համատեքստում Եվրոպան պետք է կարողանա գործել անվտանգության և միգրացիոն քաղաքականության բնագավառում, արտաքին սահմանների պաշտպանության ու Աֆրիկայի հետ համագործակցության ոլորտում», - ասել է Մերկելը:

Merkel and Kurtz Say EU Needs to Secure External Borders
The EU should focus on the need to secure its external borders, said German Chancellor Angela Merkel and her Austrian counterpart Sebastian Kurtz at a press conference in Berlin on Wednesday.
Angela Merkel said that the parties discussed bilateral relations, migration and finance during the meeting, AP reported.
Europe should be operational in security and migration policies, protecting external borders and partnership with Africa, noted Merkel.
According to Kurtz, he remained “convinced that the solution for the migration question is in the orderly protection of exterior borders.”