ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը կոչ է անում միջազգային հանրությանը զսպել Բաքվին
Հայաստանի արտգործնախարարը մեկնաբանել է արցախա-ադրբեջանական շփման գծում ստեղծված իրավիճակը՝ պնդելով, թե Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումների ֆոնին Ադրբեջանը Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով կենդանի ուժի, հրետանու և զինտեխնիկայի կուտակումներ է իրականացնում, ինչն առիթ է տալիս ենթադրելու Բաքվի կողմից հնարավոր նոր արկածախնդրության նախապատրաստման մասին։
«Միջազգային հանրությունը` առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, պետք է համապատասխան ջանքեր գործադրեն Բաքվին զսպելու, առաջնագծից ադրբեջանական զինտեխնիկան, հրետանին և զինված ուժերը հետ քաշելու և 1994-1995 թթ. զինադադարի համաձայնագրերն անշեղ իրագործելու ուղղությամբ»,-պնդել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը՝ընդգծելով, որ պաշտոնական Երևանը մնում է հիմնահարցի խաղաղ,բանակցային լուծման կողմնակից:
«Ադրբեջանը չպետք է պատրանքներ տածի, թե Հայաստանում ներքաղաքական զարգացումների պայմաններում կարող է ոտնձգություն կատարել Արցախի դեմ և իրականացնել իր ագրեսիվ մտադրությունները։ Հայաստանն ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր հաստատակամ կանգնած է Արցախի թիկունքին և վճռական է ապահովելու նրա անվտանգությունը», - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը, հաղորդում է Azatutyun-ը:
Ավելի վաղ ԼՂ պաշտպանության նախարարությունը շփման գծում ադրբեջանական զինտեխնիկայի կուտակումներն ու տեղաշարժը պատկերող տեսագրություն էր հրապարակել:

Армения призывает международное сообщество сдержать Баку
Армения как прежде, так и сегодня твердо стоит за спиной Арцаха и решительна в обеспечении его безопасности. Об этом заявил сегодня глава МИД РА Эдвард Налбандян.
Согласно заявлению, "на фоне внутриполитических развитий в Армении Азербайджан сосредоточил вдоль всей линии соприкосновения с Арцахом живую силу, наблюдаются скопления артиллерии военной техники, а это дает основание предполагать, что Баку готовится к возможной новой авантюре".
"Международное сообщество, в первую очередь страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, должны приложить соответствующие усилия для сдерживания Баку, для того, чтобы обеспечить отвод азербайджанской военной техники, артиллерии и вооруженных сил с передовой, а также с целью неукоснительного выполнения соглашений о перемирии 1994-1995 гг.
Продолжаем сохранять убежденность, что у мирного урегулирования карабахской проблемы – путем переговоров – нет альтернативы. Применение силы может привести к непредсказуемым последствиям для всего региона.
Азербайджан не должен питать иллюзий, что в условиях внутриполитических развитий в Армении может совершить посягательство против Арцаха и осуществить свои агрессивные намерения. В вопросе обороны Карабаха армянский народ един и не позволит какого-либо посягательства в отношении Арцаха.
Армения, как в прошлом, так и сегодня решительно стоит рядом с Арцахом и решительна в вопросе обеспечения его безопасности", – говорится в заявлении Налбандяна, пишет Panorama.