Նիդեռլանդները Թուրքիայի հետ հարաբերություններում վերջակետ է դրել՝ պաշտոնապես հետ կանչելով դեսպանին
Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարարությունը փետրվարի 5-ին պաշտոնապես հետ է կանչել Անկարայում իր դեսպանին: Նշվում է, որ խոսքը ձևական քայլի մասին է, քանի որ Նիդեռլանդների դեսպանն Անկարան լքել էր դեռ 2017 թվականի մարտին:
Ընդ որում, ինչպես ասվում է թագավորության կառավարության տարածած հաղորդագրությունում, Նիդեռլանդները մտադիր են պահպանել պատասխան արգելքը թուրք դիվանագետի համար, քանի դեռ Թուրքիան չի ընդունում իրենց դեսպանին:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն Նիդեռլանդների դեսպանի վերադարձը երկիր անցանկալի էր հայտարարել այն բանից հետո, երբ այդ երկրի իշխանությունները թույլ չէին տվել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չաուշօղլուի ինքնաթիռի մուտքը երկիր: Թուրք նախարարը մտադիր էր այցելել Ռոտերդամում կայանալիք հանրահավաքին՝ Թուրքիայում ապրիլի 16-ին նախատեսված սահմանադրական բարեփոխումներին ընդառաջ քարոզչություն անցկացնելու նպատակով: Նշենք, որ Չաուշօղլուն Նիդեռլանդներում բնակվող թուրքերի շրջանում քարոզչություն անցկացնելու նպատակով այդ երկիր ժամանող միակ թուրք պաշտոնյան չէր, ում նիդեռլանդական իշխանությունները խոչընդոտել էին մուտք գործել երկիր:
Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Հալբ Զեյլստրի խոսքերով վերջին շրջանում Թուրքիայի հետ բանակցությունները հույս էին ներշնչում, որ երկու երկրների հարաբերությունները կկարգավորվեն, սակայն երկրներն այդպես էլ չեն կարողացել պայմանավորվել: Թե կոնկրետ ինչ հարցերի շուրջ են եղել այդ անհաղթահարելի տարաձայնությունները, նախարարը չի հստակեցրել:
Նշենք, որ սահմանադրական հանրաքվեի շրջանակում Թուրքիայից դուրս քարոզչություն իրականացնելու թուրք պաշտոնյաների փորձերի պատճառով դեռևս լարված են մնում նաև Գերմանիա-Թուրքիա հարաբերությունները: Ընդ որում, եվրոպական առանձին երկրների հետ հարաբերություններում լարվածությունը պահպանվում է ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունների ընդհանուր վատացման ֆոնին, ինչն էլ ավելի է բարդացնում կողմերի միջև երկխոսությունը:

Нидерланды поставили точку в отношениях с Турцией, официально отозвав посла
Министерство иностранных дел Нидерландов 5 февраля официально отозвало своего посла в Анкаре. Отмечается, что речь идет о формальном шаге, поскольку посол Нидерландов покинул Анкару еще в марте 2017 года.
При этом, как говорится в распространенном сообщении правительства Королевства, Нидерланды намерены сохранить ответный запрет для турецкого дипломата, пока Турция не принимает их посла.
Напомним, что МИД Турции объявил нежелательным возвращение посла Нидерландов в страну после того, как власти Нидерландов не разрешили въезд в страну самолета министра иностранных дел Турции - Мевлюта Чавушоглу. Турецкий министр намеревался посетить митинг в Роттердаме с целью проведения пропаганды накануне предусмотренных 16 апреля конституционных реформ в Турции. Отметим, что Чавушоглу не был единственным турецким чиновником, прибывающим в страну с целью проведения агитации среди проживающих в Нидерландах турок, кому нидерландские власти воспрепятствовали при входе в страну.
По словам министра иностранных дел Нидерландов, в последнее время переговоры с Турцией вселяли надежду, что отношения двух стран наладятся, однако страны так и не смогли договориться. Каких конкретно вопросов коснулись эти непреодолимые разногласия, министр не уточнил.
Отметим, что из-за попыток агитации по конституционному референдуму турецких чиновников вне Турции все еще остаются напряженными также отношения между Германией и Турцией. При этом, с отдельными европейскими странами напряженность сохраняется на фоне общего ухудшения отношений между ЕС и Турцией, что еще более усложняет диалог между сторонами.