Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինին (լուսանկարներ)
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Լիբանան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում այսօր այցելել է Անթիլիաս, որտեղ հանդիպում է ունեցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի հետ:
Հանդիպումից առաջ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Կաթողիկոսի ուղեկցությամբ այցելել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Մայր Տաճար, այնուհետ՝ մայրավանքի հարևանությամբ կառուցված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող մատուռ:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը և Արամ Ա Կաթողիկոսը քննարկել են Հայաստանի զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական ներկայիս իրավիճակը և վերջին շրջանի տնտեսական աճի ուղղությամբ արձանագրված ցուցանիշները՝ նշելով, որ կառավարությունը շարունակում է ավելի լավ արդյունքներ արձանագրելուն ուղղված քայլեր իրականացնել տարբեր ոլորտներում: Կարեն Կարապետյանը նաև մանրամասներ է ներկայացրել այսօր Լիբանանի ղեկավարության հետ ունեցած բանակցությունների վերաբերյալ՝ դրանք որակելով արդյունավետ և կառուցողական:
Արամ Ա Կաթողիկոսը կարևորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Լիբանան և մասնավորապես, տնտեսական հագեցած օրակարգը, որը լավ հնարավորություն է համարել երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման հեռանկարները քննարկելու առումով:
Վարչապետը նաև պատասխանել է ներկա գտվող համայնքի ներկայացուցիչներին հետաքրքող հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերել են ՀՀ տնտեսական օրակարգին, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման հեռանկարներին, Հայաստան-Եվրամիության փոխգործակցությանը:

В Ливане премьер Армении встретился с Арамом Первым (фотографии)
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в рамках официального визита в Ливан посетил Антилиас, где встретился с Его Святейшеством Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым, сообщает пресс-служба правительства РА.
Перед встречей премьер-министр Карен Карапетян в сопровождении Католикоса посетил Кафедральный собор Святого Григория Просветителя, затем часовню, построенную по соседству с собором в память о жертвах Геноцида армян.
Премьер-министр Карен Карапетян и Католикос Арам Первый обсудили вопросы, касающиеся развития Армении. Глава правительства представил нынешнюю экономическую ситуацию в Армении и показатели, зафиксированные в направлении экономического роста в последний период, отметив, что правительство продолжает осуществлять шаги, направленные на достижение более высоких результатов в различных сферах. Карен Карапетян также представил детали состоявшихся сегодня переговоров с руководством Ливана, охарактеризовав их как результативные и конструктивные.
Католикос Арам Первый отметил важность официального визита премьер-министра РА в Ливан и, в частности, насыщенной экономической повестки дня, которую счел хорошей возможностью в плане обсуждения перспектив развития двусторонних экономических связей.
Премьер-министр также ответил на вопросы присутствующих представителей общины, которые, в частности, касались экономической повестки дня РА, перспектив урегулирования нагорно-карабахской проблемы, сотрудничества Армения-Евросоюз.