ՀՀ Նախագահ. մենք պարտավոր ենք առանձնահատուկ խորությամբ գիտակցել հայոց պետականության նշանակությունը
ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի և Հայաստանի առաջին հանրապետության ու մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյա հոբելյանների առթիվ:
Ստորև ուղերձն ամբողջությամբ.
Այսօր միասին՝ Հայաստանում, Արցախում ու Սփյուռքում նշում ենք Հայաստանի առաջին հանրապետության ու մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյա հոբելյանները:
100 տարի առաջ ցեղասպանություն տեսած, կյանքի ու մահվան եզրին կանգնած մեր ժողովուրդը գերագույն ճիգով վերականգնեց Հայոց անկախ պետականությունը՝ հռչակելով Հայաստանի առաջին հանրապետության ծնունդը: Թեև այն կարճ էր, և նրան բաժին էին ընկել բազմաթիվ խնդիրներ, այնուամենայնիվ առաջին հանրապետության հիմքի վրա հետագա տասնամյակներում զարգացան երկրի տնտեսությունը, կրթությունը, գիտությունն ու մշակույթը, ձևավորվեց կիրթ և բանիմաց հասարակություն, որն էլ 1991թ. հանգեցրեց նոր անկախության և նոր հաղթանակների:
Այսօր մենք պարտավոր ենք առանձնահատուկ խորությամբ գիտակցել հայոց պետականության նշանակությունը։ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխությունների արդյունքում մենք ունենք կտրուկ մեկնարկի հնարավորություն, որի համար կան բավարար մարդկային և ինստիտուցիոնալ ռեսուրսներ: Պետք է մեկտեղենք այդ ռեսուրսները, պետք է գործենք ավելի օպերատիվ ու ճկուն, որովհետև բեկումնային ժամանակները թռիչքի հնարավորություն են ստեղծում:
Ուրեմն, եկեք միասին սկսենք կերտել վաղվա Հայաստանը՝ գնահատելով ու շենացնելով այն Հայաստանը, որն ունենք այսօր:
Ի սրտե շնորհավորում եմ մեր Հանրապետության տոնի և Հայաստանի առաջին հանրապետության ու մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյա հոբելյանների առթիվ:

President of Armenia: We Must with Special Depth Realize the Significance of Armenian Statehood
President of Armenia Armen Sarkissian has issued a congratulatory statement on Republic Day and the 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the Heroic May battles.
The address reads:
Today, together in Armenia, Artsakh and the Diaspora, we celebrate the 100th anniversaries of the First Republic of Armenia and the Heroic May Battles.
100 years ago, our people who saw genocide, and stood on the edge of life and death, restored the independent Armenian statehood with highest effort – declaring the birth of the First Republic of Armenia. Although it was short-lived and faced numerous problems, it was the basis for further development of the country’s economy, education, science and culture, an educated and versed society emerged, which in turn led to new independence and new victories in 1991.
Today we must with special depth realize the significance of Armenian statehood. As a result of the latest changes in Armenia we have the chance of a drastic kickoff, and the requires sufficient human and institutional resources are available. We must unite these efforts, we must act more tactically and flexibly, because breakthrough moments create the chance to soar.
Thus, let’s together start shaping the Armenia of tomorrow, by appreciating and developing the Armenia which we have today.
I wholeheartedly congratulate you on Republic Day and the 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the Heroic Battle of May.