Ալիևի հաշվարկներն իրենց արդարացրին
Եվս 7 տարի Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնը կզբաղեցնի Իլհամ Ալիևը: Արտահերթ նախագահական ընտրությունների արդյունքում Ալիևին հաջողվեց ստանալ ձայների 86%-ը, ինչը բավականին լուրջ ցուցանիշ է: Իսկ ինչո՞վ է պայմանավորված նման բարձր արդյունքը:
Ադրբեջանի իշխանությունների վարած քաղաքականությանը և երկրում տիրող իրավիճակին անծանոթ անձանց կարող էր թվալ, թե Ալիևն իր երկրում վայելում է լայն ժողովրդավարություն: Սրա ապացույց կարող էր լիներ նաև ընտրություններից մի քանի օր առաջ իրականացված հարցումները, ըստ որոնց՝ հարցվածների 86,3%-ն ասել է, որ ընտրելու է Իլհամ Ալիևին: Այնուամենայնիվ, գրեթե բոլորի, այդ թվում՝ միջազգային հանրության համար ակնհայտ է, որ ընտրություններում նման արդյունքներ գրանցելը հետևողականորեն իրականացված աշխատանքի և հաշվարկի արդյունք էր:
Նախ, Ալիևի կառավարման ողջ տարիների ընթացքում երկիրը ապրել է փակ համակարգում, որտեղ պատժվել է ազատ խոսքը, որտեղ հասարակությունը մշտապես ենթարկվել է բռնաճնշումների և ապրել է վախի մթնոլորտում: Խիստ վերահսկողության տակ գտնվելու պայմաններում դժվար է պատկերացնել, որ Ադրբեջանի հասարակությունը կհանդգնի դեմ դուրս գնալ Ալիևի կլանին և նրա շահերին:
Երկրորդ, արտահերթ նախագահական ընտրություններ նշանակելով՝ Ալիևն իր համար ապահովագրեց ընտրություններում նման արդյունքներ ունենալը: Ժամկետն առաջ բերելով՝ Ալիևը մի կողմից սահմանափակեց առանց այն էլ մարգինալացված ընդդիմության հնարավորությունները՝ համախմբվելու և ծանրակշիռ ուժ դառնալու, մյուս կողմից էլ, հաշվի առնելով Արևմուտք-Ռուսաստան բավականին հագեցած օրակարգը, Ադրբեջանին հաջողվեց խուսափել ընտրությունների շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների հետ կապված Արևմուտքի քննադատություններից:
Նման պայմանների ապահովման արդյունքում որևէ կերպ զարմանալի չէր, որ հենց բուն ընտրությունների օրը դիտորդների կողմից բավականին քիչ ընտրախախտումներ են արձանագրվել, իսկ ընթացքի վերաբերյալ գնահատականներն էլ հիմնականում դրական են: Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի իշխանությունները, ընտրությունները «բեմականացնելիս» իրենք իրենց գերազանցեցին. ընտրախախտումների վերաբերյալ դատարան որևէ բողոք-դիմում չի ներկայացվել: Նման երևույթի դժվար է ականատես լինել անգամ ամենաժողովրդավար երկրներում:
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Ալիևի վարած քաղաքականությունն առ այսօր իրեն «արդարացրել» է և առայժմ երկրի հանրությունը, չնայած սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմաններին և երկրում տիրող ոչ առողջ մթնոլորտին, պատրաստ չէ դիմադրել ալիևյան կլանին:

Aliyev's Calculations Justified Themselves
For another seven years the President of Azerbaijan will be Ilham Aliyev. In the snap presidential elections Aliyev succeeded in receiving 86% of the votes and this is quite serious indicator. What is such result conditioned by?
To those people, who are not familiar with the policy pursued by the Azerbaijani authorities and to the situation in that country, it might have seemed that Aliyev enjoys a broad popularity in his country. Evidence to this could have been the results of the survey conducted several days before the elections, according to which 86.3% of the respondents said they would vote for Ilham Aliyev. However, it is clear to almost everyone, including the international community, that the reason for such results in the elections is the consistent work and the right calculation of Aliyev.
First, during the years of Aliyev's rule, the country lived in a closed system, where free speech was punished, where the society was constantly subjected to repressions and lived in the atmosphere of fear. Under very strict control, it is difficult to imagine that the Azerbaijani society would go against Aliyev's clan and his interests.
Second, by appointing snap presidential elections, Aliyev insured such results in the elections. By bringing the time closer, Aliyev limited the opportunities of the marginalized opposition to consolidate and become a solid force, and on the other hand, taking into account the rich agenda of the West-Russia, Azerbaijan succeeded in avoiding Western criticism regarding the developments around the elections.
In the presence of such conditions, it was not surprising that during the elections day the observers recorded quite few electoral frauds, and the evaluations on the process were mostly positive. It is noteworthy that the Azerbaijani authorities themselves surpassed themselves, when "staging" the elections. No complaint has been filed to the court on violations. Such a phenomenon is hardly witnessed even in the most democratic countries.
Thus, it can be stated that untill now Aliev's policy has "justified" itself and so far the country's society, despite the difficult socio-economic conditions and the unhealthy atmosphere in the country, is not ready to resist the Aliev clan.