Ալիևի հաշվարկներն իրենց արդարացրին
Եվս 7 տարի Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնը կզբաղեցնի Իլհամ Ալիևը: Արտահերթ նախագահական ընտրությունների արդյունքում Ալիևին հաջողվեց ստանալ ձայների 86%-ը, ինչը բավականին լուրջ ցուցանիշ է: Իսկ ինչո՞վ է պայմանավորված նման բարձր արդյունքը:
Ադրբեջանի իշխանությունների վարած քաղաքականությանը և երկրում տիրող իրավիճակին անծանոթ անձանց կարող էր թվալ, թե Ալիևն իր երկրում վայելում է լայն ժողովրդավարություն: Սրա ապացույց կարող էր լիներ նաև ընտրություններից մի քանի օր առաջ իրականացված հարցումները, ըստ որոնց՝ հարցվածների 86,3%-ն ասել է, որ ընտրելու է Իլհամ Ալիևին: Այնուամենայնիվ, գրեթե բոլորի, այդ թվում՝ միջազգային հանրության համար ակնհայտ է, որ ընտրություններում նման արդյունքներ գրանցելը հետևողականորեն իրականացված աշխատանքի և հաշվարկի արդյունք էր:
Նախ, Ալիևի կառավարման ողջ տարիների ընթացքում երկիրը ապրել է փակ համակարգում, որտեղ պատժվել է ազատ խոսքը, որտեղ հասարակությունը մշտապես ենթարկվել է բռնաճնշումների և ապրել է վախի մթնոլորտում: Խիստ վերահսկողության տակ գտնվելու պայմաններում դժվար է պատկերացնել, որ Ադրբեջանի հասարակությունը կհանդգնի դեմ դուրս գնալ Ալիևի կլանին և նրա շահերին:
Երկրորդ, արտահերթ նախագահական ընտրություններ նշանակելով՝ Ալիևն իր համար ապահովագրեց ընտրություններում նման արդյունքներ ունենալը: Ժամկետն առաջ բերելով՝ Ալիևը մի կողմից սահմանափակեց առանց այն էլ մարգինալացված ընդդիմության հնարավորությունները՝ համախմբվելու և ծանրակշիռ ուժ դառնալու, մյուս կողմից էլ, հաշվի առնելով Արևմուտք-Ռուսաստան բավականին հագեցած օրակարգը, Ադրբեջանին հաջողվեց խուսափել ընտրությունների շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների հետ կապված Արևմուտքի քննադատություններից:
Նման պայմանների ապահովման արդյունքում որևէ կերպ զարմանալի չէր, որ հենց բուն ընտրությունների օրը դիտորդների կողմից բավականին քիչ ընտրախախտումներ են արձանագրվել, իսկ ընթացքի վերաբերյալ գնահատականներն էլ հիմնականում դրական են: Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, ընտրությունները «բեմականացնելիս» իրենք իրենց գերազանցեցին. ընտրախախտումների վերաբերյալ դատարան որևէ բողոք-դիմում չի ներկայացվել: Նման երևույթի դժվար է ականատես լինել անգամ ամենաժողովրդավար երկրներում:
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Ալիևի վարած քաղաքականությունն առ այսօր իրեն «արդարացրել» է և առայժմ երկրի հանրությունը, չնայած սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմաններին և երկրում տիրող ոչ առողջ մթնոլորտին, պատրաստ չէ դիմադրել ալիևյան կլանին:

Расчеты Алиева оправдали себя
Следующие семь лет пост президента Азербайджана вновь будет ты занимать Ильхам Алиев. В результате внеочередных президентских выборов Алиеву удалось получить 86% голосов, что является довольно серьезным показателем. Чем обусловлен такой высокий результат?
Людям, не знакомым с проводимой азербайджанскими властями политикой и ситуацией в стране, могло показаться, что Алиев в своей стране пользуется широкой популярностью. Доказательством этого могли быть также соцопросы, проведенные за несколько дней до выборов, согласно которым 86.3% респондентов заявило, что отдаст свой голос Ильхаму Алиеву. Тем не менее, почти для всех, в том числе и для международного сообщества очевидно, что такие результаты на выборах - результат последовательно проведенной работы и подсчетов.
Во-первых, на протяжении правления Алиева страна жила в закрытой системе, где за свободу слова наказывали, где общество постоянно подвергалось репрессиям и жило в атмосфере страха. В условиях строгого контроля трудно себе представить, что азербайджанская общественность решится выйти против клана Алиева и его интересов.
Во-вторых, назначив внеочередные президентские выборы, Алиев обеспечил себе наличие таких результатов на выборах. Перенеся время выборов, Алиев с одной стороны ограничил возможности и без того маргинализованной оппозиции - объединиться и стать весомым потенциалом, с другой стороны, принимая во внимание довольно насыщенную повестку Запад-Россия, Азербайджану удалось избежать западной критики в связи с событиями, происходящими вокруг выборов.
В результате обеспечения таких условий не удивительно, что в день голосования наблюдатели зарегистрировали совсем немного нарушений, а оценки относительно избирательного процесса в основном положительные. Примечательно то обстоятельство, что власти Азербайджана превзошли самих себя при ''постановке'' выборов: никаких жалоб на нарушения не было подано в суд. Подобного явления не наблюдается даже в самых демократических странах.
Таким образом, можно констатировать, что до сих пор политика Алиева "оправдывала" себя, и пока что общество страны, несмотря на сложные социально-экономические условия и нездоровую атмосферу в стране, не готово противостоять клану Алиева.