Մարտի 7-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Հադրութի շրջանի հարավային ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (ԳՆԱՆ) դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել է ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։

OSCE Mission Monitoring on NKR -Azerbaijan Border Passed in Accordance with the Agreed Schedule
On March 7, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the ceasefire regime on the border of Artsakh and Azerbaijan, in the south direction of the Hadrut region, the press service of NKR MFA informs.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ambassador Andrzej Kasprzyk, his Field Assistant Mihail Olaru (Moldova) and Personal Assistant Simon Tiller (Great Britain).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).