Հայ և ռուս պատգամավորները Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում վերահաստատել են Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի հայտարարությունների կարևորությունը. Արմեն Աշոտյան
ՀՀ Ազգային ժողովում աշխատանքն է ավարտել ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի համատեղ նիստը՝ Արմեն Աշոտյանի և Կոնստանտին Կոսաչովի համանախագահությամբ, որի արդյունքում կողմերը՝ հանձինս նիստի համանախագահների ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որով կարևորվել է երկու պետությունների միջև բարեկամության և համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը:
Աժ պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ համատեղ հայտարարությունում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների օրենսդրության ներդաշնակեցման գործընթացին, նախանշվել են միջազգային հարթակներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով գլոբալ անվտանգությանն ու տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ կողմերը կարևորել են միջազգային խնդիրների կարգավորման հարցում ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային ճանաչում ունեցող կառույցների առանցքային դերի ամրապնդումը՝ միջազգային իրավունքի նորմերի պահպանմամբ, ինչպես նաև հարգելով այլ պետությունների շահերը:
Կողմերն ընդհանուր առմամբ բարձր են գնահատել երկկողմ հարաբերություններում ձեռք բերված հաջողությունները, ինչպես նաև ռուս-հայկական արդյունավետ փոխգործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության, ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ շրջանակներում:
Անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ կողմերը հաստատել են ձգտումը շարունակելու փնտրել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խաղաղ և փոխընդունելի լուծում՝ հիմնված այն սկզբունքների վրա, որոնք ամրագրված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հնչեցրած համատեղ հայտարարություններում և 2017 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների Համատեղ հայտարարության դրույթներում: Կողմերը նաև ընդգծել են վստահության վերականգնմանն ուղղված համալիր միջոցառումների լիարժեք պահպանման և կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը, ինչի մասին հնչեցվել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում, նաև 2017 թվականին Ժնևում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակ:
Համատեղ հայտարարությունում կողմերն անդրադարձել են նաև առևտրատնտեսական փոխգործակցության ոլորտում առաջընթացի միտումներին, 2017 թվականի ընթացքում երկկողմ ապրանքաշրջանառության աճին, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը ստորագրված հայտարարությամբ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հանձնաժողովների հաջորդ համատեղ նիստն անցկացնել 2018 թ. երկրորդ կեսին, Մոսկվայում:
Անդրադառնալով ստորագրված հայտարարությանը՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ հայ և ռուս պատգամավորները Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում վերահաստատել են Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի հայտարարությունների կարևորությունը:

Ашотян: ''Армянские и российские депутаты в вопросе карабахского конфликта подтвердили важность венских, санкт-петербургских и женевских заявлений''
В НС завершило работу совместное заседание Постоянной комиссии по внешним связям НС РА и Комитета СФ ФС РФ по международным делам под сопредседательством А.Ашотяна и К.Косачева, в итоге которого стороны подписали Совместное заявление, подтверждающее развитие и укрепление дружбы и сотрудничества между двумя государствами.
Как передает официальный сайт НС Армении в документе затронуты вопрос гармонизации законодательства двух стран, намечены планы работы парламентариев в сфере развития межпарламентского взаимодействия, в том числе и на международных площадках.
Обратившись к вопросам глобальной безопасности и региональным вызовам, Стороны высказались за необходимость прилагать усилия, направленные на укрепление ключевой роли ООН и других международных общепризнанных институтов в урегулировании современных международных проблем при соблюдении норм международного права и уважении интересов других стран.
В целом Стороны высоко оценили успехи, достигнутые в развитии двусторонних связей, а также эффективное российско-армянское взаимодействие в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), ОДКБ и СНГ.
Обратившись к НК-проблеме, Стороны подтвердили стремление продолжить поиск мирного и взаимоприемлемого решения карабахского конфликта на основе принципов, содержащихся в совместных заявлениях президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и положений Совместного заявления глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанного в Вене 7 декабря 2017 г., а также подчеркнули необходимость полного соблюдения и претворения в жизнь комплекса мер по восстановлению доверия, озвученных на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге, а также на встрече президентов Армении и Азербайджана в октябре 2017 г. в Женеве.
В Совместном заявлении Стороны отметили успехи в сфере торгово-экономического взаимодействия и рост двустороннего товарооборота в 2017 г., перспективы экономического сотрудничества в рамках ЕАЭС .
В документе, подписанном председателем постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотяном и председателем Комитета СФ по международным делам К.Косачевым, достигнута договоренность о проведении очередного совместного заседания в Москве, во второй половине 2018 г.
Обратившись к Совместному заявлению, А.Ашотян отметил, что армянские и российские депутаты в вопросе мирного урегулирования Карабахского конфликта подтвердили важность венских, санкт-петербургских и женевских заявлений.