Հավայիում տարհանում են հայտարարել նոր հրաբխային ճեղքվածքի առաջացման պատճառով
Հավայան կղզիների իշխանությունները հայտնել են ավտոճանապարհներից մեկի մոտ գտնվող բնակավայրի բնակիչների տարհանման մասին՝ Կիլաուեա հրաբխի ժայթքումից հրաբխային ճեղքվածքի առաջացման պատճառով, ասվում է Հավայիի օկրուգի կառավարության տարածած մամուլի հաղորդագրությունում:
Հաղորդվում է, որ այս պահին հայտնի Է 18 հրաբխային ճեղքվածքների առաջացման մասին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հավայան կղզիների իշխանությունները բնակչության տարհանում են հայտարարել Կիլաուեա հրաբխի ժայթքումից հետո: Լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ տարհանման մասին կարգադրությունը վերաբերել է շուրջ 10 հազար մարդու: Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ լավայի հոսքերը ոչնչացրել են առնվազն 30 տուն:

На Гавайях объявили эвакуацию из-за образования новой вулканической трещины
Власти Гавайев сообщили об эвакуации жителей населенного пункта, расположенного рядом с одной из автодорог, в связи с возникновением новой вулканической трещины из-за извержения вулкана Килауэа, сообщается в пресс-релизе, опубликованном на сайте правительства округа Гавайи. На данный момент известно о возникновении 18 вулканических трещин, передает РИА Новости.
"В настоящее время происходит активный выброс газа и лавы", — сообщается в документе.
Ранее сообщалось, что власти Гавайских островов объявили эвакуацию населения после извержения вулкана Килауэа. СМИ сообщали, что распоряжение об эвакуации затронуло около 10 тысяч человек. Позднее стало известно, что потоки лавы уничтожили по меньшей мере 30 домов.