Հայաստանը և Բուլղարիան գիտակցում են Պարսից ծոցը Եվրոպային կապելու հարցում իրենց հնարավոր դերակատարումը
Փետրվարի 12-ից 13-ը տեղի ունեցավ Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևի պետական այցը Հայաստանի Հանրապետություն: Այժմ, երբ Հայաստանին հաջողվել է լիարժեք կյանքի կոչել իր հռչակած «և՛, և՛»-ի քաղաքականությունը (լինելով ԵԱՏՄ անդամ՝ համագործակցության պայմանագիր կնքել ԵՄ-ի հետ), Եվրոպական միության խորհրդում նախագահությունը ստանձնած Բուլղարիայի ղեկավարի այցն ավելի է կարևորվում: Հատկանշական է, որ Հայաստան ժամանած Ռադևը բազմիցս հայտարարել է, որ Բուլղարիան, լինելով ԵՄ անդամ, պատրաստակամ է համագործակցել Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ հետ: Տարբեր գործընթացների մաս կազմելով՝ Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև համագործակցության հետագա զարգացումը կարող է նաև նպաստել ինտեգրացիոն այս միավորների միջև հետագա համագործակցության հաստատմանը:
Երևան-Սոֆիա հարաբերություններում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող փոխգործակցության ուղղություններից է տրանսպոտային ոլորտը: Բավական ուշագրավ է Բուլղարիայի նախագահի հայտարարության մեջ տեղ գտած այն շեշտադրումը, որ երկու երկրները պետք է արդյունավետ օգտագործեն «Պարսից ծոց-Սև ծով ուղղությամբ բազմամոդել միջանցքի առկայությունը երկկողմ փոխհարաբերությունների զարգացման գործում»: Ավելին՝ Բուլղարիայի նախագահը հավանությունը է տվել նաև ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկին՝ կազմակերպել շահագրգիռ բոլոր երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպում, ինչը կարող է դառնալ բազմակողմ փոխգործակցության բավական հետաքրքիր հարթակ: Սա վկայում է այն մասին, որ երկու երկրներում ոչ միայն կարևորում են Պարսից ծոցը Եվրոպային կապելու հարցում Հայաստանի ու Բուլղարիայի հնարավոր դերակատարումը, այլ ունեն առկա հնարավորություններն իրացնելու հստակ տեսլական:
Կարևոր է նաև այցի ընթացքում Բուրգաս քաղաքում հայ-բուլղարական մեծ գործարար համաժողով կազմակերպելու վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը: Նման նախաձեռնությունը թույլ կտա ապահովել երկու երկրներ գործարարեր շրջանակների շարունակական համագործակցությունը: Այս համատեքստում հատուկ ընգծվեց բուլղարացի գործարարների՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու աճող հետաքրքրությունը, ինչը նախևառաջ պայմանավորված է ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությամբ, Հայաստան-ԵՄ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Հայաստանում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտիներում տրամադրվող հնարավորություններով:
Հետաքրքրական է նաև այն, որ Հայաստան ժամանած պատվիրակության մեջ կային նաև ներկայացուցիչներ Բուլղարիայի խորհրդարանից, ինչը վկայում է այն մասին, որ բուլղարական կողմը կարևորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում և պատրաստակամ է քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացնելու ուղղությամբ: Սա առավել քան կարևոր է այս փուլում, երբ Հայաստանն անցում է կատարում կառավարման խորհրդարանական համակարգի:
Բուլղարիայի նախագահի պետական այցի շրջանակներում կարևորվել են նաև միջազգային տարբեր հարթակներում երկկողմ համագործակցության ամրապնդման խնդիրը, ստորագրվել երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ թե՛ Հայաստանը և թե՛ Բուլղարիան դրսևորում են բավարար քաղաքական կամք երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու համար:

Armenia and Bulgaria Acknowledge Their Role in Connecting the Gulf Coast to the Europe
On February 12-13 the state visit of Bulgarian President Rumen Radev to the Republic of Armenia took place. At present, when Armenia managed to completely realize its “and, and” policy (being a member of the EAEU signed a cooperation agreement with the EU), the visit of the Bulgarian President to Armenia, when it took the Presidency of the Council of the European Union, is of special importance. It is worth noting that Radev has previously stated many times that Bulgaria is committed to cooperate with Russia and the EAEU. As parts of different processes, the further deepening of cooperation between Armenia and Bulgaria can also contribute to the cooperation of the two integration processes (EU and EAEU).
The transportation sphere is one of the directions of the cooperation between Yerevan and Sophia that is of mutual interest. The part found in the statement of the Bulgarian president which states that the two countries should productively use “the Gulf Coast-Black Sea corridor to develop our relationship” deserves special attention.  Moreover, the president of Bulgaria approved the suggestion made by the president of Serj Sargsyan to organize the meeting of the transportation ministers of the concerned bodies, which can become an interesting platform for multilateral cooperation. This proves that the both sides not only prioritize the role of Armenia and Bulgaria in connecting the Gulf Coast to the Europe, but they also have the clear vision to utilize the existing opportunities.
The agreement gained during the visit to organize an extended meeting of the Armenian-Bulgarian businessmen in Burgas was also important. Such an initiative will ensure continuous cooperation of the businessmen from the two sides. In this context, the rising interest of Bulgarian businessmen to invest in Armenian was especially prioritized, which was first of all conditioned by the membership of Armenia to the EAEU, the EU-Armenia cooperation, as well as the opportunities given by the free economic zones created in Armenia.
The fact that in the Bulgarian delegation there were also parliamentarians also deserves special attention. It speaks of the fact that the Bulgarian side prioritizes the role of the parliamentary diplomacy in strengthening the bilateral relations and is willing to take actions in this direction to make the cooperation more active. This is especially prioritized at this stage when Armenia passes to the parliamentary way of governance.
In the framework the state visit of Bulgarian President the continuous strengthening of the bilateral cooperation on the international platforms was prioritized, the number of document on expending and deepening bilateral cooperation were signed.
To sum up we can state that both Armenia and Bulgaria express enough political will to raise the level of both bilateral and multilateral cooperation.