Հետախույզի թունավորումը՝ Մոսկվա-Լոնդոն հարաբերությունների սրման պատճառ
Ռուսաստանի Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալը, ով դատապարտվել էր պետական դավաճանության համար, մարտի 4-ին դստեր հետ միասին Սոլսբերիում (Բրիտանիա) հայտնաբերվել էր անգիտակից վիճակում: Սկրիպալը Բրիտանիայում ապաստան էր ստացել դեռ 2010թ.՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հետախույզների փոխանակումից հետո:
Բրիտանիայի իշխանությունների տվյալներով՝ նրանց թունավորել են ռուսական արտադրության նյարդակաթվածային նյութով: Ելույթ ունենալով բրիտանական խորհրդարանում՝ վարչապետ Թերեզա Մեյն ուղղակիորեն մեղադրել է Ռուսաստանին՝ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր՝ Յուլյայի թունավորման մեջ: Ի պատասխան՝ Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը հերքել է այդ մեղադրանքները:
Լոնդոնում ՌԴ դեսպանությունը «Ֆորին օֆիսին» ուղղված պաշտոնական հայտագրում նշել է, որ անհրաժեշտ է համատեղ հետաքննություն անցկացնել, սակայն Բրիտանիայում Ռուսաստանի առաջարկը չեն ընդունել, փոխարենը ներկայացրել են վերջինիս դեմ ձեռնարկվելիք դիվանագիտական և քաղաքական միջոցառումները.
- Բրիտանիան կպահանջի 23 ռուս դիվանագետների հեռանալը երկրից,
- կչեղարկի Լոնդոն այցելելու՝ Սերգեյ Լավրովին ուղարկված հրավերը,
- Բրիտանիա ժամանող՝ Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ խիստ վերահսկողություն կսահմանի,
- Բրիտանիայի թագավորական ընտանիքն ու պաշտոնատար անձինք չեն մեկնի Ռուսաստան՝ ներկա գտնվելու ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությանը, և այլն, հայտնում է BBC-ն:
Մերժելով Ռուսաստանի՝ համագործակցության առաջարկը, պաշտոնական Լոնդոնը հրաժարվել է նաև Ռուսաստանին ուղարկել նյարդակաթվածային նյութի նմուշը: Այս մասին հայտարարել է Բրիտանիայի արտգործնախարար Բորիս Ջոնսոնը:
Այս մեղադրանքներն ու հայտարարությունները Ռուսաստանի արտգործնախարարությունն անպատասխան չի թողնում. մասնավորապես, ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Սկրիպալի գործն Արևմուտքն ուզում է կապել Սիրիայում քիմիական զենքի օգտագործման հետ՝ «այժմ էլ ներկայացնելով՝ իբր Ռուսաստանը քիմիական զենք է օգտագործել Բրիտանիայի տարածքում»: Իսկ Բրիտանիայի կողմից համագործակցության առաջարկի մերժումը, ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, նպատակ ունի թաքցնել դեպքի իրական հանգամանքները:
Ռուսաստանի արձագանքների արդյունքում ավելի են սրվում հարաբերությունները Մոսկվայի և Լոնդոնի միջև:
Բացի այդ, Լոնդոնն իր թիկունքում զգում է ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի աջակցությունը: Մասնավորապես, Ֆրանսիայի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ իրենք մտադիր են համաձայնեցնել արձագանքն այդ միջադեպի վերաբերյալ Բրիտանիայի իշխանությունների հետ, իսկ ԱՄՆ-ում նշել են, որ ռուս դիվանագետների նկատմամբ Լոնդոնից հեռանալու պահանջն արդարացի է: Այս ամենը լարվածության թուլացում բնավ չի խոստանում:
Հարաբերությունների լարվածության ֆոնին Ռուսաստանը որպես պատասխան գործողություններ որոշել է կրճատել ՌԴ-ում բրիտանական դիվանագիտական կորպուսի կազմը: Չի բացառվում նաև Բրիտանիային մատակարարվող գազի ծավալների կրճատումը:
Ըստ ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական հայտարարության՝ Մոսկվայի և Լոնդոնի միջև հարաբերությունների սրման պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է Մեծ Բրիտանիան:

Scripal's Poisoning: A Reason for Tense Relations Between London and Moscow?
Former Russian Colonel General Sergei Scripal, who was convicted for state treason, was found unconscious in Solsbury, Britain, on March 4, together with his daughter. Scripal was granted asylum in Britain in 2010 after agents exchange between Russia and the United States.
According to the British authorities, they have been poisoned by the neurotransmitter of Russian production. Speaking at the British Parliament, Prime Minister Tereza May directly blamed Russia, for Sergei Scripal and his daughter Yulia's poisoning. In response, the Russian Foreign Ministry denied the accusations.
The RF Embassy in London said in a formal statement addressed to Foreign Office that it was necessary to conduct a joint investigation, but the British side did not accept Russia's proposal, and instead introduced diplomatic and political measures against Russia:
Britain will force 23 Russian diplomats to leave the country,
Will cancel an invitation to visit London, sent to Sergey Lavrov,
Will have strict control over Russian citizens arriving in the UK
Britain's royal family and officials will not travel to Russia to attend the World Football Championship, BBC reports.
Rejecting Russia's offer for cooperation, official London has also refused to send a sample of nerve materials to Russia. This was stated by British Foreign Secretary Boris Johnson.
Russian Foreign Ministry's Representative Maria Zakharova stated that rejecting their cooperation proposal, UK aims to conceal the real circumstances of the case.
As a result of this incident, relations between Moscow and London have got quite tense.
In addition, London got the support from the United States and France. In particular, the French Foreign Minister stated that they agree with the British authorities on the circumstances of the incident, and the US noted that the demand for the Russian diplomats to leave London is justified.
Against the backdrop of this tension, Russia may cut back on gas supplies to Britain as a response.
According to the official statement of the Russian Ministry of Foreign Affairs, the responsibility for the escalation of relations between Moscow and London lies entirely on the UK.