Էրդողանը բացահայտում է հազարավոր թուրքերի ծագումնաբանությունը. ո՞րն է նրա շարժառիթը
Միայն Թուրքիայում է քաղաքացու ինքնությունը համարվում ազգային անվտանգության խնդիր: Այդ պատճառով Անկարայում բնակչության ռեեստրը մինչ վերջերս փակ գիրք էր համարվում, իսկ դրա տվյալները՝ պետական ​​գաղտնիք: Այս մասին գրում է «The Independent» պարբերականի սյունակագիր Ռոբերտ Ֆիսկն իր «Էրդողանը բացահայտում է հազարավոր թուրքերի ծագումնաբանությունը. ո՞րն է նրա շարժառիթը» հոդվածում:
Ինչպես հայտնի է, Հիտլերն իր բազմաթիվ հարցազրույցներում, ինչպես նաև իր գեներալներին, նախքան Լեհաստան ներխուժելը, ասում էր՝ «Իսկ ո՞վ է այժմ հիշում հայերի ցեղասպանությունը»: Աթաթուրքը, ենթադրաբար, ժառանգել էր «Թուրքիան առանց հայերի» այնպես, ինչպես Հիտլերը մտադիր էր իր հետևորդներին ներկայացնել «Եվրոպան առանց հրեաների»: 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունը, որը թուրքական կառավարության կողմից հերքվում է, 20-րդ դարի առաջին արդյունաբերական հոլոքոստն էր, որը ոչնչացրեց մեկուկես միլիոն քրիստոնյա Օսմանյան քաղաքացիների: Գրեթե ողջ հայ համայնքը լուծարվեց:
Թուրքերի անսպասելի արձագանքը 3 շաբաթ առաջ առցանց գրաֆիկական տվյալների բազայում բնակչության ռեեստրի հանկարծակի բացմանն այնքան անմիջական և բուռն էր, որ համակարգը կարճ ժամանակ անց խափանվեց:  Շատ թուրքեր պարզեցին, որ իրականում հայ են, կամ մասամբ հայ, կամ էլ մասամբ հույն ու հրեա: Արևելյան Անատոլիայի լեռներում, ինչպես նաև Ստամբուլի, Իզմիրի, Էրզրումի, Վանի և Գազիանթեպի շրջակայքում, հնագույն ուրվականները դուրս եկան դարավոր դամբարաններից՝ վերահաստատելու իրենց ներկայությունը Թուրքիայի պատմության մեջ:
Մինչև հիմա, շուրջ երկու տասնամյակ, առնվազն մինչ Սուլթան Էրդողանի հեղաշրջումը, հազարավոր թուրքեր ազատորեն խոսում էին իրենց նախնիների մասին: Նրանք գիտեին, որ հայերի զանգվածային սպանդի և բռնաբարության պայմաններում շատ քրիստոնյա ընտանիքներ իսլամ էին ընդունել, իսկ տասնյակ հազարավոր երիտասարդ կանայք ամուսնացել էին թուրք կամ քուրդ մահմեդականների հետ: Նրանց երեխաները մեծացել էին որպես մուսուլմաններ և իրենց համարել են թուրքեր, բայց իրականում նրանք կիսով չափ հայ էին: Մահմեդական դպրոցներում տասնյակ հազարավոր հայ որբեր ստիպված էին խոսել թուրքերեն և փոխել իրենց անունները:
Սփյուռքահայերը՝ այն 11 միլիոն հայերը, որոնք ապրում էին Թուրքիայից կամ Հայաստանից դուրս, առաջինը հասկացան բնակչության նորաբաց ռեեստրի նշանակությունը, որն ուներ տվյալներ սկսած 1800-ականներից: Մինչև չորս միլիոն թուրք քաղաքացիներ 48 ժամվա ընթացքում փորձել են հայտնաբերել իրենց տոհմածառը, այդ պատճառով համակարգը վթարի է ենթարկվել:
Փաստաթղթերը, իհարկե, կարող են ոչ լիարժեք լինել: Կան նաև այնպիսի հայտնի հայ նախնիներ, որոնք նշված են որպես մահմեդական, առանց իրենց ծագման: 1915-ի Ցեղասպանության ժամանակ կրոնափոխ եղածների անունները մուսուլմանական անուններ են, սակայն ցուցադրվում են նաև նրանց ծնողների քրիստոնեական անունները: Միևնույն է կան անհամապատասխանություններ և անհայտ մանրամասներ: Շատ օսմանյան ռեգիստրներ ծննդյան օրերի ճշգրիտ տվյալներ այդպես էլ չեն ներկայացրել: Թուրք պաշտոնյաները կարող էին ամիսը մեկ անգամ մեկնել մի գյուղ և պարզապես նորածնին գրանցել իրենց իսկ այցի օրը:
Այսպիսով, ինչո՞ւ է Թուրքիան այս փաստաթղթերն այժմ որոշել հրապարակել: Չէ՞ որ Էրդողանը բողոքել է, որ թուրքերը հաճախ «մեղադրվում են հրեա, հայ կամ հույն լինելու մեջ»:
Լրագրող Սերդար Կորուխին «Ալ Մոնիտի» հետ զրույցում բացատրել է, որ. «եթե նրանք մի քանի տարի առաջ տվյալները բացեին, երբ մենք ավելի հանդուրժող դարձանք, դավադրության տեսություններն այնքան էլ ուժեղ չէին լինի, ինչպես հիմա, երբ պետությունը հավատում է, որ մենք  պայքարում ենք գոյության համար: Այսպիսով, Թուրքիան վերակենդանացնում է անկախության պատերազմի ոգին` ներշնչելով հայրենասիրություն և իշխանամետ մտածողություն»:
2003-ին հայկական «Ակոս» թերթը, որի խմբագիր Հրանտ Դինքը սպանվեց 2007 թվականին, հաղորդում էր, որ թուրքական կառավարությունը գաղտնի կերպով կոդավորել է բոլոր փոքրամասնություններին իր ռեգիստրում: Հույները մեկն էին: Հայերը երկուսն էին: Հրեաները երեքն էին:

Эрдоган раскрывает генеалогию тысячи турок. Каков его мотив?
