Նախագահը ընդունել է Վրաստանի փոխվարչապետ, ՆԳ նախարար Գիորգի Գախարիային
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի փոխվարչապետ, ներքին գործերի նախարար Գիորգի Գախարիային:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է նրան Վրաստանի փոխվարչապետի, ներքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և նշել, որ ջերմությամբ է հիշում անցած տարվա ամռանը Գիորգի Գախարիայի հետ Երևանում ունեցած հանդիպումը մեկ այլ՝ Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարի պաշտոնում, երբ քննարկման թեման հայ-վրացական առևտրատնտեսական հարաբերություններն էին: Նախագահ Սարգսյանը նաև առանձնակի ջերմությամբ է հիշել անցած տարեվերջին Վրաստան կատարած իր պաշտոնական այցը և հանդիպումները երկրի բարձրագույն ղեկավարության ու Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-Պատրիարքի հետ: Այս համատեքստում Հանրապետության Նախագահը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծապես կարևորել է հաճախակի փոխայցերը և հույս հայտնել, որ նախարար Գախարիայի այցը Հայաստան նոր խթան կհաղորդի Հայաստանի և Վրաստանի իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության խորացմանը: Զրուցակիցները երկուստեք կարևոր են համարել այդ ոլորտում փոխգործակցությունը և բարեկամ երկու երկրներում անվտանգության ու կայունության ապահովումը նաև տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում առաջընթաց ու ձեռքբերումներ արձանագրելու տեսանկյունից:
Գիորգի Գախարիան Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի հետ ունեցած արդյունավետ հանդիպման ժամանակ համագործակցության խորացման ուղղությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, որոնք, ըստ նրա, ներառում են նաև սահմանամերձ տարածաշրջանները, որտեղ նույնպես կան յուրահատուկ մարտահրավերներ: Նախարար Գախարիայի համոզմամբ, այդ մարտահրավերները միասնաբար ավելի հեշտ կլինի դիմագրավելը:

Президент Армении принял вице-премьера, министра ВД Грузии Гиоргия Гахарию
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял вице-премьера, министра внутренних дел Грузии Гиоргия Гахарию, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Приветствуя гостя, президент Республики поздравил его с назначением на пост вице-премьера, министра внутренних дел Грузии и отметил, что с теплотой вспоминает состоявшуюся в Ереване летом прошлого года встречу с Гиоргием Гахарией в прежней должности министра экономики и стабильного развития Грузии, когда темой обсуждения были армяно-грузинские торгово-экономические отношения. Президент Саргсян также с особой теплотой вспомнил свой официальный визит в Грузию в конце прошлого года и встречи с высшим руководством страны и Католикосом Патриархом всея Грузии. В этом контексте президент Республики подчеркнул важное значение в деле укрепления двусторонних отношений частые взаимные визиты и выразил надежду, что визит министра Гахарии в Армению придаст новый импульс углублению сотрудничества между правоохранными ведомствами Армении и Грузии. Собеседники обоюдно сочли важным взаимодействие в этой сфере и обеспечение безопасности и стабильности в двух дружественных странах также с точки зрения прогресса и достижений в экономической, гуманитарной и других сферах.
Гиорги Гахария представил президенту Республики достигнутые с начальником полиции РА в ходе плодотворной встречи договорённости в направлении углубления сотрудничества, которые, по его словам, включают также приграничные регионы, где также есть особые вызовы. Министр Гахариа выразил уверенность, что вместе легче будет противостоять вызовам.