Կինը հայոց բանակում. Շնորհավո՛ր տոնդ, հայո՛ց բանակ
Հայ կնոջ ավանդական նուրբ ու հեզ կերպարը պատմական բազմաթիվ դրվագներում ակներև զուգակցվել է նրա մեկ այլ՝ խիզախ և քաջ կերպարի հետ։ 1988-ից Հայաստանը ներգրավվեց ազգային-ազատագրական պատերազմի մեջ՝ պաշտպանելով իր հայրենիքի վտանգված կտորը՝ Արցախը և արցախահայությանը։ Այս ազգային նպատակի շուրջ համախմբվեց աշխարհասփյուռ հայությունը։ Հայ կանայք ևս անմասն չմնացին այդ առաքելությանը։
Ներկայումս ՀՀ Զինված ուժերում ներգարվված է ավելի քան 2000 կին զինծառայող։ Այնուամենայնիվ, հարց է առաջանում, թե ի՞նչն է կնոջը դրդում ներգրավվելու ռազմական ոլորտում, ի՞նչ առանձնահատկություններ ունի այդ ոլորտում ներգրաված կինը, ի՞նչ խնդիրներ ու խոչընդոտներ են առաջ գալիս կնոջ առջև «տղամարդկային» ոլորտում ինքնադրսևորվելու ժամանակ, ի՞նչպիսին է ռազմիկ կինն ընտանիքում, ռազմական դաշտում և առօրյայում։
Այս հարցերի պատասխանները «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն փորձել է ստանալ  ՀՀ Զինված ուժերում ծառայող Թամարա Չիլինգարյանի հետ հարցազրույցում:
-Ինչպե՞ս որոշեցիք ծառայել ՀՀ Զինված ուժերում:
-Կարող է զարմանալի թվալ, բայց այդ որոշումը ես չեմ կայացրել: Կարծես ճակատագիրն ինքը կայացրեց այդ որոշումն իմ փոխարեն: Հայրս երկար տարիներ ծառայել է «Հայկական բանակ» ռազմագիտական հանդեսում` անցնելով թարգմանչից մինչև գլխավոր խմբագիր հետաքրքիր ուղին: Փոքր տարիքից ես նրան տեսել եմ համազգեստով և առանձնահատուկ հարգանք ու գորով եմ տածել համազգեստ կրող անձանց նկատմամբ:  Միշտ թերթում էի հանդեսն ու մտածում, որ  բանակը շատ կարևոր է և անհրաժեշտ: Ուսանող ժամանակ արդեն սկսեցի քիչ-քիչ հետաքրքրվել խմբագրության աշխատանքով, փոքրիկ հատվածներ էի թարգմանում անգլերեն կամ ռուսերեն, բայց մտքովս անգամ չէր էլ անցնում, որ կգա մի օր, ու ես կաշխատեմ այնտեղ: Իսկ արդեն հասուն տարիքում, երբ ընտրությունը դառնում է ավելի գիտակցված և կշռադատված, որոշեցի անցնել ծառայության ՀՀ Զինված ուժերում և իմ մասնակցությունն ունենալ մեր ժողովրդի և պետության հզորացման գործում:
-Ի՞նչ առանձնահատկություններ պենք է ունենա այս ոլորտում ներգրավված կինը:
- Յուրաքանչյուր ժամանակ իր ուրույն պահանջներն է ներկայացնում անձի թե՛ հոգեբանական կերտվածքին, թե՛ այն դիրքին, որը տվյալ անձը զբաղեցնում է հասարակությունում: Մեր օրերում կնոջից, և առավել ևս ԶՈՒ-ում ծառայող կնոջից, պահանջվում է ունենալ դրսևորված կամային հատկանիշներ, լինել համարձակ և ինքնուրույն, և, իհարկե, կարողանալ հեշտությամբ դառնալ համակարգի լիիրավ անդամ: Անշուշտ, կնոջից չի պահանջվում ցուցաբերել տղամարդկային հատկանիշներ, բայց, ըստ իս, կինը, միանշանակ, կարող է և պետք է իր ներդրումն ունենա ազգի հզորացման և պետականության կայացման գործում ոչ միայն որպես ապագա զինվորին կյանք տվող:
-Ի՞նչ խնդիրներ ու խոչընդոտներ եք հաղթահարում «տղամարդկային» ոլորտում ինքնադրսևորվելիս:
-Չնայած որ շատ է խոսվում տարբեր ոլորտներում կանանց նկատմամբ խտրականության մասին, ես նման խտրականության չեմ հանդիպել: Այս հարցում կարևոր է երկկողմանի գիտակցությունը այն բանի, որ և՛ տղամարդիկ, և՛ կանայք կարող են իրենց հավասարաչափ դրսևորել նույնիսկ այնպիսի «տղամարդկային» ոլորտում, ինչպիսին ՀՀ Զինված ուժերն են:  Ի դեմս մեր ղեկավարության՝ ստեղծվել է հետաքրքիր աշխատանքային` և՛ խստապահանջ, և՛ ստեղծագործական մթնոլորտ, որտեղ բոլորին տրվում է հավասար հնարավորություն ցուցաբերել իրենց հմտություններն ու կարողությունները:
-Ինչպիսի՞ն է ծառայող կինն ընտանիքում, ծառայության ժամանակ:
-Ես համարում եմ, որ աշխատանքն, իսկ իմ պարագայում ծառայությունը և ընտանիքը ժամանակակից կնոջ կյանքի բաղկացուցիչ մասն են կազմում, բայց նրանց միախառնումն անընդունելի է: Կինն ընտանիքում պիտի լինի սիրող մայր, տան տիկին, սիրի և սիրվի, իսկ ծառայության ժամանակ դնի այդ բոլոր գաղափարները մի կողմ և հստակ ու ճիշտ կատարի իր առջև դրված խնդիրները:
Օրինակ, մի քանի ամիս էր, ինչ անցել էի ծառայության, երբ հայտարարեցին ուսումնական տագնապ: Կյանքումս առաջին տագնապն էր: Դուստրս փոքր էր: Պառկեցրի քնելու և խոստացա շուտ վերադառնալ, բայց խնդրեցի, որ իմ վերադարձին չսպասի: Արդեն փողոցում աչքս գցեցի մեր պատշգամբին ու տեսա, որ դուստրս, գիշերանոցը հագին, դուրս է եկել պատշգամբ և սպիտակ թաշկինակը թափահարում է`կարծես ճամփա է դնում: Այնքան հուզիչ էր այդ տեսարանը: Ես դեռ երբեք այդքան ուրախ ու բարի հույզերով լցված չէի գնացել ծառայության:
