Մադագասկարը հետաքրքրված է Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ շուկային անդամակցությունով
Մադագասկարը տպավորված է Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերով և մտադիր է նրանից օրինակ վերցնել։ Այս մասին փետրվարի 23-ին՝ Երևանում կայացած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Մադագասկարի արտաքին գործերի նախարար Անրի Ռաբարի-Նձակային, հաղորդում է News.am-ը։
Նրա խոսքերով, Մադագասկարը պատրաստ է օրինակ վերցնել Հայաստանից: «Մենք հետաքրքրված ենք Հայաստանի փորձով: Դուք համագործակցում եք 180 միլիոնանոց շուկայի հետ»,- հավելել է նախարարը:
Նա հատկապես ընդգծել է զբոսաշրջության հնարավորությունները:
Իր հերթին Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ ապրանքաշրջանառության ցուցանիշները մեծ չեն: «Եվ այդ իսկ պատճառով մենք որոշեցինք խթանել հարաբերությունները: Երկու երկրների հարաբերությունները հաստատվել են  դեռ խորհրդային տարիներից: Պատվիրակություններ, ուսանողներ էին ժամանում, կային տնտեսական կապեր», - նշել է նա:

Мадагаскар заинтересован в выходе на рынок ЕАЭС с помощью Армении
Мадагаскар впечатлен темпами экономического роста Армении и намерен брать с нее пример. Об этом заявил глава МИД этой страны Анри Рабари-Ндзака 23 февраля на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении в Ереване, передает News.am.
По его словам, Мадагаскар готов брать пример с Армении. «Мы заинтересованы в опыте Армении. Вы сотрудничаете с 180 млн рынком», - заявил министр.
Он особо подчеркнул туристические возможности. "Мадагаскар - это 5 тысяч км побережья. В нашей стране 5% биоразнообразия мира. По большей части эндемичные виды. И мы нуждаемся в такой дружественной стране, как Армения, которая имеет опыт туризма. Приезжайте и открывайте для себя Мадагаскар. Мы также можем вместе реализовать программы", - отметил министр.