Մոսկվան հայտարարել է Վրաստան-ՆԱՏՕ մերձեցմանն ի պատասխան «համարժեք միջոցներ» ձեռնարկելու մասին
Ռուսաստանն անհանգստացած Է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Վրաստանի համագործակցության խորացումից և իրավունք ունի ձեռնարկել համարժեք միջոցներ՝ ուղղված իր անվտանգության ամրապնդմանը։ Այդ մասին ասված է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է «Սպուտնիկ Վրաստան»-ը։
Նախօրյակին Պրահայում կայացել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի և Վրաստանի վարչապետի՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի բանակցությունների հերթական փուլը:
«Գ. Բ. Կարասինը հանդիպմանը լուրջ անհանգստություն Է հայտնել ՆԱՏՕ-ի հետ Վրաստանի խորացող համագործակցության կապակցությամբ: Հարավային Կովկասի «ռազմական յուրացումն» արտատարածաշրջանային ուժերի կողմից ուղղակի սպառնալիք է ներկայացնում Ռուսաստանի համար: Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գծով Վրաստանի գործընկերները չեն թաքցնում, որ նրան զինում են հենց «Ռուսաստանին դիմադարձելու» համար»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Այնտեղ նշված է նաև, որ «այդ իրադրության մեջ ռուսական կողմը համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու իրավունք ունի իրև իր դաշնակիցների անվտանգության ամրապնդման համար»։

Москва заявила об "адекватных мерах" в ответ на сближение Грузии с НАТО
Россия обеспокоена углублением сотрудничества Грузии с Североатлантическим альянсом и вправе принимать адекватные меры для укрепления своей безопасности․ Об этом говорится в сообщении на сайте МИД РФ передает, ''Спутник Грузия''.
Накануне в Праге состоялся очередной раунд переговоров замглавы российского МИД Григорий Карасин и спецпредставителя премьер-министра Грузии по урегулированию отношений с Россией Зурабом Абашидзе.
"Г.Б.Карасин выразил на встрече серьезную озабоченность углубляющимся сотрудничеством Грузии с НАТО. "Военное освоение" Закавказья внерегиональными силами представляет прямую угрозу для России. Партнеры Грузии по Североатлантическому альянсу не скрывают, что вооружают ее именно для "сдерживания России", - говорится в сообщении.
Там же отмечено, что "в этой ситуации российская сторона вправе принимать адекватные меры для укрепления безопасности своей и своих союзников".