«Մենք ասում ենք՝ այլևս երբեք». Կիպրոսի խորհրդարանական պատվիրակությունը այցելել է Ծիծեռնակաբերդ
Կիպրոսի Հանրապետության ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 22-ին այցելեց  Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը։
Հյուրերին ուղեկցել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։ Կիպրոսի ներկայացուցիչները ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին և ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ:
Կիպրոսի ներկայացուցիչները շրջայց կատարեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում և ծանոթացան Ցեղասպանության մասին վկայող նյութերին: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի  տնօրենի պաշտոնակատար Գևորգ Վարդանյանը  ներկայացրեց հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը և հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը:
Կիպրոսի Հանրապետության ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի և ողջ աշխարհի կողմից, ինչպես և յուրաքանչյուր ցեղասպանության ճանաչումը պատմական նշանակություն ունի՝ ապագայում նման դեպքերից խուսափելու համար:
«Սա է հայերի պայքարը: Մենք միշտ հայերի կողքին կլինենք ոչ միայն որպես բարեկամներ և եղբայրներ, այլև որպես պետություն: Դա մի պարտավորություն է ոչ միայն հայերի նկատմամբ, այլ ողջ մարդկության, որպեսզի երբևիցե չկրկնվեն ցեղասպանություններ»,- ասաց Սիլուրիսը:
Վերջում պատվիրակության անունից գրառում կատարվեց.
«Մենք կրկին տեսանք հայ ժողովրդի տառապանքները բարբարոսության և ատելության մեջ. Մենք ասում ենք` այլևս երբեք»:

The delegation led by Demetris Syllouris, president of the Parliament (House of Representatives) of Cyprus, on May 22 visited the Tsitsernakaberd Memorial in Yerevan to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims, ''Armenpress'' reports.
The delegation members were accompanied by Vice Speaker of the Parliament of Armenia Eduard Sharmazanov. The Cyprus representatives laid a wreath at the Memorial and flowers at the Eternal Flame. The Cypriot delegation toured the Genocide Museum and got acquainted with the materials on the Genocide. Acting director of the Armenian Genocide Museum-Institute Gevorg Vardanyan introduced the history of the construction of the Memorial and its symbolic meaning.
Demetris Syllouris said the recognition of the Armenian Genocide by Turkey and the whole world, as well as the recognition of each genocide has a historic meaning aimed at preventing similar events in the future.
''This is the fight of Armenians. We will always stand by Armenians not only as friends and brothers, but also as a state. It’s a duty not only towards Armenians, but towards the whole humanity so that genocides will never repeat'', Demetris Syllouris said.
At the end of the tour a note was left in the Museum’s Honorary Guest Book on behalf of the Cypriot delegation: ''We saw yet again, in the humility of a pilgrim, the sufferings of the Armenian people in the hands of barbarity and hatred. We say: Never again!''