Սերժ Սարգսյանը պարգևատրել է Վոլինկինին և հրաժեշտ տվել
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին պաշտոնավարման ընթացքում կատարած զգալի աշխատանքի եւ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար՝ ընդգծելով, որ դեսպան Վոլինկինի գլխավորությամբ դեսպանության ակտիվ գործունեությունը մի մասն է այն ծավալուն աշխատանքի, որ իրականացվում է ՌԴ ղեկավարության հետ՝ հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների խորացման եւ ամրապնդման ուղղությամբ:
Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի քաղաքական երկխոսությունը, ինչպես նաեւ տնտեսական հարաբերությունները հետեւողականորեն զարգանում են, դինամիկ զարգանում է նաեւ համագործակցությունը հումանիտար, ռազմական, ռազմատեխնիկական ոլորտներում:
Իվան Վոլինկինը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սարգսյանին իր աշխատանքը նման բարձր գնահատականի արժանացնելու համար եւ ընդգծել, որ այն իրականացվել է դեսպանության ողջ աշխատակազմի, համախոհների ջանքերով, ովքեր սիրում են Հայաստանը եւ արել են ամեն հնարավորը՝ նպաստելու երկու պետությունների հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանը: Դեսպան Վոլինկինը նշել է, որ հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման հարցում մեծ դեր ունի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահների անձնական ներդրումը:
Դեսպանը համակարծիք է եղել, որ վերջին տարիներին երկկողմ հարաբերություններում բազմաթիվ ձեռքբերումներ են արձանագրվել, եւ հույս է հայտնել, որ դրանք շարունակական կլինեն:
Իվան Վոլինկինն իր համար մեծ պատիվ է համարել Հայաստանում պաշտոնավարելը եւ նշել, որ այդ ժամանակահատվածում ոչ միայն հարստացրել է իր դիվանագիտական աշխատանքի փորձառությունը, այլեւ շատ բան է սովորել հայ ժողովրդից, որ իր հետագա աշխատանքի, ինչպես նաեւ ողջ կյանքի ընթացքում օգտակար է լինելու: Դեսպանը վստահեցրել է, որ Հայաստանն իր սրտում է, եւ ապագայում եւս առիթներ կունենա վերադառնալու իր համար հարազատ դարձած այս երկիր:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական կապերի զարգացման, հայ եւ ռուս ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ի նշան երախտագիտության, Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինին պարգեւատրել է Բարեկամության շքանշանով, շնորհավորել եւ մաղթել նրան հետագա հաջողություններ:

Президент Армении наградил и попрощался с Иваном Волынкиным
Президент Армении Серж Саргсян 7 апреля принял Чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Армении Ивана Волынкина, который завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики выразил благодарность послу за выполненную в ходе пребывания в должности ощутимую работу и большой вклад в дело развития армяно-российских отношений, подчеркнув, что активная деятельность посольства под руководством Волынкика – одна из частей той объёмной работы, которая осуществляется с руководством РФ в направлении углубления и укрепления армяно-российских стратегических союзнических отношений.
Президент Саргсян с удовлетворением констатировал, что политический диалог Армении и России, а также экономические отношения последовательно развиваются, динамично развивается также сотрудничество в гуманитарной, военной, военно-технической сферах.
Иван Волынкин выразил благодарность президенту Саргсяну за то, что он удостоил его работу столь высокую оценку и подчеркнул, что это является заслугой всего персонала посольства, единомышленников, которые любят Армению и делали всё возможное, чтобы способствовать расширению и углублению отношений двух государств. Посол Волынкин отметил, что в вопросе укрепления армяно-российских дружественных отношений большую роль имеет личный вклад Президентов Армении и России.
Посол сказал, что разделяет мнение президента, что в последние годы в двусторонних отношениях зафиксированы многочисленные достижения, и выразил надежду, что они будут продолжены.
Иван Волынкин счел для себя большой честью работу в Армении и отметил, что за этот период не только обогатил свой опыт дипломатической работы, но и многому научился у армянского народа и в течение своей дальнейшей работы, а также всей жизни это будет полезным. Посол заверил, что Армения в его сердце, и в будущем также будет иметь поводы вернуться в ставшую ему родной эту страну.
За значительный вклад в дело развития дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией, укрепления дружбы армянского и российского народов президент Серж Саргсян в знак признательности наградил Чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Ивана Волынкина Орденом Дружбы, поздравил и пожелал ему дальнейших успехов.