Կարո Փայլան. Սիրիայի քրդերը կարող են արժանանալ Օսմանյան կայսրությունում հայերին բաժին հասած տխուր ճակատագրին
Սիրիայի քրդերը կարող են արժանանալ Օսմանյան կայսրությունում հայերին բաժին հասած տխուր ճակատագրին, երբ նրանց կոտորեցին երիտթուրքերը: Այս մասին France 24 հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նման մտավախություն է հայտնել Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
Նա նշել է, որ քրդերն այսօր նույն պահանջներն են առաջ քաշում, ինչ հայերը 100 տարի առաջ:
«Ես` որպես հայ, մտավախություն ունեմ, որ քրդերի հետ Աֆրինում կարող է կրկնվել այն, ինչ 100 տարի առաջ տեղի ունեցավ հայ ժողովրդի հետ», - ասաց նա:
Պատգամավորը նշել է, որ իրավիճակից ելք գտնելու համար պետք է ավելի շատ խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին, և միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի այդ փաստը: Նա համոզված է, որ ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը կկանխի ոճրագործության կրկնությունը:
Նրա խոսքով` Թուրքիայում արգելված է խոսել քրդերի խնդրի և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի մասին:
«Նախագահ Էրդողանի հասցեին հնչած չնչին քննադատությունն անկանխատեսելի հետևանքների կարող է հանգեցնել: Քեզ կարող են մեղադրել դավաճանության մեջ», - ասել է պատգամավորը:

В Африне может повториться то же самое, что 100 лет назад случилось с армянским народом: Гаро Пайлан
Депутат турецкого парламента от курдской "Демократической партии народов", армянин по происхождению Гаро Пайлан дал интервью французскому телеканалу "France 24", в котором рассказал о своих опасениях за население Африна, сообщает РУСАРМИНФО.
"У курдов сейчас такие же требования, какие были у армян в 1915 году. Поэтому я как армянин очень боюсь, что может повториться то же самое, что 100 лет назад случилось с армянским народом", - заявил Гаро Пайлан.
Также турецкий парламентарий отметил, что единственный выход из положения – поднимать тему армянского Геноцида в обществе и обсуждать проблему курдов, что невозможно в Турции по закону.
"В Турции нет свободы слова. Там, кто говорит правду или критикует Эрдогана, того объявляют предателем", - сказал Гаро Пайлан.