Սումգայիթյան ջարդեր. հույզը լավագույն շարժիչ ուժն է, բայց ոչ լավագույն խորհրդատուն
Փետրվարի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովում  1988 թվականի Սումգայիթյան ջարդերին նվիրված լսումների ընթացքում ելույթներով հանդես եկան ոչ միայն քաղաքական գործիչներ, այլև փորձագետներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Սումգայիթյան ջարդերի ականատեսներ և վերապրածներ:
Ելույթ ունեցողներից յուրաքանչյուրն իր հերթին ընդծում էր, որ անհրաժեշտ է Սումգայիթյան ջարդերի և առհասարակ Ադրբեջանի քաղաքականության մասին պարբերաբար բարձրաձայնել միջազգային տարբեր կառույցներում՝ խնդրի էությունը հստակ հասցնելով նրանց, քանի որ ժամանակին տրված գնահատականը լավագույն միջոցն է՝ կանխելու հետագայում աշխարհում ցեղասպանությունների իրականացման հնարավորությունները:
Ծառուկյան դաշինքի պատգամավոր Նորա Առուստամյանը կոչով դիմեց միջազգային կառույցներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող կառույցներին ու խորհրդարանական վեհաժողովներին, որպեսզի վերջիններս իմանան Սումգայիթյան ջարդերի մասին ճշմարտությունը և դատապարտեն խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ոճրագործությունները, որոնք սպառնալիք են ողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը:
Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը, մասնավորապես, շեշտեց, որ ԼՂՀ-ն ձևավորվել է օրինական ճանապարհով, և այդ օրինականությունը պարտավորեցնում է մեզ պաշտպանել նրա՝ միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքներին համապատասխանությունը: Սարգսյանը կոչ արեց պարբերաբար բարձրաձայնել ոչ միայն Սումգայիթյան ջարդերի, այլև այն մասին, որ Թուրքիան անեքսիայի է ենթարկում Նախիջևանը, խախտվում է Կարսի պայմանագիրը:
ՀՀ ԱԺ հանրապետական պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանն իր խոսքում կարծիք հայտնեց, որ պետք չէ միմյանց կրկին պատմել, որ հայերի հանդեպ մի քանի ցեղասպանություն է իրականցվել, պետք է այդ ամենն աշխարհին ապացուցել: Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է ավելի պահանջատեր, համառ և հաստատակամ լինել, որպեսզի երբ Էրդողանը կամ Ալիևը հանդես են գալիս այս կամ այն հայտարարությամբ, միջազգային հանրությունը նրանց փաստի առջև կանգնեցնի և սաստի, քանի որ այժմ 21-րդ դարն է:
Ծառուկյան դաշինքից ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը խոսեց այդ թվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Երևանը գրավելու մասին վերջին հայտարարության մասին: Նրա խոսքով, սա բացարձակ ագրեսիա է, որը դատապարտվում է ՄԱԿ-ի կոնվենցիներայով և միջազգային այլ փաստաթղթերով: Նա նշեց, որ  երբ վտանգ է սպառնում մեր պետականությանը, ընդդիմությունն ու դիմությունը պետք է գործեն միասնական: Սերգեյ Բագրատյանն իր խոսքն ավարտեց Մարտին Լյութեր Քինգի խոսքերով. «Որևէ վայրում անարդարությունն սպառնալիք է արդարությանն ամենուրեք»:
«Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լարիսա Ալավերդյանն իր ելույթում առանձնահատուկ կերպով ընդգծեց, որ չի եղել երկու ցեղասպանություն, եղել է Թուրքիայի կողմից սկսված ցեղասպանություն, որը շարունակվել է: Նրա խոսքով՝ պատահական չէ, որ ականվոր գիտնական Յուրի Բարսեղովն Ադրբեջանը կոչել է ցեղասպանությունը շարունակելու նպատակով ստեղծված Թուրքիայի կլոն: Ինչ վերաբերում է Արցախի հարցին, ապա Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով, այն պետք է ստանա իր ճիշտ արտացոլումը. դա պայքար է կյանքի համար և դա պայքար է, որ չոչնչացվի մի ամբողջ ժողովուրդ այն տարածքներում, որտեղ նա ի սկզբանե ապրել է:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Արմեն Աշոտյանը, ամփոփելով լսումները, Սումգայիթյան ջարդերի հետ կապված մեր ունեցածի շղթան ներկայացրեց հետևյալ բառերով. «պատմություն, ցավ, ցասում, պաթոս»՝ հավելելով, որ մեզ պակասում է մի բան՝ գործողություն, ընդ որում՝ այդ գործողությունը չի կարող լինել հուզական: Նրա խոսքով՝ այն պետք է լինի ռազմավարական մշակումների շրջանակներում: Արմեն Աշոտյանը նաև կարծիք հայտնեց, որ այս խնդրի հետ կապված մենք առայժմ չունենք ռազմավարական մոտեցում, ընդ որում՝ միայն ԱԳՆ-ն չէ պատասխանատու այս խնդրի համար, սակայն սա չի նշանակում, որ ոչինչ չի արվել: Աշոտյանի խոսքով, իր դերակատարությունը պետք է ուժեղացնի թե՛ խորհրդարանը, թե՛ հասարակությունը: Նա հավելեց, որ այս հարցում հույզը լավագույն շարժիչ ուժն է, բայց ոչ լավագույն խորհրդատուն:

