ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջան. Հայաստանն օրինակելի է
Հունվարի 26-ին ավարտվեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը: Նախապես հաստատված օրակարգի համաձայն` նստաշրջանի ընթացքում անհապաղ  քննարկումներ են անցկացվել Իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Եվրոպայի խորհրդի դերի վերաբերյալ, քննարկվել է նաև Սիրիայում թուրքական զորքերի միջամտության հարցը: Ձմեռային նստաշրջանի «VIP» մասնակիցներ էին Հայաստանի և Ավստրիայի նախագահները, ինչպես նաև Դանիայի վարչապետն ու գահաժառանգ արքայադուստրը: Այս նստաշրջանի կարևոր իրադարձություններից էր նաև այն, որ ընտրվեց նոր նախագահ` ի դեմս իտալացի Միկելե Նիկոլետտիի՝ փոխարինելով այս պաշտոնում Ստելլա Կիրիակիդեսին (Հունաստան): Այսպիսով, Նիկոլետտին դարձավ ԵԽԽՎ 31-րդ նախագահը և երկրորդ իտալացին, ով ստանձնում է այս պաշտոնը՝ սկսած 1949 թվականից: Նշենք, որ, համաձայն ԵԽԽՎ կանոնների, նախագահն ընտրվում է մեկ տարի ժամկետով և մեկ անգամ վերընտրվելու իրավունքով: Նստաշրջանի ընթացքում ընտրվեցին նաև Մարդու իրավունքների հարցերով նոր հավատարմատար և ԵԽԽՎ փոխնախագահներ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ստրասբուրգում մասնակցելով ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստին, հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին: Բացի այդ, նախագահը հանդիպում է ունեցել ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովի նորընտիր նախագահ Միկելե Նիկոլետիի հետ: Նշենք, որ Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում Սլովակիայի պատվիրակության ղեկավար Լյուբոշ Բլահան ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ԵԽԽՎ ամբիոնից գնահատել է որպես խաղաղ և ողջամիտ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, նա հավելել է, որ Հայաստանն օրինակելի պետություն է:
Նշենք, որ ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում ԵԽԽՎ-ն ընդունել է ադրբեջանական պատվիրակ Սևինջ Ֆատալիևայի «Զինված հակամարտությունների հետևանքով տուժած երեխաների պաշտպանությունը» զեկույցը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով՝ հայկական պատվիրակության հսկայածավալ աշխատանքի արդյունքում և ԵԽԽՎ գործընկերների աջակցությամբ հաջողվել է բանաձևի տեքստից հանել բոլոր ոչ հայանպաստ ձևակերպումները, որոնք տեղ էին գտել բանաձևի նախապատրաստման սկզբնական շրջանում: Այն մասին, որ զեկույցում տեղ գտած ձևակերպումները փոխզիջումային են երկու կողմերի համար էլ, հայտարարել է նաև ավստրիացի պատվիրակ Շտեֆան Շեննախը: Արդյունքում, ԵԽԽՎ-ն ընդունել է զեկույցը 39 կողմ և 0 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:
Ուստի կարող ենք փաստել, որ ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանը եղել է արդյունավետ՝ հաշվի առնելով վեհաժողովի նախագահի հաջող ընտրությունը, ՀՀ նախագահի հաջողված ելույթն ու դրա հետ կապված դրական արձագանքները, ինչպես նաև ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացրած զեկույցի ընդունումն առանց որևէ հակահայկական ձևակերպումների:

PACE's Winter Session: Armenia Is an Exemplary State
On January 26 the winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) closed. According to the previously approved agenda during the Session urgent debates were held on the Israeli–Palestinian peace process, the role of the Council of Europe, and on the Turkish military intervention in Syria. The Presidents of Armenia and Austria, as well as the Prime Minister and the Crown Princess of Denmark, were among VIPs to address the winter session.
One of the important events of this session was that the Assembly elected its President - Michele Nicoletti. Taking over from Stella Kyriakides (Cyprus, EPP/CD), he is the 31st President of the Assembly since 1949 and the second Italian to hold this office. It should be noted, that there was only one candidate. Under the Assembly's Rules of Procedure, the President serves for a one-year term of office, which may be renewed once.
Besides, the Assembly elected its Vice-Presidents and a new Commissioner for Human Rights.
Armenian President Serzh Sargsyan, who was also in Strasbourg to attend the January session of the PACE, made a speech and answered to the questions of the parliamentarians. Besides, the President met with newly elected President of the PACE Michele Nicoletti. It should be noted, that Luboš Blaha, the head of Slovakia's delegation to the PACE, said Armenia is an exemplary state, and President Serzh Sargsyan's speech from the assembly's floor was calm and reasonable, "Armenpress" reports.
It should also be added that during the winter session PACE adopted a report of the Azerbaijani delegation's member Sevinj Fataliyeva, titled "Protection of children affected during armed conflicts". Vice-speaker of the RA National Assembly, head of the RA NA delegation to PACE Arpine Hovhannisyan wrote about this on her Facebook page. According to Hovhannisyan, as a result of the huge work of the Armenian delegation and with the support of the PACE partners, all non-Armenian formulations have been removed from the text of the resolution, which were there in the initial version of the draft resolution. Austrian delegate Stefan Senec also said that the wording in the report is compromise for both sides. As a result, the PACE adopted the report with 39 votes in favor and 0 against.
So we can state that the PACE winter session was effective, taking into consideration the successful election of the President of the Assembly, the successful speech of the President of the Republic of Armenia and the positive feedback from it, as well as the adoption of the report submitted by the Azerbaijani delegation without any anti-Armenian formulations.