Վատիկանում Նարեկացու արձանի բացումը մեր հավատքի և պատմության հոգևոր արժևորումն է. Նաիրա Կարապետյան (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Միացյալ Ազատական Ազգային Կուսակցության (ՄԻԱԿ) քարտուղար, Ազգային Ժողովի 5-րդ գումարման պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հետ՝ Վատիկանում Գրիգոր Նարեկացու արձանի տեղադրման հետ կապված:
- Տիկի´ն Կարապետյան, երեկ՝ ապրիլի 5-ին, Վատիկանում տեղի ունեցավ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացման արարողությունը: Ինչպե՞ս կգնահատեք դրա կարևորությունը:
- Վատիկանի այգիներում Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացումը և նրա օծման արարողությունը Հռոմի պապի կողմից մեզ համար խիստ կարևոր է: Սա մեր հավատքի և պատմության հոգևոր արժևորումն է, որի սկիզբը դրվեց 2015 թվականի ապրիլի 12-ին, երբ Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցվող հատուկ պատարագի ժամանակ Ֆրանցիսկոս Պապն առաքելական հռչակագրով նրան շնորհեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի բարձր տիտղոսը: Մեկ տարի անց՝ 2016 թվականի հունիսին, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հռոմի պապին նվիրեց Գրիգոր Նարեկացու արձանի մանրակերտը՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկիր Պապի ուխտագնացության խորհրդանիշ: Եվ ահա արդեն Նարեկացու արձանը զարդարելու է Վատիկանի այգիները: Սա Հայաստանի հոգևոր և կրոնական բացառիկ նշանակության խոսուն և յուրահատուկ մի արտահայտում է: Երբ Վատիկանում հնչեցվում է Կաթոլիկ և Հայ Առաքելական եկեղեցիների աղոթքը, երբ Հռոմի պապը գլուխ է խոնարհում Նարեկացու արձանի առաջ, ակամայից փշաքաղվելու աստիճան հպարտություն ես ապրում: Այս ամենի հիմքում, բնականաբար, ընկած է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանի հետևողական և նվիրական, մեզ համար անգնահատելի նշանակություն ունեցող աշխատանքը:
- Վերջին տարիներին Վատիկանի հետ հարաբերությունները բավականին ակտիվ զարգացում են ապրում: Ո՞րն է այդ հարաբերությունների առանձնահատկությունն ու նշանակությունը մեզ համար:
- Լիովին համաձայն եմ, որ վերջին տարիներին Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև հարաբերությունները կարծես նոր մակարդակի են բարձրացել, և սա վերաբերում է ինչպես հոգևոր, այնպես էլ քաղաքական հարաբերություններին: Միգուցե կրկնվեմ, բայց սա իրոք դեսպան Մինասյանի ջանքերի արդյունքն է: Հարաբերությունների առանձնահատկությունները և նշանակությունը հսկայական են` ողջ կաթոլիկ աշխարհին է ներկայացվում մեր երկիրը, ներկայացվում է այնպիսին, ինչպիսին կա. հազարամյակների խորքից եկած քրիստոնյա արժեքների կրող, հարուստ մշակութային ժառանգությամբ և խաղաղության մեծ ջատագով: Եվ ամենակարևորը` մեր երկիրն այսպես է ընկալվում և ներկայացվում կաթոլիկ աշխարհի բարձրագույն առաջնորդի` Սրբազան Քահանայապետի կողմից:

The Installation of the Statue of St. Gregory of Narek Is the Spiritual Appreciation of Our Faith and History. Naira Karapetyan (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with the Secretary of the United Liberal National Party (MIAK), Member of the National Assembly's 5th Convocation, Naira Karapetyan on the installation of the statue of St. Gregory of Narek in Vatican.
Mrs. Karapetyan, on April 5 the statue of St. Gregory of Narek was installed in Vatican. How would you assess its importance?
- The opening of the statue of the Doctor of the Church St. Gregory of Narek in the Vatican Gardens and its consecration by the Pope are very important for us. This is the spiritual appreciation of our faith and history, which began on April 12, 2015, when a special liturgy at St. Peter's Cathedral was held by the Pope Francis giving St. Gregory of Narek the title of the Doctor of the Church. A year later, in June 2016, Armenian President Serzh Sargsyan presented to Pope the miniature of St. Gregory of Narek as a symbol of the Pope's pilgrimage to the first Christian country. And now the statue of St. Gregory of Narek will decorate the Vatican Gardens. This is a remarkable and unique expression of Armenia's spiritual and religious significance. When the prayer of the Catholic and Armenian Apostolic Churches is heard in Vatican, when the Pope is bowing his head before the statue of St. Gregory of Narek, you feel a great pride. Naturally, it is the result of the consistent and cherished great work of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the Holy See MIkayel Minasyan, which is unvaluable for us.
- In the recent years, relations with Vatican have quite intensified. What is the peculiarity and significance of these relations for us?
- I fully agree that in the recent years, relations between Armenia and the Holy See have risen to a new level, and this refers to both spiritual and political relations. Maybe I will repeat myself, but this is really the result of Ambassador Minasyan's efforts. The peculiarities and importance of these relations are immense: our country is presented to the whole Catholic world, it is presented as it is – a country bearing Christian values, a country with rich cultural heritage and a great advocate of peace. And most importantly, our country is perceived and presented by the Supreme Leader of the Catholic World, Pope Francis.