Թուրքիայի հետ հաշտեցման գործընթացում Հայաստանի կողմից որևէ զիջումների մասին խոսելն անտրամաբանական է
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստի ընթացքում՝ ՀՀ նախագահի ելույթին հաջորդած հարցուպատասխանի ժամանակ, բավականին կարևոր էր նաև անդրադարձը հայ-թուրքական առնչություններին: Խոսելով Թուրքիայի ապակառուցողական գործողությունների՝ թե՛ Հայաստանի հետ նախապայմանների լեզվով խոսելու, թե՛ Ադրբեջանին սատարելու քաղաքականության մասին, Սերժ Սարգսյանը Թուրքիային կոչ արեց հրաժարվել այդ գործելաոճից՝ տարածաշրջանում փխրուն կայունությունը պահպանելու համար: Միևնույն ժամանակ նա հստակեցրեց, որ «մեր ժողովրդի համար վիրավորական կլինի գնալ միակողմանի զիջումների»՝ կարգավորելու հայ-թուրքական հարաբերությունները:
Որևէ մեկի, այդ թվում՝ միջազգային հանրության համար գաղտնիք չէ, որ 2008թ.-ին Հայաստանի կողմի նախաձեռնած «ֆուտբոլային դիվանագիտությունն» ու Ցյուրիխյան գործընթացը տապալվեցին հենց Թուրքիայի պատճառով, քանզի վերջինս խախտեց առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու հանձնառությունը: Ավելին, այս ողջ ընթացքում Թուրքիան չի դադարում բարձրաձայնել այդ նախապայմանները՝ կապված Ղարաբաղյան հակամարտության հետ, չի խուսափում աջակցել Ադրբեջանի՝ հայերի հանդեպ վարած թշնամական քաղաքականությունն ու ռազմական գործողությունները: Սրա ամենավառ օրինակն Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ վարչապետի մակարդակով չորս օրում հինգ հայտարարության ընդունումն էր՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանի:
Նման պարագայում խոսել Հայաստանի կողմից որևէ զիջումների մասին, առավել քան անտրամաբանական է: Փաստացի մենք այսօր էլ գործ ունենք մի երկրի հետ, որի իշխանությունները չեն փոխել ձեռագիր. այս օրերին ականատեսն ենք արդեն իր տարածքից դուրս՝ Սիրայում քրդերի դեմ իրականացվող գործողություններին՝ միտված մեկ անձի՝ Էրդողանի դիրքերի և «սուլթանության» ամրապնդմանը: Ստեղծված այս իրավիճակում այլ բան չի մնում, քան սպասել Թուրքիայում առավել հավասարակշռված իշխանության, որի հետ հնարավոր կլինի հաստատել երկխոսություն:

В процессе примирения с Турцией нелогично говорить о каких-либо уступках со стороны Армении
На пленарном заседании ПАСЕ в ходе панели "Вопросы и ответы" президент Армении, помимо других вопросов, коснулся также армяно-турецких отношений. Говоря о деструктивных действиях Турции - о предусловиях со стороны Турции и политике поддержки Азербайджана, Серж Саргсян призвал Турцию отказаться от этой политики для сохранения хрупкой стабильности в регионе. В то же время он пояснил, что "наши сограждане будут оскорблены, если Армения пойдет на односторонние уступки", чтобы нормализовать армяно-турецкие отношения.
Ни для кого, в том числе и для международного сообщества, не секрет, что "футбольная дипломатия", инициированная Арменией в 2008 году, и Цюрихский процесс провалились из-за Турции, которая нарушила договоренность пойти на нормализацию отношений с Арменией без всяких предусловий. Более того, в течение всего этого периода Турция не перестает озвучивать эти предусловия, связанные с карабахским конфликтом. Турция также прожолжает и поддерживать враждебную политику и военные действия Азербайджана в отношении Армении. Самым ярким примером этого стало распространением пяти заявлений в поддержку Азербайджана в ходе четырехдневной апрельской войны.
При таких условиях говорить об уступках Армении более чем нелогично. Фактически, сегодня мы имеем дело со страной, власти которой не изменили своего поведения: в эти дни мы наблюдаем действия против курдов в Сирии, направленные на укрепление позиции одного человека - Эрдогана и его "султаната". В создавшихся условиях не остается ничего другого, кроме как подождать, пока в Турции к власти придет более сбалансированное правительство, с которым можно будет налаживать реальный диалог.