Հայաստանը և Բուլղարիան գիտակցում են Պարսից ծոցը Եվրոպային կապելու հարցում իրենց հնարավոր դերակատարումը
Փետրվարի 12-ից 13-ը տեղի ունեցավ Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևի պետական այցը Հայաստանի Հանրապետություն: Այժմ, երբ Հայաստանին հաջողվել է լիարժեք կյանքի կոչել իր հռչակած «և՛, և՛»-ի քաղաքականությունը (լինելով ԵԱՏՄ անդամ՝ համագործակցության պայմանագիր կնքել ԵՄ-ի հետ), Եվրոպական միության խորհրդում նախագահությունը ստանձնած Բուլղարիայի ղեկավարի այցն ավելի է կարևորվում: Հատկանշական է, որ Հայաստան ժամանած Ռադևը բազմիցս հայտարարել է, որ Բուլղարիան, լինելով ԵՄ անդամ, պատրաստակամ է համագործակցել Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ հետ: Տարբեր գործընթացների մաս կազմելով՝ Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև համագործակցության հետագա զարգացումը կարող է նաև նպաստել ինտեգրացիոն այս միավորների միջև հետագա համագործակցության հաստատմանը:
Երևան-Սոֆիա հարաբերություններում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող փոխգործակցության ուղղություններից է տրանսպոտային ոլորտը: Բավական ուշագրավ է Բուլղարիայի նախագահի հայտարարության մեջ տեղ գտած այն շեշտադրումը, որ երկու երկրները պետք է արդյունավետ օգտագործեն «Պարսից ծոց-Սև ծով ուղղությամբ բազմամոդել միջանցքի առկայությունը երկկողմ փոխհարաբերությունների զարգացման գործում»: Ավելին՝ Բուլղարիայի նախագահը հավանությունը է տվել նաև ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկին՝ կազմակերպել շահագրգիռ բոլոր երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպում, ինչը կարող է դառնալ բազմակողմ փոխգործակցության բավական հետաքրքիր հարթակ: Սա վկայում է այն մասին, որ երկու երկրներում ոչ միայն կարևորում են Պարսից ծոցը Եվրոպային կապելու հարցում Հայաստանի ու Բուլղարիայի հնարավոր դերակատարումը, այլ ունեն առկա հնարավորություններն իրացնելու հստակ տեսլական:
Կարևոր է նաև այցի ընթացքում Բուրգաս քաղաքում հայ-բուլղարական մեծ գործարար համաժողով կազմակերպելու վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը: Նման նախաձեռնությունը թույլ կտա ապահովել երկու երկրներ գործարարեր շրջանակների շարունակական համագործակցությունը: Այս համատեքստում հատուկ ընգծվեց բուլղարացի գործարարների՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու աճող հետաքրքրությունը, ինչը նախևառաջ պայմանավորված է ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությամբ, Հայաստան-ԵՄ համագործակցությամբ, ինչպես նաև Հայաստանում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտիներում տրամադրվող հնարավորություններով:
Հետաքրքրական է նաև այն, որ Հայաստան ժամանած պատվիրակության մեջ կային նաև ներկայացուցիչներ Բուլղարիայի խորհրդարանից, ինչը վկայում է այն մասին, որ բուլղարական կողմը կարևորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում և պատրաստակամ է քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացնելու ուղղությամբ: Սա առավել քան կարևոր է այս փուլում, երբ Հայաստանն անցում է կատարում կառավարման խորհրդարանական համակարգի:
Բուլղարիայի նախագահի պետական այցի շրջանակներում կարևորվել են նաև միջազգային տարբեր հարթակներում երկկողմ համագործակցության ամրապնդման խնդիրը, ստորագրվել երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ թե՛ Հայաստանը և թե՛ Բուլղարիան դրսևորում են բավարար քաղաքական կամք երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությունը նոր մակարդակի հասցնելու համար:

Армения и Болгария признают свою возможную роль в соединении Персидского залива с Европой
Государственный визит президента Болгарии Румена Радева в Республику Армения состоялся в середине февраля. В настоящее время, когда Армении удалось полностью реализовать свою политику ''и-и'' (будучи членом ЕАЭС, подписать соглашение о сотрудничестве с ЕС), визит в Армению президента Болгарии, принявшей председательство в Совете Европейского Союза, имеет особое значение. Примечательно, что прибывший в Армению Радев неоднократно заявлял, что Болгария, будучи членом ЕС, привержена сотрудничеству с Россией и ЕАЭС. В рамках различных процессов дальнейшее развитие сотрудничества между Арменией и Болгарией может также способствовать кооперации двух интеграционных единиц.
Одним из представляющих взаимный интерес направлений сотрудничества Еревана и Софии является транспортная сфера. Особого внимания заслуживает акцент в заявлении болгарского президента о том, что для развития двусторонних отношений страны должны эффективно использовать ''наличие мультимодельного коридора в направлении Персидского залива и Черного моря''. Кроме того, президент Болгарии одобрил предложение президента Сержа Саргсяна - организовать встречу министров транспорта всех заинтересованных органов, что может стать довольно интересной платформой для многостороннего сотрудничества. Это доказывает, что в двух странах не только считают важной роль Армении и Болгарии в соединении Персидского залива с Европой, но и имеют четкое видение использования существующих возможностей.
Важное значение имеет также достигнутая в ходе визита договоренность об организации расширенной встречи армяно-болгарских бизнесменов в Бургасе. Такая инициатива даст возможность обеспечить продолжительное сотрудничество бизнесменов двух стран. В этом контексте особо был подчеркнут факт растущего интереса болгарских бизнесменов инвестировать в Армении, что в первую очередь обусловлено членством Армении в ЕАЭС, сотрудничеством Армении с ЕС, а также возможностями, предоставляемыми в свободных экономических зонах Армении.
Особого внимания заслуживает и то, что в составе болгарской делегации, прибывшей в Армению, были и парламентарии, что свидетельствует о том, что болгарская сторона уделяет внимание роли парламентской дипломатии в укреплении двусторонних отношений и выражает готовность предпринять действия в этом направлении. Это особенно важно на данном этапе, когда Армения переходит к парламентской системе управления.
В рамках государственного визита президента Болгарии была подчеркнута также приоритетность продолжительного укрепления двустороннего сотрудничества на различных международных платформах, был подписан ряд документов о расширении и углублении двустороннего сотрудничества.
Подводя итоги, можно сказать, что и Армения, и Болгария проявляют достаточную политическую волю для повышения уровня двустороннего и многостороннего сотрудничества.