- Ձեր մաղթանքը Հայկական Բանակի կազմավորման  կազմավորման 26-րդ տարեդարձի առթիվ:
-Ես սրտանց շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս Հայոց բանակի տոնի առթիվ, մաղթում եմ, որ մեր բանակը լինի ուժեղ, հզոր, որ մեր բանակում ծառայող յուրաքանչյուր անձ լցված լինի սիրով դեպի հայրենիքը և հպարտությամբ, որ ծառայում է իր ժողովրդին, իր պետությանը:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ևս շնորհավորում է հերոսական մարտերում ծնված, հասակ առած ու զորացած Հայոց բանակի տարեդարձը՝ մաղթելով անխռով ու խաղաղ գոյություն: Շնորհավո՛ր ծնունդդ, Հայո՛ց բանակ, հաղթության ու արիության բանակ, շնորհավո՛ր տոնդ, հա՛յ զինվոր ու խաղաղ ծառայություն քեզ:

A Woman in the RA Armed Forces: Happy Armenian Army Day!
The traditional gentle and feminine image of the Armenian woman has been going parallel with another brave and courageous image in many historical episodes. Since 1988, Armenia has been involved in a national liberation war to protect its historic lands. Armenian women also participated in this mission.
At present, more than 2,000 female soldiers are serving in the Armenian Armed Forces. However, a question arises as to what makes a woman get engaged in the military field, what problems and obstacles she faces in the men's sphere and in everyday life.
''Armedia'' IAA  presents an exclusive interview with Tamara Chilingaryan, the RA Armed Forces Officer.
- How did you decide to serve in the Armed Forces of Armenia?
- It may seem surprising, but I did not make that decision. It looks as if the destiny itself made that decision for me. My father has served for many years in the military magazine "The Armenian Army", becoming the editor-in-chief from just a translator. From a very young age, I have seen myself dressed in uniform and with special respect and care for those wearing uniforms. Looking through the newspaper I always thought the army was very important and necessary. When student, I began translating small articles in English or Russian, but I did not even think that one day I would work there myself. And at a mature age when the choice becomes more conscious and balanced, I decided to move to the RA Armed Forces and have my own contribution in strengthening our people and state.
- What characteristics would a woman have to become involved in this field?
- Each time presents its own specific requirements to the psychological structure of a person, or to the position that this person occupies in society. Nowadays women - most of them are required to have courageous character, to be brave and independent, and to be able to easily become a full member of the system. Of course, women are not required to manifest male attributes, but in my opinion, a woman can and has to contribute to the nation's empowerment and statehood development, and not just by giving life to a future soldier.
- What problems and obstacles do you overcome in the "male" sphere?
- Though they often speak of discrimination against women in different spheres, I have never encountered such discrimination. In this regard, the two-way consciousness is important for both men and women to be equally represented even in such "man-made" areas as the Armenian Armed Forces. We have created an exciting working and creative atmosphere where everyone is given an equal opportunity to demonstrate their skills and abilities.
- What kind of a woman is the the "woman in service" is the family and during the service?
- I think that the work, and in my case, the service and the family constitute an integral part of the life of a modern woman, but their merging is unacceptable. A woman should be a loving wife, a caring mother, but put all these aside and clearly set up her goals.
- Your wishes on the Day of the Armenian Army.
- I sincerely congratulate all of us on the Armenian Army Day and wish our army to be strong, and that every person serving in our army is filled with love towards the homeland and proud that he serves his people, his state.
"Armedia" IAA also congratulates on the day of the creation of the Armenian Army, wishing peaceful existence.