Թուրքիայի խնդրահարույց հայտարարությունը Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների ֆոնին
Նոր կառավարության ձևավորումով՝ Հայաստանի թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության համար բացվում է մի շրջափուլ, որը լի է տարաբնույթ հնարավորություններով, ինչպես նաև մարտահրավերներով: Խոսքը վերաբերում է այդ թվում հայ-թուրքական հարաբերություններին: Հայաստանում ստեղծված նոր ներքաղաքական գործընթացների ֆոնին՝ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ «եթե Հայաստանը հրաժարվի տարիներ շարունակ Թուրքիայի նկատմամբ թշնամական դիրքորոշումից, Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության, սահմանների նկատմամբ սխալ դիրքորոշումից, եթե հրաժարվի ամեն ինչից, ցանկանա նոր էջ բացել, մենք էլ, մանրամասներն ուսումնասիրելով, համարժեք որոշում կկայացնենք»:
Նման հայտարարությունը ոչ միայն բավականին խնդրահարույց է, այլ նաև խեղաթյուրում է իրականությունը:
Նախ, 2008 թվականին Հայաստանն էր, որ նախաձեռնեց Ֆուտբոլային դիվանագիտությունն ու Ցյուրիխյան ողջ գործընթացը՝ նպատակ հետապնդելով Թուրքիայի հետ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ առանց նախապայմանների: Այնուամենայնիվ, գործընթացը տապալվեց և տապալվեց ոչ թե Հայաստանի, այլ Թուրքիայի պատճառով, որը, խախտելով ստանձնած պարտավորությունները, սկսեց Հայաստանի հետ խոսել նախապայմանների լեզվով՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կապելով Ղարաբաղյան հակամարտության հետ: Ավելին, բազմաթիվ առիթներով ու տարբեր, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակներով Թուրքիայի իշխանությունները թշնամական հայտարարություններով են հանդես եկել հայերի ու Հայաստանի վերաբերյալ՝ ընդհուպ մինչև հայ անվանելը համարելով վիրավորանք:
Երկրորդ, Հայաստանը երբևէ որևէ «սխալ դիրքորոշում» կամ խնդիրներ չի բարձրաձայնել Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության և սահմանների հետ կապված: Հայաստանի Հանրապետության, նրա իշխանությունների և ողջ հայ ժողովրդի պահանջը Թուրքիային եղել և մնում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և խախտված իրավունքների վերականգնման խնդիրը:
Երրորդ, ինչպես ՀՀ նախկին ղեկավարները, այնպես էլ ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն այսօր էլ պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատմանն` առանց նախապայմանների:
Կարևոր է, որպեսզի նման դիրքորոշումն ամրապնդվի ներկայիս իշխանությունների արտաքին քաղաքական օրակարգում, ավելին, որպեսզի Թուրքիայի իշխանությունները լիարժեքորեն գիտակցեն, որ չնայած Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին՝ Հայաստանի հետ շանտաժի, սպառնալիքների կամ նախապայմանների լեզվով խոսել հնարավոր չի լինելու: Իսկ ՀՀ իշխանություններն էլ կփորձեն Թուրքիայի հետ փնտրել երկխոսության եզրեր, երբ այդ երկրում իշխանությունները կլինեն առավել հավասարակշռված և պատասխանատու:

Turkey's Problematic Announcement on the Background of Armenia's Internal Political Developments
With the formation of a new government, a phase full of various opportunities and challenge has opened for Armenia's domestic and foreign politics. This refers to the Armenian-Turkish relations as well. On the background of the new internal political developmednts in Armenia, Turkish Prime Minister Binali Yildirim stated that "if Armenia gives up its hostile attitude, which it has shown for years against Turkey, if gives up its wrong attitude against Turkey’s territorial integrity and borders, if wants to opens a new page then we will respond accordingly after looking at the details."
Such an announcement is not only quite problematic, but also distorts the reality.
First, in 2008 it was Armenia that initiated the football diplomacy and the whole Zurich process with the aim of establishing diplomatic relations with Turkey without preconditions. However, the process failed and it failed because of Turkey, which violating its commitments, started to talk with Armenia with the language of preconditions linking the settlement of Armenian-Turkish relations with Karabakh conflict. Moreover, with different occasions and at various levels, also at the highest level the Turkish authorities have come up with hostile announcements about Armenians and Armenia even considering calling someone an Armenian to be an insult.
Second, Armenia has never had "wrong attitude" or it has never voiced any problems concerning the territorial integrity and the borders of Turkey. The demand of the Republic of Armenia, its authorities and the whole Armenian people was and remains the recognition of the Armenian Genocide and restoration of the violated rights.
Third, as the RA previous authorities, the current Prime Minister Nikol Pashinyan has also declared that Armenia today is also ready to establish relations with Turkey without preconditions.
It is important that this position is strengthened in the foreign political agenda of the the current Armenian authorities and that the Turkish authorities understood that despite the changes in Armenia they cannot talk to that country with the language of blackmailing, threatening or preconditions. In their turn the RA authorities will try to find edges for dialogue with Turkey, when in that county the authorities will be more balanced and responsible.