Только в Турции национальная принадлежность гражданина рассматривается как проблема национальной безопасности. Поэтому в Анкаре реестр населения до недавнего времени считался закрытой книгой, а ее данные - государственной тайной. Об этом пишет обозреватель издания The Independent Роберт Фиск в своей статье ''Эрдоган раскрывает генеалогию тысячи турок: каков его мотив?''.
"Как известно, Гитлер в своих многочисленных интервью, а также своим генералам, прежде чем вторгаться в Польшу, говорил: ''А кто сейчас помнит Геноцид армян?''. Ататюрк, по-видимому,  мечтал о ''Турции без армян'' так же, как Гитлер намеревался представить своим последователям ''Европу без евреев''. Геноцид армян 1915 года, который отвергается турецким правительством, является первым холокостом 20-го века, который уничтожил полтора миллиона христиан османского гражданства. Почти вся армянская община была ликвидирована.
Неожиданная реакция турок на внезапное открытие 3 недели назад в интернете графической базы данных реестра населения была настолько непосредственной и бурной, что спустя короткое время система сломалась. Многие турки выяснили, что на самом деле они армяне, или частично армяне, или же частично греки и евреи. В горах Восточной Анатолии, а также в окрестностях Стамбула, Измира, Эрзрума, Вана и Казантипа древние призраки вышли из вековых мавзолеев, чтобы подтвердить свое присутствие в истории Турции.
До сих пор, почти два десятилетия, по крайней мере до переворота Султана Эрдогана, тысячи турок свободно говорили о своих предках. Они знали, что в условиях массовой резни и изнасилования армян многие христианские семьи приняли ислам, а десятки тысяч молодых женщины вышли замуж за турецких или курдских мусульман. Их дети выросли как мусульмане и считали себя турками, но на самом деле они наполовину были армянами. В мусульманских школах десятки тысяч армянских сирот были вынуждены говорить по-турецки и изменить свои имена.
Армяне диаспоры, те 11 миллионов армян, которые жили за пределами Турции или Армении, первые поняли значение недавно открывшегося реестра населения, который содержал данные, начиная с 1800-ых годов. До четырех миллионов турецких граждан в течение 48 часов пытались обнаружить свою родословную, поэтому система сломалась.
Документы, конечно, могут быть неполными. Есть также такие известные армянские предки, которые указаны как мусульмане - без их происхождения. Имена принявших ислам в 1915 году, во время Геноцида - мусульманские имена, однако показаны также христианские имена их родителей. Все-таки есть несоответствия и неизвестные подробности. Многие османские регистры так и не представили точные данные дней рождения. Турецкие чиновники могли раз в месяц ездить в деревни и просто регистрировать новорожденных в день их визита.
Таким образом, почему Турция теперь решила опубликовать этот документ? Ведь Эрдоган пожаловался, что турки часто ''обвиняются за еврейское, армянское или греческое происхождение''.
Журналист Сердар Корухи в беседе с ''Аль-Монте'' пояснил, что ''если б они открыли данные несколько лет назад, когда мы стали более терпимыми, теории заговора не были бы так сильны, как сейчас, когда государство считает, что мы боремся за существование. Таким образом, Турция возрождает дух войны за независимость, внушая патриотизм и провластное мышление''.
В 2003 году армянская газета ''Акос'', редактор которой Грант Динк был убит в 2007 году, сообщила, что турецкое правительство тайно кодировало представителей всех меньшинств в своем регистре. Греки были первыми. Армяне - вторые. Евреи – третьи", - пишет издание.