Թուրքիայի խնդրահարույց հայտարարությունը Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների ֆոնին
Նոր կառավարության ձևավորումով՝ Հայաստանի թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության համար բացվում է մի շրջափուլ, որը լի է տարաբնույթ հնարավորություններով, ինչպես նաև մարտահրավերներով: Խոսքը վերաբերում է այդ թվում հայ-թուրքական հարաբերություններին: Հայաստանում ստեղծված նոր ներքաղաքական գործընթացների ֆոնին՝ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ «եթե Հայաստանը հրաժարվի տարիներ շարունակ Թուրքիայի նկատմամբ թշնամական դիրքորոշումից, Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության, սահմանների նկատմամբ սխալ դիրքորոշումից, եթե հրաժարվի ամեն ինչից, ցանկանա նոր էջ բացել, մենք էլ, մանրամասներն ուսումնասիրելով, համարժեք որոշում կկայացնենք»:
Նման հայտարարությունը ոչ միայն բավականին խնդրահարույց է, այլ նաև խեղաթյուրում է իրականությունը:
Նախ, 2008 թվականին Հայաստանն էր, որ նախաձեռնեց Ֆուտբոլային դիվանագիտությունն ու Ցյուրիխյան ողջ գործընթացը՝ նպատակ հետապնդելով Թուրքիայի հետ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ առանց նախապայմանների: Այնուամենայնիվ, գործընթացը տապալվեց և տապալվեց ոչ թե Հայաստանի, այլ Թուրքիայի պատճառով, որը, խախտելով ստանձնած պարտավորությունները, սկսեց Հայաստանի հետ խոսել նախապայմանների լեզվով՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կապելով Ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Ավելին, բազմաթիվ առիթներով ու տարբեր, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակներով Թուրքիայի իշխանությունները թշնամական հայտարարություններով են հանդես եկել հայերի ու Հայաստանի վերաբերյալ՝ ընդհուպ մինչև հայ անվանելը համարելով վիրավորանք:
Երկրորդ, Հայաստանը երբևէ որևէ «սխալ դիրքորոշում» կամ խնդիրներ չի բարձրաձայնել Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության և սահմանների հետ կապված: Հայաստանի Հանրապետության, նրա իշխանությունների և ողջ հայ ժողովրդի պահանջը Թուրքիային եղել և մնում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և խախտված իրավունքների վերականգնման խնդիրը:
Երրորդ, ինչպես ՀՀ նախկին ղեկավարները, այնպես էլ ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն այսօր էլ պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատմանն` առանց նախապայմանների:
Կարևոր է, որպեսզի նման դիրքորոշումն ամրապնդվի ներկայիս իշխանությունների արտաքին քաղաքական օրակարգում, ավելին, որպեսզի Թուրքիայի իշխանությունները լիարժեքորեն գիտակցեն, որ չնայած Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին՝ Հայաստանի հետ շանտաժի, սպառնալիքների կամ նախապայմանների լեզվով խոսել հնարավոր չի լինելու: Իսկ ՀՀ իշխանություններն էլ կփորձեն Թուրքիայի հետ փնտրել երկխոսության եզրեր, երբ այդ երկրում իշխանությունները կլինեն առավել հավասարակշռված և պատասխանատու:

Проблематичное заявление Турции - на фоне внутриполитических процессов в Армении
Формирование нового правительства Армении открыло и для внутренней, и для внешней политики страны новый этап, который полон разнообразных возможностей, а также вызовов. Речь в том числе идет об армяно-турецких взаимоотношениях. На фоне новых внутриполитических процессов в Армении премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил, что ''если Армения откажется от своей многолетней враждебной позиции по отношению к Турции, ее границам и территориальной целостности, и пожелает открыть новую страницу, мы рассмотрим это и дадим соответствующий ответ, принимая во внимание интересы нашей страны. Мы не хотим быть в ссоре ни с кем, особенно с соседями''.
Подобное заявление не только довольно проблематично, но и искажает реальность.
Во-первых, в 2008 году именно Армения инициировала ''футбольную дипломатию'' и весь Цюрихский процесс, преследуя цель установить с Турцией дипломатические отношения без предварительных условий. Тем не менее, процесс провалился, и провалился не из-за Армении, а и из-за Турции, которая, нарушая взятые на себя обязательства, начала говорить с Арменией на языке предусловий, связывая процесс нормализации армяно-турецких отношений с карабахским конфликтом. Более того, даже после инициации примирительного процесса очень часто на разных, в том числе на самых высоких уровнях власти Турции выступали враждебными заявлениями в отношении армян и Армении, считая в том числе и слово ''армянин'' оскорбительным.
Во-вторых, Армения никогда не озвучивала какую-либо ''неверную позицию'' или проблему, связанную с территориальной целостностью и границей с Турцией. Требованием Республики Армения, ее властей и всего армянского народа к Турции была и остается проблема признания Геноцида армян и восстановления нарушенных прав в те годы.
В-третьих, как экс-руководители Армении, так и нынешний премьер-министр Никол Пашинян заявили, что Армения сегодня тоже готова к установлению отношений с Турцией без всяких предусловий.
Важно, чтобы такая позиция укрепилась во внешнеполитической повестке нынешних властей. Более того, важно, чтобы власти Турции в полной мере осознали, что, несмотря на произошедшие в Армении изменения, с нашей страной будет невозможно говорить на языке шантажа, угроз или предусловий. А правительство Армении тоже попытается найти общие точки для диалога с Турцией, когда в этой стране власти будут более толерантными и более ответственными.