Sumgait Pogroms: Emotion is the Best Driving Force, but Not the Best Adviser
Not only political figures, experts, civil society representatives, but also eyewitnesses and survivors of Sumgait massacres delivered speeches during the hearings on the Sumgait massacres of 1988 in the RA National Assembly on February 22.
Each of the speakers in their turn asserted that it is necessary to periodically voice about the Sumgait pogroms and the policy of Azerbaijan in different international institutions, making the issue clear to them, as the timely assessment is the best way to prevent future genocidal opportunities in the world.
Nora Arustamyan, a member of the ''Tsarukyan'' Bloc, has appealed to international organizations, human rights organizations and parliamentary assemblies so that they learn the truth about the Sumgait pogroms and condemn the crimes committed by Azerbaijan against the peaceful population that threaten the security of the entire region.
The leader of the Democratic Party of Armenia, Aram Sargsyan, in particular stressed that the NKR was formed legally and this legitimacy obligates us to defend its compliance with all the principles of international law. Sargsyan urged to periodically voice not only about the Sumgait pogroms, but also about the fact that Turkey annexes Nakhijevan, the Treaty of Kars is being violated. Republican MP Margarit Yesayan said in her speech that there is no need to tell each other once again that several genocides against Armenians have been committed, but they should rather be demonstrated to the world. According to her, there is a need to be more demanding and persistent, so that when Erdogan or Aliyev makes this or that statement, the international community reacts them properly.
MP from the ''Tsarukyan'' Bloc Sergey Bagratyan spoke about the recent statement by Azerbaijani President Ilham Aliyev on ''seizing Yerevan''. In his words, this is an absolute aggression that is condemned by UN conventions and other international documents. He noted that when the danger threatens our statehood, the authorities and the opposition should act together. Sergey Bagratyan finished his speech citing th words by Martin Luther King: "The injustice at any place is a threat to justice everywhere".
Larisa Alaverdyan, the President of the Foundation ''Against Law Violation'', specifically pointed out that there were not two separate genocides, but rather the genocide committed by Turkey was just continued by Azerbaijan. According to her, it is not accidental that the famous scientist Yuri Barseghov called Azerbaijan Turkey's clone for the continuation of the genocide.
Armen Ashotyan, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, summarized the hearings on Sumgait pogroms with the following words: "History, pain, wrath, pathos," adding that we lack one thing: the action, and this action cannot be an emotional one. According to him, it should be within the framework of strategic development. Armen Ashotyan also expressed an opinion that in connection with this issue we do not have a strategic approach yet, and not only the MFA is responsible for this issue, but also the parliament and the society should strengthen their role on the issue. He added that emotion is,of course, the best driving force, but not the best adviser.