Թուրքական դատարանը հայերին է վերադարձրել հայտնի «Սանասարյան հանը»
Թուրքիայի վճռաբեկ դատարանը չեղարկել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը «Սանասարյան հանը» թողնել  Թուրքիայի հիմնադրամների վարչության տնօրինության տակ։
Ինչպես փոխանցում է News.am-ը` հղում կատարելով Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ»–ին, Ստամբուլի Սիրքեջի թաղամասում գտնվող «Սանասարյան հանը» վճռաբեկ դատարանի վճռով վերադարձավ հայոց պատրիարքարանին։
Նշվում է, որ «Սանասարյան հանի» վերադարձի համար արք. Արամ Աթեշյանը դատարան էր դիմել դեռևս 2014–ի հուլիսի 3–ին։
Նշենք, որ «Սանասարյան հանը» կառուցվել է հայ բարեգործ Մկրտիչ Սանասարյանի կողմից 1895 թվականին։ Շենքի ճարտարապետն է եղել Հովսեփ Ազնավուրը։

Армянской церкви вернули здание "Санасарян хан" в Турции
Кассационный суд Турции отменил решение суда первой инстанции о том, что здание "Санасарян хан" должно остаться в ведении управления фондов страны, сообщает News.am.
Как пишет армянская газета Стамбула "Жаманак", вердиктом Кассационного суда "Санасарян хан" возвращен Константинопольскому патриархату ААЦ.
Отмечается, что архиепископ Арам Атешян еще в 2014 году обратился в суд по вопросу возвращения известного здания патриархату.
Отметим, что "Санасарян хан" был построен армянским благотворителем Мкртычем Санасаряном в 1895 году. Архитектором здания стал Овсеп Азнавур.